„Gdyby nie wolontariusze, to nie udałoby się nam praktycznie nic!”
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Jamie Kuśmierczak, druhna Lucie Bucki oraz śp. Marek Sokołowski zostali w tym roku nagrodzeni tytułami „Wolontariusz Roku” przyznawanymi przez Muzeum Polskie osobom, które pracują dla tej placówki nieodpłatnie. Pełnią rolę przewodników, organizatorów imprez, pracują w bibliotece, w archiwum i w wielu innych miejscach.

Uhonorowani odebrali pamiątkowe plakiety. W podziękowaniu za pracę obecni na sali wolontariusze otrzymali czerwone róże.

O znaczeniu pracy i poświęceniu wolontariuszy dla polonijnej placówki mówiła jej dyrektor zarządzająca, Małgorzata Kot. „Gdyby nie wolontariusze, to nie udałoby się nam praktycznie nic. Pomagają codziennie, przychodzą, wspierają nie tylko radą, ale swoja pracą, swoim czasem i bardzo często pieniędzmi. W tym roku mamy trzy szczególnie zasłużone osoby. Na wolontariuszkę roku powołana została Jamie Kuśmierczak, organizatorka wielu wspaniałych imprez, które tak bardzo zaznaczają się w historii muzeum. Obok tego wraz z mężem funduje bardzo wiele rzeczy. Nawet jej córeczki udzielają się przy różnych warsztatach. Drugą osobą jest nasza ukochana przewodnik, która nie pobiera żadnych honorariów - Lucie Bucki, legenda polonijnego harcerstwa, legenda Legionu Młodych Polek, którą uwielbiamy i bardzo lubimy z nią przebywać. Trzecią osobą jest bardzo ważny dla nas wolontariusz, śp. Marek Sokołowski, który chociażby w tej sali bardzo dużo rzeczy usprawnił, który sam chciał przychodzić i pomagać. Bardzo często wspierając nas nie tylko radą, ale także finansowo. Zmarł nagle w tym roku i wręczyliśmy plakietę upamiętniającą pana Marka jego żonie, pani Ani Sokołowskiej wraz z bukietem kwiatów. Jest to dla nas bardzo symboliczna sprawa i tak wzruszająca. Bardzo nas cieszy, że osoby, które z nami współpracują zostają na długie lata. I za to bardzo serdecznie dziękujemy dzisiaj”.

W spotkaniu obok wspomnianej już dyrektor zarządzającej, nagrodzonych i kilkudziesięcioosobowego grona wolontariuszy udział wzięli przedstawiciele Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, które sprawuje pieczę nad muzeum od momentu jego powstania. Wyróżnienia wręczał prezes ZPRK James Robaczewski w asyście wiceprezes Micheline Jamińskiej oraz prezesa muzeum Ryszarda Owsianego.

O swoich odczuciach bycia wolontariuszem w muzeum mówiła druhna Lucie Bucki, która nazwała swoją pracę codzienną i niezapomnianą przygodą. „W tym muzeum nauczyłam się bardzo dużo i z wielką przyjemnością dzielę się moją wiedzą i ciągle zdobywaną ze wszystkimi, którzy je odwiedzają. Są to wizytatorzy z całego świata. Nie zawsze Polacy. Sprawia mi ogromną przyjemność, że mogę im opowiadać o polskiej kulturze, o polskiej historii i o tym wszystkim, co się znajduje w muzeum. Dzięki Bogu jestem na emeryturze i mogę sobie pozwolić na przebywanie tutaj w dowolnym czasie. Mam też swoje priorytety. Wolę być wolontariuszem w muzeum niż przebywać w domu i odkurzać”.

Do modlitwy w intencji wolontariuszy zaprosił zgromadzonych dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Trójcy Świętej, ks. Andrzej Totzke. Ceremonię uświetnił koncert fortepianowy Włodzimierza Zuterka oraz wspólne śpiewanie pieśni.

Obchody Dnia Wolontariusza w muzeum zakończyło wspólne zdjęcie oraz krojenie przez laureatów okolicznościowego tortu i lunch przygotowany przez delikatesy „Kasia’s Deli” i „Montrose Food Mart and Deli”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP