----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

07 maja 2018

Udostępnij znajomym:

Prokurator generalna, Lisa Madigan, złożyła pozew przeciwko dwóm kobietom za oferowanie fałszywych usług emigracyjnych i wyłudzenie w ten sposób prawie 35 tysięcy dolarów.

Z pozwów wniesionych przeciwko oskarżonym: Elizabeth Olvera w Cook County i Armendina „Dina” Romeo w powiecie Winnebago, wynika, ze kobiety oferowały nielegalne poradnictwo imigracyjne i oszukiwały mieszkańców Illinois. Co najmniej pięć osób zostało oszukanych na sumę prawie 35,000 dolarów.

Żadna z kobieta nie miała prawa do wykonywania zawodu adwokata i nie była zatrudniona w biurze adwokackim lub agencjach imigracyjnych uprawnionych do świadczenia usług imigracyjnych – poinformowała prokurator generalna. Ponadto nie zarejestrowały się w biurze Madigan przed zaoferowaniem swoich usług, co jest wymagane przez prawo stanowe.

Z dokumentów sądowych wynika, że Olvera twierdziła, iż może doradzać w kwestiach imigracyjnych, przygotowywać i składać wnioski dotyczące statusu imigracyjnego danej osoby i występować o wydanie dokumentów rządowych. Kobieta także utrzymywała, że ma kontakty z rządem federalnym i jest w stanie przyspieszyć cały proces składania wniosków. Olvera od co najmniej trzech osób zażądała opłat w wysokości ponad 31,000, czyli kwoty wykraczającej poza ustawowy limit regulujący przepisy dotyczące usług imigracyjnych – poinformowała prokurator generalna.

Olvera zgodziła się zwrócić całe sumy, kiedy ludzie zorientowali się, że jej usługi to oszustwa, ale do tej pory zwróciła tylko 180 dolarów. Dodatkowo naruszyła prawo, nie przygotowując pisemnych umów ani nie wspominając o prawie, które pozwala klientom na anulowanie umowy i wystąpienie o zwrot dokumentów.

Zgodnie z wysuniętymi oskarżeniami, Romero także świadczyła usługi doradcze w zakresie kwestii imigracyjnych oraz przygotowywała i składała wnioski dotyczące uregulowania statusu imigracyjnego. W sumie obciążyła co najmniej dwie osoby na sumę $3,000.

Podobnie jak Olvera, druga oskarżona także nie dostarczyła klientom pisemnych umów ani nie wspominała o 72-godzinnym oknie umożliwiającym anulowanie umowy i zwrot dokumentów.

„Pozwane wykorzystały strach i dezorientację, czego doświadcza wielu imigrantów, aby zdobyć pieniądze” – powiedziała Madigan. „Zachęcam ludzi, bez względu na ich status prawny, do kontaktowania się z moim biurem w celu uzyskania informacji na temat legalnej pomocy imigracyjnej lub w sytuacji, jeśli padli ofiarą oszustwa. Moje biuro nie pyta o status imigracyjny”.

Imigranci, którzy mają obawy dotyczące podróży do krajów swojego pochodzenia, powinni poszukać renomowanej i legalnej pomocy prawnej, w tym skontaktować się z miejscowym konsulatem – podało biuro prokurator generalnej.

Aby złożyć skargę na dostawcę usług imigracyjnych, mieszkańcy mogą odwiedzić witrynę internetową pod adresem: www.illinoisattorneygeneral.gov. Skarżący mogą także skontaktować się z biurem prokuratora generalnego pod numerem: 800-386-5438.

Monitor

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----