Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

EpiPens mogą uratować życie, a zatwierdzone we wtorek prawo sprawi, że policjanci z Illinois będą nosić przy sobie te urządzenia do wykorzystania w nagłych sytuacjach.

Nowe rozporządzenie nosi nazwę Annie LeGere Law, od nazwiska zamieszkałej na przedmieściach nastolatki, która zmarła w nocy na tzw. sleepover z powodu gwałtownej reakcji alergicznej. Jej życie mogło zostać uratowane, gdyby funkcjonariusz policji, który zareagował na zgłoszenie, miał przy sobie EpiPen.

Istnieje wiele historii o tym, kiedy EpiPen, przeznaczony do stosowania w nagłych, zagrażających życiu reakcjach alergicznych, decydował o kwestii życia lub śmierci. Jednakże istniały pewne przeszkody prawne, związane z odpowiedzialnością lekarzy przepisujących te urządzenia, które uniemożliwiały funkcjonariuszom organów ściągania noszenie ich przy sobie.

Gubernator Bruce Rauner podpisał we wtorek ustawę, która eliminuje te przeszkody. To był długo wyczekiwany dzień dla matki Annie, Shelly LeGere.

EpiPens to automatyczne, jednorazowe wstrzykiwacze z adrenaliną, stosowane w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Rodzina Annie LeGere wierzy, że urządzenie mogło uratować życie 13-latki podczas gdy nastąpiła u niej silna reakcja alergiczna podczas imprezy w domu znajomych ponad trzy latat temu.

Od czasu śmierci córki, Shelly LeGere pracowała niestrudzenie nad wprowadzeniem ustawy, która umożliwiłaby funkcjonariuszom organów ścigania odbycie odpowiednich szkoleń i noszenie przy sobie EpiPens. Ustawodawcy przyjęli ją wiosną tego roku, a gubernator Bruce Rauner przyjechał do rodzinnego miasteczka LeGere w Elmhurst, aby podpisać prawo, które będzie znane jako prawo Annie.

„Była wspaniałą osobą i to bardzo ciężkie dla nas wszystkich, że dzisiaj jej tu nie ma z nami” – powiedziała Cathryn Hanson, przyjaciółka Annie.

Nagła śmierć młodej, zdrowej dziewczyny mocno uderzyła w mieszkańców społeczności. Komisarz powiatu DuPage, Pete DiCianni, naciskał, aby funkcjonariusze powiatu nosili przy sobie EpiPens.

„Misją rodziny LeGere stało się sprawienie, aby śmierć Annie mogła pomóc innym ludziom” – powiedział DiCanni.

Gubernator Rauner powiedział, iż wierzy, że prawo pomoże ocalić setki istnień ludzkich w całym stanie, co będzie hołdem pamięci dla nastoletniej dziewczyny.

„Nic nie zmieni tego, co stało się z moją Annie” – powiedziała Shelly LeGere. „Nic nie zmieni mojego życia, ale jeśli chociaż jedno życie zostanie uratowane z tego powodu, będę bardzo wdzięczna”.

LeGere dodała, że teraz, kiedy gubernator Rauner podpisał ustawę, jej praca dopiero się zaczyna. Planuje odwiedzać lokalne okręgi w całym stanie, aby umożliwić im przeprowadzenie szoleń i wszystko, czego potrzebują, aby zacząć korzystać z EpiPens.

Shelly LeGere założyła fundację Annie LeGere wkrótce po śmierci córki, aby uświadomić społeczeństwu zagrożenia wynikające z alergii pokarmowych, lobbować na rzecz odpowiedniego ustawodawstwa i zbierać pieniądze, aby pomóc opłacić EpiPens wszędzie tam, gdzie mogły być potrzebne. Przyjaciele Annie kontynuowali organizowanie corocznych wydarzeń na cześć dziewczyny. W międzyczasie jej matka opracowała stronę internetową, konsultując się z rodzicami w innych stanach, którzy chcieli zainspirować podobne ustawodawstwo i rozmawiała w szkołach na temat świadomości dotyczącej alergii na żywność.

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: