26 października 2017

Udostępnij znajomym:

22 października około 400 osób wzięło udział w zorganizowanym w ramach obchodów Roku Kościuszkowskiego dorocznym Bankiecie Dziedzictwa, który w salach bankietowych Chateau Ritz został wydany przez wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej.

48. gala imprezy wieńczącej październikowe obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce wypadła bardzo okazale. Na rozpoczęcie Emilia Topór zaśpiewała hymny narodowe Stanów Zjednoczonych i Polski. Wartę honorową zaciągnął poczet sztandarowy Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Gen. Tadeusza Kościuszki. Uczestników powitał prezes wydziału Mirosław Niedziński oraz mistrz ceremonii, prezes Fundacji Kopernikowskiej, Hubert Cioromski.

„Jesteśmy bardzo dumni. Ja czuję się częścią tej Polonii, więc sam z siebie mogę być również dumny i jestem z was dumny. Dlatego, że nie jesteśmy ubogimi krewnymi, jesteśmy grupą etniczną, która tutaj na tej ziemi radzi sobie bardzo dobrze. Wprowadzamy się do swoich własnych domów z ogródkami, nie gnieździmy się już w małych mieszkankach w Chicago. Jesteśmy bogatą grupą etniczną i przewyższamy poziomem wykształcenia typowego Amerykanina. Z tego możemy być dumni i powinniśmy być dumni” – powiedział konsul generalny Piotr Janicki składając gratulacje obecnym na sali gościom, a przede wszystkim dziesięcioosobowej grupie osób uhonorowanych nagrodami przyznanymi przez wydział stanowy KPA za zaangażowanie w sprawę promowania Polski i Polonii.

Nagrodą Dziedzictwa Polskiego został wyróżniony burmistrz miasteczka Niles, hojny darczyńca i promotor Polski w społeczeństwie amerykańskim, Andrzej Przybyło. Kolejne nagrody otrzymali: dr Piotr Moncarz, naukowiec i pedagog z uniwersytetu Stanford w Kalifornii, sponsor przyjazdu na amerykańskie uczelnie ponad 500 inżynierów i doktorantów; twórcy chicagowskiej Orkiestry Symfonicznej im. Ignacego Jana Paderewskiego - Barbara Bilszta-Niewrzoł i Wojciech Niewrzoł; kompozytor i pedagog prof. Marta Ptaszyńska z University of Chicago; komendant Placówki 90 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej i działacz „Solidarności” Zygmunt Goliński. Filantrop Waldemar Czerpak zaangażowany w budowę domu dla podopiecznych fundacji „Dar Serca”. W imieniu Zrzeszenia Nauczycieli Polskich nagrodę odebrała prezes tej organizacji Ewa Koch. Przedstawiciele poszczególnych placówek szkolnych zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami przyznanymi za krzewienie języka polskiego, historii i kultury kraju nad Wisłą. Nagrodę prezesa KPA otrzymali Wanda Morgan-Wąsikowska i Krzysztof Arsenowicz za stworzenie i prowadzenie przez 17 lat programu „Letnia adopcja”. W jego wyniku ponad 150 dzieci z domu dziecka w Krasnem miało okazję spędzić wakacje wśród polskich rodzin z Wietrznego Miasta. Spora grupa z tych dzieci odnalazła tutaj ciepło domowego ogniska i stała się integralną częścią naszej diaspory.

Po wręczeniu wyróżnień gratulacje laureatom złożył prezes krajowy KPA Frank Spula. Do wspólnej modlitwy zaprosił zgromadzonych ks. Michał Lewoń. W ramach programu artystycznego wystąpili młodzi muzycy z Akademii Muzyki PaSO, tancerze zespołu „Wici oraz Bogdan Łańko, który przypomniał postać Tadeusza Kościuszki. Bankiet zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Marcus Band”. Nad przygotowaniem obchodów czuwali członkowie zarządu wydziału. Z okazji bankietu wydany został okolicznościowy pamiętnik zwierający między innymi depesze gratulacyjne i życzenia.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor