----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wiele osób twierdzi, że nuda była jednym z najczęściej odczuwanych przez nich stanów w czasie pandemii, co często wynikało z pozbawienia interakcji społecznych i zmuszenia do pozostania w domu.

Przeczytali wszystkie czasopisma, obejrzeli wszystkie interesujące ich pozycje na stronie Netflix… założyli ogrody i przygotowali każdy przepis na chleb bananowy pod słońcem. Ale bez względu na to wszystko, mają wrażenie, że ich mózgi są ospałe i pozbawione stymulacji. Uważają, że określenie „mózg pandemiczny” powinno na stałe wejść do naszych słowników. To frustrująco subtelne, stopniowe pogorszenie stanu psychicznego, z którym wielu zmaga się w czasie pandemii.  

Spider Solitaire Challenge przeprowadził ankietę wśród 3,000 osób, aby dowiedzieć się, ilu z nas doświadczyło zjawiska mózgu pandemicznego, a ponadto, w jaki sposób staramy się zachować trzeźwość umysłu. Ogólnie rzecz biorąc, prawie połowa (44%) mieszkańców Illinois twierdzi, że doświadczyła tego stanu. Jeśli zauważyłeś spadek swoich zdolności poznawczych w tym czasie, nie jesteś sam – średnia krajowa wynosi nawet 48%. Co więcej, prawie 1 na 5 osób (18%) stwierdziło, że w ciągu ostatniego roku popełniało więcej błędów w pracy.

„Jeśli w ciągu ostatniego roku znalazłeś się we mgle zapomnienia i zmęczenia, dobrze jest pamiętać, że tak wielu innych doświadcza podobnych uczuć. Nasze ciała i umysły są poddawane dodatkowemu stresowi, do którego zwykle nie są przyzwyczajone” – mówi Neal Taparia z Spider Solitaire Challenge.

Jak się okazuje, chroniczny stres powiązany jest z kurczeniem się kory przedczołowej – części mózgu odpowiedzialnej za skupienie, pamięć i uczenie się. Lęk o zdrowie w połączeniu z niekończącym się przewijaniem złych wiadomości w mediach społecznościowych również przyczynił się do poziomu naszego stresu w tym czasie. Podwyższony przez dłuższy czas poziom kortyzolu – hormonu stresu – zwiększa również ryzyko chorób serca, zaburzeń nastroju i problemów ze snem.

Wielu próbowało walczyć z tym stanem, starając się przezwyciężyć nudę i rutynę. 79% twierdzi, że podczas blokady podjęło aktywne kroki, aby zachować sprawność mózgu za pomocą takich czynności, jak krzyżówki i łamigłówki. A prawie połowa (45%) respondentów stwierdziła, że granie w gry online pomogło im zachować sprawność mózgu podczas pandemii. Gry, które wymagają strategii i przyszłościowego myślenia, świetnie nadają się do stymulacji części mózgu, których zwykle nie używamy – zwłaszcza jeśli się izolujemy.

Nuda

29% respondentów twierdzi, że to jedno z najgorszych odczuć, które towarzyszyło im od początku pandemii. Prawie jedna czwarta (24%) przyznaje, że nabrała nawyku lenistwa, jeśli chodzi o ćwiczenia, a 23% odczuło ogólny spadek zainteresowań. Prawie 1 na 5 (17%) respondentów zgłaszało problemy ze snem, a 7% zmagało się z nieporządkiem w domu.

Kto ucierpiał najbardziej?

Na pytanie, które pokolenie poniosło największe straty pod względem izolacji społecznej od początku pandemii, prawie jedna trzecia ankietowanych (32%) odpowiedziała, że pokolenie Z, które urodziło się w latach 1996-2010. Może to dlatego, że wielu z nich to nastolatki lub młodzi dorośli, którzy są w trakcie nawiązywania relacji społecznych. Izolacja od innych w młodości może mieć wpływ na relacje społeczne w nadchodzących latach.

jm