----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Potwierdziły się nieoficjalne doniesienia. Marek Magierowski będzie nowym ambasadorem RP w Stanach Zjednoczonych. Zastąpi na tym stanowisku urzędującego od listopada 2016 roku Piotra Wilczka. Informację o zmianie ambasadora przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych – nominację na placówkę w Waszyngtonie wręczył Magierowskiemu szef resortu dyplomacji, Zbigniew Rau.

Wymogi formalne zostały spełnione

Na początku października sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Magierowskiego – ten etap jest niezbędny przy okazji każdej nominacji na najwyższego przedstawiciela polskiej dyplomacji poza granicami kraju. Przed zielonym światłem ze strony polskiej komisji, zgodę na objęcie placówki musiała wydać także strona amerykańska, do czego ostatecznie doszło – chodzi o tzw. agreement, czyli dyplomatyczną zgodę. To wymóg ze strony państwa przyjmującego. W Stanach Zjednoczonych Ameryki znajduje się Ambasada RP w Waszyngtonie oraz Konsulaty Generalne RP w Chicago, Houston, Los Angeles oraz Nowym Jorku.

Marek Magierowski – dziennikarz, polityk, dyplomata

Marek Magierowski urodził się w 1971 roku. Ukończył studia hispanistyczne na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zawodowo zajmował się dziennikarstwem. Przez ponad 2 dekady pracował jako reporter, redaktor i publicysta. Publikował w "Gazecie Wyborczej", "Newsweeku", "Rzeczpospolitej" i "Do Rzeczy". Dziennikarstwo porzucił na rzecz kariery polityczno-urzędniczej. Swoją późniejszą drogę zawodową związał z obozem rządzącym – Prawem i Sprawiedliwością. W 2015 został ekspertem ds. dyplomacji w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, potem rzecznikiem prasowym głowy państwa. Po niecałych dwóch latach z pałacu prezydenckiego przeszedł do Ministerstwa Spraw Zagranicznych – został wiceministrem. Od czerwca 2018 roku kierował polską placówką dyplomatyczną w Tel Awiwie – stolicy Izraela. Magierowski płynnie mówi w ośmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim, hebrajskim i katalońskim.

Magierowski i kontrowersje

Magierowski po ponad 3 latach pracy jako ambasador w Izraelu – w sierpniu tego roku wrócił do Polski w związku z kryzysem dyplomatycznym na linii Polska-Izrael wywołanym podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji polskiego Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Szef izraelskiego MSZ Jair Lapid nazwał wówczas nowelizację antysemicką i podjął decyzję o wycofaniu izraelskiego charge d'affaires (stopień dyplomatyczny) z Polski oraz zalecił, żeby ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski nie wracał do placówki w Tel Awiwie. Tak też się stało, a Magierowski był w Polsce do momentu otrzymania nominacji na ambasadora w USA, czyli 9 listopada 2021 roku. Formalnie urzędowanie w Tel Awiwie zakończył dwa dni wcześniej.

fk