20 sierpnia 2021

Udostępnij znajomym:

Amerykańscy meteorolodzy poinformowali, że tegoroczny lipiec był najbardziej gorącym miesiącem od 142 lat prowadzenia ewidencji pogody.

Gdy ekstremalne fale upałów uderzyły w niektóre części Stanów Zjednoczonych oraz Europy, kula ziemska osiągnęła w ubiegłym miesiącu średnio 62.07 stopnia, bijąc poprzedni rekord ustanowiony w lipcu 2016 i ponownie wyrównany w 2019 i 2020.

Ostatnich siedem lipców – od 2015 do 2021 roku były najcieplejszymi w historii – powiedziała klimatolog NOAA, Ahira Sanchez-Lugo. W ubiegłym miesiącu temperatura była wyższa o 1.67 stopnia niż średnia w XX wieku.

„W tym przypadku pierwsze miejsce jest najgorszym miejsce” – powiedział Rick Spindard z NOAA. „Ten nowy rekord pokazuje niepokojącą i destrukcyjną drogę, jaką zmiany klimatyczne wyznaczyły światu”.

„To są właśnie zmiany klimatu” – dodał Michael Mann, klimatolog z Pennsylvania State University. „To lato pełne niespotykanych upałów, suszy, pożarów i powodzi”.

W tym miesiącu prestiżowy panel naukowy Organizacji Narodów Zjednoczonych ostrzegł przed pogarszającymi się zmianami klimatycznymi spowodowanymi spalaniem węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego oraz inną działalnością człowieka.

W zachodniej części Ameryki Północnej oraz niektórych częściach Europy i Azji odnotowano rekordowe upały. Sanchez-Lugo powiedziała, że chociaż temperatura na całym świecie była niewiele wyższa od poprzedniego rekordu, znaczący był jej wzrost na półkuli północnej.

Temperatury na półkuli północnej były o jedną trzecią stopnia wyższe niż poprzedni rekord ustanowiony w lipcu 2012 roku, co w przypadku zapisów temperatury jest „szerokim marginesem”.

Lipiec był najgorętszym miesiącem tego roku na świecie, jednocześnie najbardziej gorącym miesiącem w historii.

Mimo tak upalnego lipca ten rok jest jak dotąd dopiero szóstym najcieplejszym w historii. To głównie dlatego, że 2021 zaczął się chłodniej niż w ostatnich latach z powodu ochłodzenia La Nina środkowego Pacyfiku, które często obniża średnią globalną temperaturę - powiedziała Sanchez-Lugo.

Pomimo tego, że świat ustanowił rekord w lipcu, dla Stanów Zjednoczonych to był dopiero 13. najgorętszy miesiąc w historii. Chociaż Kalifornia, Nevada, Oregon i Waszyngton odnotowały najcieplejsze lipce, nieco chłodniej niż zwykle było w Teksasie, Oklahomie, Kansas, Arkansas, Missouri, Alabamie, Maine, Vermont i New Hampshire.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor