Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nie pomogły protesty mieszkańców i grup społecznych, by powstrzymać rozbiórkę historycznej podstacji energetycznej w Bronzeville.

Elektrownia ComEd otrzymała ostatnio pozwolenie na zburzenie budynku zaprojektowanego przez współpracownika słynnego architekta Franka Lloyda Wrighta.

Zakłady energetyczne zaczęły ubiegać się o pozwolenie prawie rok temu. W tym samym czasie działacze społeczni zaczęli rozsyłać online petycję, a także kontaktować się z deweloperami w sprawie zmiany przeznaczenia pustej podstacji, zaprojektowanej przez Hermanna V. von Holsta. Twierdzili, że w trakcie całego procesu ComEd nawet ich nie wysłuchał.

W ub. tygodniu miasto wydało pozwolenie na rozbiórkę. Rzecznik prasowy ComEd, Paul Elsberg, powiedział, że ma się rozpocząć pod koniec września lub na początku października.

„Analiza wykazała, że przywrócenie budynku do stanu użytkowania wymagałoby znacznych napraw” - napisał w oświadczeniu.

ComEd planuje wykorzystać miejsce po podstacji na magazyn do przechowywania sprzętu potrzebnego w sytuacjach awaryjnych.

Przeciwnicy tej decyzji wskazywali, że Bronzeville od dawna jest niedoinwestowaną dzielnicą wymagającą rewitalizacji gospodarczej i skorzystałoby na przebudowie podstacji energetycznej zamiast jej rozbiórki. Niecały rok temu w dzielnicy tej wyburzono Boston Store, budynek sklepu z 1906 roku.

Grupa obrońców nieruchomości nie mogła również znaleźć deweloperów chętnych do zakupu działki przy 626 E. 40th St., na której wybudowana została podstacja energetyczna.

W innych częściach miasta podstacje zostały zakupione przez deweloperów i przebudowane na luksusowe domy. Taki budynek na północy został przekształcony w rezydencję z sześcioma sypialniami i sześcioma łazienkami. Kolejna podstacja w Edgewater została przekształcona w kondominium.

„To po prostu smutne” - powiedział Bernard Loyd, współzałożyciel organizacji Preservation Bronzeville. „To bardzo smutne, że tracimy takie budowle”.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location