Legendy, które zbudowały dwie stolice
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Legendę o straszliwym smoku, który przed wiekami upodobał sobie okolice dzisiejszego Krakowa i siał spustoszenie w stadach bydła pożerając co piękniejsze sztuki nie gardząc również rycerzami, którym przyszło do głowy podnieść na niego rękę, a poniósł klęskę z ręki młodego czeladnika szewskiego Dratewki wzięła na teatralny warsztat Kinga Modjeska.

Popularna aktorka i reżyserka wraz z grupą blisko 80 wykonawców z Teatru Scena Polonia oraz Studia Teatralnego Modjeska przygotowała spektakl „Dwie stolice”, w którym obok tej o Smoku Wawelskim zagościła również legenda o Warsie i Sawie, protoplastach Warszawy. Niedzielne widowisko w Christian Heritage Academy miało także bardzo sympatyczny akcent w postaci pokazu mody dziecięcej i młodzieżowej przygotowany przez Annę Gardulską oraz loterii fantowej przeprowadzonej wśród widzów. 

Publiczność wspaniale bawiła się oglądając popisy aktorów zarówno pierwszego jak i drugiego planu, którym zawładnęli najmłodsi adepci sztuki teatralnej grając owieczki i bawiąc się w pociąg zmierzający do stolicy Polski. Dużo muzyki, śpiewu, tańca i oczywiście kreacje aktorów pierwszego planu zostaną z pewnością zapamiętane przez dziecięcą publiczność jako niepowtarzalne widowisko również ze względu na niecodzienne stroje i perfekcyjnie zrobione kukiełki naturalnych rozmiarów człowieka.

„Lalki są autorstwa Joasi Kapuścińskiej, naszej kostiumolog i scenograf. Zaskoczyłam ją propozycją, żeby były wielkości człowieka. Są pięknie rzeźbione w różnych materiałach, pięknie uszyte. Jest również autorką scenografii oraz kostiumów, w czym wspomagała ją Anna Gardulska. Joasia pracuje z naszym teatrem od samego początku, czyli od 2012 roku. Mam nadzieję, że kolejne projekty równie owocnie będą wyglądać” – powiedziała reżyser i odtwórczyni głównych ról Kinga Modjeska.

Gromkie barwa po każdej scenie, po każdej piosence najlepiej świadczą o tym, że bajki się podobały. Wykonawcy do samego końca walczyli o to, żeby były przepięknie zagrane. Entuzjazm widzów niewątpliwie dowodzi, że przekaz był właściwy i ciężka praca aktorów została doceniona i nagrodzona. To z pewnością duża satysfakcja dla całego zespołu.

Swojego głosu lalkom użyczali i w pierwszoplanowych rolach wystąpili: Katarzyna Ciesielska, Maya Dudziński, Paweł Heliński, Marcin Kowalik, Bartosz Kasza, Małgorzata Kwaśniewicz, Tomasz Maternowski, Veronica Run i wspomniana już Kinga Modjeska, która czuwała nad całością spektaklu, do którego scenariusz w oparciu o książkę Wandy Chotomskiej napisała Anna Radzikowska.

Kolejnym przedsięwzięciem artystycznym tego zespołu będzie czerwcowy spektakl, podczas którego chicagowska publiczność obejrzy drugą część „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak