Góralskie spotkanie z generałem brygady Andrzejem Pawlikowskim
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W maju polonijni górale podejmowali w Chicago dwóch gości z Polski, generała Andrzeja Pawlikowskiego i dr. Lecha Kowalskiego. Spotkanie odbyło się w Domu Podhalan.

Andrzej Pawlikowski, generał brygady, były szef Biura Ochrony Rządu i twórca Służby Ochrony Państwa oraz historyk wojskowości dr Lech Kowalski, przyjechali do Wietrznego Miasta w trakcie trwania obchodów święta Konstytucji 3-go Maja i wzięli udział w wielu uroczystościach z tym związanych i spotkaniach.

Członkowie Związku Podhalan w Ameryce Północnej przywitali ich z zachowaniem tradycji. Antonina Górz, prezes Koła numer 60 Małe Ciche “Wiktorówka” czekała na przybyłych u progu góralskiej chałupy z chlebem i solą. Następnie wszyscy udali się do ogrodu, by złożyć kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej i pomodlić się przy kapliczce Matki Bożej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr. 

Podczas spotkania generał Pawlikowski, góral urodzony w Zakopanem, opowiadał o najważniejszych dokonaniach w swojej karierze zawodowej, wymieniając stanowisko szefa BOR-u w latach 2006-2007 oraz doradcy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2015 roku. Mówił też o współpracy między służbami Polski i Stanów Zjednoczonych, która, jego zdaniem, układa się coraz lepiej.

“Dzięki tej współpracy, na bazie informacji przekazanych przez stronę amerykańską, w Polsce zatrzymano dwóch szpiegów chińskich” – mówił generał Pawlikowski.

Drugi z gości, dr Lech Kowalski opowiadał o swoim dorobku pisarskim, w którym znajdują się takie pozycje jak “Generał ze skazą: biografia wojskowa gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego” czy “Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a Żołnierze Wyklęci”, “Walka z podziemiem antykomunistycznym w latach 1944-1956”.

Podczas spotkania Andrzej Gędłek z programu radiowego “Na góralską nutę”, który wizytę gości współorganizował, przypomniał postać generała Andrzeja Galicy, twórcy formacji strzelców podhalańskich, posła na sejm RP w latach 1928-1935 i literata. Głos zabrali również Józef Cikowski, prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Wielki Marszałek Parady 3 Maja oraz Bogdan Strumiński, wiceprezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Przed gośćmi wystąpił zespół Kościeliscanie i Andrzej Krzeptowski Bohac. Generał Pawlikowski i dr Kowalski w prezencie od Małocichowian otrzymali proporzec.

Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych goście z Polski odwiedzili również Teksas, gdzie generał wygłosił wykład na uniwersytecie w Hudson i spotkali się z polonijnymi weteranami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej.

Tekst: Emilia Sadaj

Zdjęcia: Andrzej Baraniak