06 sierpnia 2020

Udostępnij znajomym:

Urząd Podatkowy wyraził niedawno obawę, iż wiele osób otrzymujących w związku z pandemią po raz pierwszy zasiłek dla bezrobotnych nie zdaje sobie sprawy, iż z dochodów tych, podobnie jak niemal wszystkich innych, należy się rozliczyć.

Zasiłki dla bezrobotnych podlegają federalnemu opodatkowaniu, a także lokalnemu w większości stanów. Jednak osoby, którzy pobierają świadczenia po raz pierwszy, mogą nie zdawać sobie sprawy z takich konsekwencji, w związku z czym mogą rezygnować z automatycznego potrącania podatków z wypłaty świadczeń.

Wiele osób podczas przyszłorocznego rozliczania dochodów może być zaskoczonych, gdy zwrot lub dopłata będą inne, niż przez nich oczekiwane.

„Jest to teraz poważniejszy problem, ponieważ liczba osób bezrobotnych jest większa niż zwykle” - mówi Cari Weston z American Institute of CPA.

Pandemia koronawirusa doprowadziła do najwyższej stopy bezrobocia od czasu Wielkiego Kryzysu i rekordowej liczby pracowników ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych. Od marca dziesiątki milionów Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek.

Kongres przyjął pod koniec marca ustawę rozszerzającą pomoc dla bezrobotnych. Ustawa CARES o wartości 2.2 biliona dolarów nakazała stanom rozszerzyć zasiłki na niezależnych wykonawców pozostających bez pracy i innych, którzy nie kwalifikują się do tradycyjnego ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, a także zwiększyła świadczenia o dodatkowe 600 dolarów tygodniowo.

Wspomniany dodatek w wysokości 600 dolarów wygasł w zeszłym tygodniu, a jego przyszłość jest centralnym punktem negocjacji między demokratami a Białym Domem w sprawie kolejnego pakietu pomocowego.

Osoby otrzymujące zasiłek dla bezrobotnych muszą płacić od niego federalne podatki. Ponadto większość stanów też tego wymaga, choć Alabama, Kalifornia, Montana, New Jersey, Pensylwania i Wirginia nie opodatkowują świadczeń, podobnie jak stany, które nie naliczają podatków dochodowych w ogóle.

Czeki stymulacyjne nie są opodatkowane

Podlegający opodatkowaniu charakter zasiłków dla bezrobotnych kontrastuje z pomocą finansową zatwierdzoną przez Kongres w ustawie CARES. Te płatności – czeki dla kwalifikujących się podatników - nie stanowią dochodu podlegającego opodatkowaniu, ponieważ są uważane za zaliczkę na poczet ulgi podatkowej.

Wiele osób nie korzysta z możliwości potrącenia od razu koniecznych sum na rzecz przyszłych podatków, bo potrzebuje w tym momencie więcej pieniędzy. Inni nie robią tego, bo nie wiedzą, że taka możliwość istnieje. Jest też spora grupa odbiorców świadczeń, która nie zdaje sobie sprawy, iż pieniądze otrzymywane w ten sposób też podlegają opodatkowaniu.

Nie wiedzą

Badanie zlecone przez firmę Jackson Hewitt w czerwcu tego roku wykazało, że 37 procent dorosłych Amerykanów uważa, iż zasiłki dla bezrobotnych nie są opodatkowane. Około połowa respondentów nie wiedziała, że beneficjenci muszą domagać się potrącenia podatków z zasiłku dla bezrobotnych.

Ankieta przeprowadzona w maju przez Credit Karma na grupie bezrobotnych dorosłych otrzymujących zasiłki wykazała, że 27% uważa, iż ich świadczenia nie podlegają opodatkowaniu. Spośród tych, którzy wiedzieli, że muszą płacić od nich podatki, tylko około połowa stwierdziła, że mają już je potrącane.

RJ

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor