----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

13 czerwca 2018

Udostępnij znajomym:

Orland Park wyróżnia się jako jedna z nielicznych społeczności, gdzie policja korzysta z zaawansowanej technologii dronów, które pomagają przy zatrzymywaniu podejrzanych albo poszukiwaniu zaginionych osób.

Policja z innych jurysdykcji skorzystała z pomocy dronów z Orland Park w co najmniej pięciu przypadkach w ostatnim czasie – poinformował szef policji, Tim McCarthy.

„W większości przypadków chodzi o poszukiwanie osoby zaginionej” – powiedział McCarthy. „Jeśli jesteśmy dostępni, pomagamy”.

Policja z Orland Park niedawno wysłała oficera i drona, aby pomóc w poszukiwaniach osoby zaginionej w zalesionym terenie Richton Park, powiedział McCarthy. Departament pomagał również policji z Romeoville przeszukiwać pobliże kamieniołomu McCook w poszukiwaniu osoby podejrzanej o popełnienie morderstwa.

„Ostatecznie jednostki z psami odnalazły tę osobę” – powiedział.

Stanowy raport wykazał, że w ubiegłym roku Orland Park było jedną z pięciu agencji w stanie wykorzystujących technologie dronów. Ustawa „Freedom From Drone Surveillance Act”, która weszła w życie w 2014 roku, wymaga od departamentów policji, aby powiadomiły Criminal Justice Information Authority o liczbie posiadanych dronów.

Z raportu za 2017 rok wynika, że Orland Park, Hanover Park, Gurnee i biuro szeryfa powiatu DuPage posiadały po jednym dronie. Policja stanowa w Illinois poinformowała, że posiada sześć urządzeń.

Policja z Orland Park używa dronów od 2015 roku. Departament niedawno opublikował nagranie wideo z drona, na którym widać, jak oficerowie zatrzymali podejrzanego na parkingu w pobliżu LaGrange Rd. i 147th Street. Opublikowano także materiał pokazujący, w jaki sposób dron pomógł funkcjonariuszom szeryfa powiatu Will zlokalizować i zatrzymać podejrzanego, który ukrywał się na polu.

Jednym z powodów, dla których tylko kilka departamentów wykorzystuje te technologie, może być wymagana ilość szkoleń i przepisów związanych z użytkowaniem dronów. Oprócz prawa stanowego, drony reguluje Federalna Administracja Lotnictwa. Federal Aviation Adminsitration wymaga od oddziałów, które chcą wykorzystywać drony, uzyskania certyfikatu autoryzacji lub COA.

Dodatkowo, poszczególni operatorzy muszą uzyskać licencje na pilotowanie dronów. Operatorzy dronów muszą zdać egzamin z Rozdziału 107 Federalnego Rozporządzenia ds. Lotnictwa (Federal Aviation Regulations), aby uzyskać licencję na pilotowanie małych, bezzałogowych maszyn powietrznych”. Do tej pory ośmiu funkcjonariuszy policji z Orland Park zdobyło licencje i przeszło szkolenia niezbędne do obsługi dronów.

Wydział niedawno nabył nową, większą maszynę. Nowy dron kosztował około 20,000 dolarów i może lecieć nawet do 60 mil na godzinę – powiedział McCarthy. Większe akumulatory mogą utrzymać drona w powietrzu nawet do 40 minut, podczas gdy starsze, mniejsze drony mają 20-mintuwowy czas pracy na baterii. Mniejsze drony mają także dwie baterie zapasowe – powiedział Keith Valentino, policjant posiadający licencję na operowanie dronem – które można naładować w radiowozie, kiedy maszyna znajduje się w powietrzu.

Materiał wideo z mniejszego drona jest nagraniem wysokiej rozdzielczości. Valentino demonstrował, jak steruje dronem za pomocą kontrolera przypominającego joystick. Kontroler łączy się z iPadem, który wyświetla wideo z kamery drona.

„Im bardziej się zbliżasz, tym lepsza jest jakość” – powiedział Valentino. „Kamera na nowym dronie jest wyposażona w technologię podczerwieni, więc możemy jej używać także w nocy”.

Ale policyjne użycie dronów pozostaje tematem kontrowersyjnym. Obecnie prawo stanowe zezwala policji na korzystanie z dronów z różnych powodów, w tym na robienie zdjęć lub nagrań z miejsc zbrodni, wypadków drogowych, podczas katastrof lub nagłych sytuacji związanych ze zdrowiem publicznym.

Prawo zezwala również na stosowanie dronów „jeżeli organ ściągania ma uzasadnione podejrzenia, że w szczególnych okolicznościach niezbędne jest szybkie działanie, aby zapobiec nieuchronnemu zagrożeniu życia, ucieczce podejrzanego lub zniszczeniu dowodów”.

Jeśli departament wykorzystuje drony do tych celów, prawo wymaga od policji przygotowanie pisemnego raportu w ciągu 24 godzin od użycia drona.

Rozważane jest wprowadzenie przepisów, które pozwolą na szersze wykorzystanie dronów do prowadzenia obserwacji na dużych imprezach. Zwolennicy takiego prawa twierdzą, że takie środki mogą pomóc policji w zapobieganiu atakom terrorystycznym i masowym strzelaninom, takim jak październikowa masakra na koncercie w Las Vegas.

Obrońcy prywatności i niektórzy ustawodawcy ostrzegają, że władze mogą nadużywać technologii nadzoru. Niektórzy podnoszą obawy, że policja może użyć dronów do identyfikacji protestujących podczas pokojowych demonstracji politycznych.

Karen Sheley, dyrektor American Civil Liberties Union’s Police Practices Project, poinformowała w oświadczeniu z 1 maja, że ACLU sprzeciwia się policyjnemu użyciu dronów do nadzorowania tłumów, bez uprzedniego uzyskania nakazu.

„Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty, podczas następnego masowego wiecu politycznego, drony będą mogły identyfikować i wymieniać osoby protestujące przeciwko administracji Trumpa” – powiedziała Sheley. „Widok dronów nad głową zbierających informacje może zniechęcić ludzi do protestów w czasach, kiedy tak wiele osób chce skorzystać z przysługujących im praw do Pierwszej Poprawki”.

Większość ustawodawców pochodzenia afroamerykańskiego głosowała przeciwko wnioskowi, który upadł z wynikiem sześciu głosów brakujących do jego zatwierdzenia – podało Chicago Tribune.

„Wiem, że proces ten będzie nadużywany, szczególnie w południowej części Chicago” – powiedział senator Andre Thapedi. „Już wiem, że tak się stanie”.

Zmieniona wersja ustawy podwyższa próg dla szacowanej wielkości tłumu, który policja może kontrolować za pomocą dronów do 1,500 ze 100. Zmieniona wersja zabraniałaby również władzom korzystanie z oprogramowania do rozpoznawania twarzy, w celu identyfikacji osób zarejestrowanych przez drony. Zakazywałaby także wyposażania dronów w kanistry z gazem łzawiącym, technologię ogłuszania, jak również każdą inną niebezpieczną lub śmiercionośną broń lub możliwość wystrzelenia pocisku.

Zmieniona wersja wymagałaby od oddziałów policji opracowania pisemnych zasad dotyczących użycia dronów, a od organów nadzoru udzielania zatwierdzeń przed użyciem ich na masowych imprezach.

W dodatku do corocznego raportowania liczby posiadanych dronów, departamenty byłyby również zobowiązane do poinformowania Illinois Criminal Justice Information Authority, ile razy drony były używane w ciągu roku i w jakim celu.

Ustawa wróciła z powrotem do Senatu, który stosunkiem głosów 36-2 uchwalił wcześniejszą jej wersje (SB 2562) już 2 maja. Przeciwko zagłosowało tylko dwóch stanowych demokratycznych senatorów: Toi Hutchinson z Olympia Fields i Daniel Biss z Evanston. Senat może zająć się poprawkami do ustawy wprowadzonymi przez stanową Izbę Reprezentantów na sesji legislacyjnej w listopadzie. 

Monitor

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----