Legalizacja upraw konopi przemysłowych
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ustawa legalizującą uprawę konopi przemysłowych już z podpisem gubernatora. Tym samym Illinois dołączyło do powiększającej się listy stanów, które umożliwiają ich produkcję do celów innych niż medyczne. 

"Legalizacja uprawy konopi przemysłowych (industrial hemp) ma sens" - czytamy w oświadczeniu gubernatora Bruce’a Raunera - "Co najmniej 38 stanów - w tym nasi sąsiedzi z Wisconsin, Kentucky, Indiany, Missouri i Tennessee - zezwoliło lub rozważa legalizację tych upraw w celach komercyjnych, badawczych lub pilotażowych. Nasi farmerzy również powinni mieć tę opcję".

Ustawa Illinois Industrial Hemp Act, która weszła w życie natychmiast, pozwala na wykorzystanie konopi przemysłowych do produkcji papieru, tkanin, biodegradowalnych tworzyw, materiałów budowlanych i zdrowej żywności.

Stanowy Departament Rolnictwa będzie wydawać licencje na prowadzenie upraw farmerom, z kolei odpowiednie organy ds. regulacji przygotują przepisy dotyczące testowania poziomu THC (organicznego związku chemicznego z grupy kannabinoidów), głównej substancji psychoaktywnej w konopiach.

Uprawy konopi przemysłowych zostały zakazane w całym kraju w 1937 roku w związku z marihuaną, ale były prezydent Barack Obama otworzył drzwi stanom, które zalegalizowały konopie siewne w 2015 roku.

To zmniejszyło opozycję ze strony republikanów z Illinois, którzy blokowali wcześniejsze próby zalegalizowania upraw w naszym stanie.

Stanowa Izba Reprezentantów ustawę przegłosowała stosunkiem głosów 106-3, a Senat przyjął ją jednogłośnie. Zwolennicy legalizacji konopi przemysłowych przekonują, że dzięki temu powstaną setki miejsc pracy, a do budżetu państwa może wpłynąć 100 milionów dolarów rocznie w podatkach.

Rośliny wykorzystywane są jako surowiec do pozyskiwania włókien. Mają też szerokie działanie farmakologiczne. W przemyśle spożywczym wykorzystywany jest olej konopny. Owoce bywają stosowane jako karma dla ptaków. Nasiona są źródłem pełnowartościowych białek.

"Produkcja konopi przemysłowych ma szerokie poparcie wśród naszych farmerów i rodzin wiejskich, ponieważ wiedzą, że z sukcesem mogą być uprawiane w naszym stanie" - stwierdził w oświadczeniu stanowy kongresmen Tim Butler z Springfield. "Na początku XX wieku Illinois był krajowym liderem w produkcji konopi i czekam na powrót".

JT

Udostępnij swoim znajomym: