22 marca 2019

Udostępnij znajomym:

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł we wtorek, że władze federalne mają prawo w dowolnym momencie osadzać w areszcie imigrantów, którym grozi deportacja, nawet lata po tym, jak wyjdą z więzienia po skazaniu za przestępstwa kryminalne. Orzeczenie komentowane jest jako zwycięstwo administracji prezydent Donalda Trumpa.

Sędziowie rozpatrywali pozew złożony przez grupę posiadaczy zielonych kart, którzy twierdzili, że jeśli zostaną aresztowani, to zaraz po odbyciu kary więzienia po skazaniu za przestępstwa kryminalne, powinni mieć prawo do przesłuchania w sądzie w sprawie kaucji na czas trwania postępowania deportacyjnego.

Sędziowie Sądu Najwyższego USA stosunkiem głosów 5:4 nie podzielili ich argumentów. Orzekli, że federalne służby imigracyjne mogą zatrzymać osoby, które nie są amerykańskimi obywatelami, w dowolnym momencie po zwolnieniu z więzienia lokalnego albo stanowego. Sąd uznał również, że władze federalne mają szerokie uprawnienia, aby decydować, kto jest zagrożeniem dla społeczeństwa.

Sprawa obejmowała pozew wniesiony do sądu w Kalifornii i podobny w stanie Waszyngton. Jeden z głównych powodów, Mony Preap, imigrant z Kambodży i stały rezydent Stanów Zjednoczonych od 1981 r., miał dwa wyroki skazujące za posiadanie marihuany. Z więzienia wyszedł w 2006 r. i przebywał na wolności do 2013 r., kiedy został aresztowany przez służby imigracyjne, po wyroku za rozbój, przestępstwie niepodlegającym deportacji.

Preap wygrał w sądach niższej instancji, których sędziowie orzekli, iż ma prawo do przesłuchania w sprawie kaucji po zatrzymaniu przez agentów imigracyjnych. Preap od tego czasu wygrał także sprawę deportacyjną.

W drugiej sprawie rząd federalny pozwał Bassam Yusuf Khoury. Pochodzący z Palestyny imigrant odbył 30-dniowy wyrok po skazaniu za przestępstwa narkotykowe w 2011 r. Dwa lata później władze federalne zatrzymały go i próbowały deportować. Był przetrzymywany przez sześć miesięcy, zanim sędzia nakazał jego zwolnienie. Khoury wygrał także sprawę o deportację i nadal mieszka w USA.

Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (ACLU) reprezentowała obu powodów. Zastępca dyrektora wydziału prawnego ACLU, Cecilia Wang, oceniła, że wtorkowe orzeczenie Sądu Najwyższego jest kolejnym, które ogranicza prawa imigrantów do przesłuchań sądowych w sprawie kaucji.

„Przez dwa lata z rzędu Sąd Najwyższy USA pozwala na masowe więzienie imigrantów, bez żadnego przesłuchania, tylko dlatego, że bronią się przed zarzutem deportacji” - stwierdziła Wang w oświadczeniu. „Będziemy nadal walczyć z nadużywaniem zatrzymywania w systemie imigracyjnym” - zaznaczyła.

Zgodnie z federalnym prawem imigracyjnym, imigranci skazani za niektóre przestępstwa podlegają obowiązkowemu zatrzymaniu podczas procesu deportacyjnego. Bez przesłuchania w sprawie kaucji, mogą być przetrzymywani w nieskończoność, nawet po odbyciu kary – wskazują przedstawiciele ACLU.

JT

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor