Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa od 10 lat podbija Chicago
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

30 stycznia dziesięć lat temu w miejscowościach Norridge i Mt. Prospect na północno-zachodnich przedmieściach Wietrznego Miasta zostały otwarte dwa oddziały założonej w 1976 roku w Nowym Jorku Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która do tej pory działała jedynie na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Po 10 latach od tego momentu okazało się, że decyzja o relokacji była przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. W ciągu tego okresu przybyły cztery kolejne oddziały. Członkowie z terenu Chicago zdeponowali do tej pory ponad 230 milionów dolarów swoich oszczędności i zaciągnęli ponad 320 milionów dolarów kredytów.

Duża część zysków firmy trafiła do środowiska członkowskiego naszej metropolii w formie różnego rodzaju dotacji i wsparcia działalności szkół polonijnych, parafii i innych organizacji. Z funduszu stypendialnego, z którego rocznie przeznaczana jest na pomoc dla młodzieży i studentów kwota 500 tysięcy dolarów, skorzystało już kilkuset studentów. Unia w stanie Illinois ma już ponad 25 tysięcy członków, co stanowi jedną czwartą potencjału członkowskiego całej firmy.

O tych osiągnięciach i sukcesach mówili szefowie Naszej Unii podczas jubileuszowej gali, która pierwszego lutego odbyła się w Copernicus Center przy 5216 W. Lawrence. Wzięło w niej udział 1,800 osób. Obecni byli przedstawiciele władz RP w osobach ministra Pawła Muchy z Kancelarii Prezydenta RP i ambasadora Polski w USA, prof. Piotra Wilczka, szefowie Unii wraz z grupą dyrektorów i członków komisji nadzorujących jej funkcjonowanie. Miłą niespodzianką było losowanie cennych nagród, dyplomy i wyróżnienia oraz koncert artystów z Polski.

Jubileuszową imprezę zapoczątkowało przyjęcie wydane przez gospodarzy dla wszystkich gości i projekcja filmu o historii i działalności Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Stanach Zjednoczonych, która rozpoczęła się 44 lata temu w nowojorskiej dzielnicy Greenpoint. Po ponad czterech dekadach działalności Nasza Unia ma 20 oddziałów na terenie czterech stanów i posiada ponad 2 miliardy dolarów w aktywach oraz 100 tysięcy członków.

– Nasz sukces, nasze osiągnięcia są naprawdę wyjątkowe, a to przekłada się nie tylko na stan konta, bo to tylko są cyfry, ale przekłada się na pomoc dla wielu, wielu polonijnych organizacji, dla polonijnych szkół, dla kościołów, dla naszej młodzieży i studentów. Wszyscy znamy nasz program stypendialny, z którego rocznie trafia do polonijnych uczniów i studentów ponad pół miliona dolarów. To najlepszy przykład na to, że Nasza Unia dba o Polonię – powiedział przewodniczący Rady Dyrektorów Unii Krzysztof Matyszczyk, przypominając jednocześnie, że chociażby w minionym roku Unia uczestniczyła w ponad pięciuset projektach wsparcia różnego rodzaju inicjatyw polonijnych.

Mówca podziękował Polonii za zaufanie i powierzanie swoich oszczędności oraz zaciąganie pożyczek, a personelowi obsługującemu klientów i osobom zarządzającym za zaangażowanie i profesjonalizm w swojej pracy.

– To jest niesamowity sukces, za który przede wszystkim chciałem państwu podziękować, bo to dzięki państwa zaufaniu, państwa rzetelności, państwa otwartości, nasza instytucja odnosi taki sukces. Oczywiście nie byłoby go bez ciężkiej, profesjonalnej pracy moich koleżanek i kolegów, bez wytężonego zaangażowania Rady Dyrektorów, ale tak naprawdę to my należymy do państwa i zależymy od państwa, i ta dzisiejsza gala jest właśnie podziękowaniem za to, co się zaczęło w Chicago dziesięć lat temu – powiedział dyrektor wykonawczy P-SFUK Bogdan Chmielewski.

Do aspektów finansowych i społecznych działalności Unii nawiązywali kolejni goście. Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, minister Paweł Mucha odczytał list skierowany do władz Unii oraz uczestników jubileuszowych uroczystości przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

– Składam wszystkim członkom i działaczom Unii bardzo serdeczne gratulacje, wyrazy uznania i najlepsze życzenia. Ogromnie się cieszę, że gospodarcze, a także społeczne sukcesy tej organizacji finansowej są świadectwem mocnych więzi łączących polonijną wspólnotę oraz prezentowanych przez Państwa cech – zaradności, przedsiębiorczości i samodzielności (…). Dzięki Unii bardzo wielu Polaków podejmujących trudne wyzwania może pochlubić się życiowym sukcesem – napisał prezydent podkreślając rolę Unii jako hojnego sponsora dla wielu szkół, parafii i przedsięwzięć polonijnych, organizatora akcji dobroczynnych i kreatora patriotycznej wrażliwości.

Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych, prof. Piotr Wilczek składając gratulacje powiedział, że z jednej strony jest to sukces w kategoriach biznesowych, bo osiągnięcie przez Unię poziomu 2 miliardów aktywów i ponad stu tysięcy członków, z czego jedną czwartą stanowią Polacy mieszkający w aglomeracji chicagowskiej najlepiej o tym świadczy. Z drugiej strony mamy do czynienia z bardzo pięknym, integrującym aspektem działalności Unii na rzecz środowiska członkowskiego poprzez wspieranie wielu przedsięwzięć polonijnych na płaszczyźnie społecznej, kulturalnej i szkolnej.

„To z jednej strony jest święto Unii, ale z drugiej strony pokazanie, że jej działalność prowadzi do tego, że środowisko polonijne w Chicago integruje się. Unia to taki donator, darczyńca. Dawno nie byłem na spotkaniu towarzyskim, na którym było 1,800 ludzi. Wspaniale jest być w Chicago, zobaczyć tylu Polaków i przy okazji obchodzić jubileusz organizacji, która od dziesięciu lat tak pięknie wpisuje się w działalność polonijną na terenie stanu Illinois” – powiedział ambasador Wilczek.

O dwutorowości funkcjonowania Unii i zyskach, jakie z tego tytułu mają członkowie, mówił również Michael Fryzler, przedstawiciel urzędu nadzorującego instytucje unii kredytowych w USA.

W uznaniu zasług za dziesięcioletnią współpracę w promowaniu i rozwijaniu firmy na terenie Wietrznego Miasta grupa organizacji została uhonorowana dyplomami uznania. W tym gronie znalazły się szkoły oraz organizacje sponsorskie, których klienci otwierający konta wskazują jako beneficjentów składki członkowskiej: Związek Klubów Polskich, Związek Podhalan w Ameryce Północnej, Fundacja Kopernikowska, Muzeum Polskie, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich oraz szkoły: im. Czesława Miłosza, im. Jana Kochanowskiego, im. św. Błażeja, im. Zbigniewa Herberta oraz im. Adama Mickiewicza.

Finałem prowadzonego przez Tomasza Kammela jubileuszu dziesięciolecia był koncert gwiazd. W pierwszej części śpiewała znakomita wokalistka Halina Młynkowa z zespołem. Drugą godzinę wypełnił koncert zespołu Blue Café z solistką Dominiką Gawędą. W przerwie występów rozlosowane zostały dwa certyfikaty po 500 dolarów, pięć nagród w postaci iPodów oraz trzy olbrzymie telewizory.

Galę w Centrum Kopernikowskim poprzedziło piątkowe spotkanie artystów i szefów Unii z Polonią, które odbyło się na terenie oddziału w Norridge. Obok możliwości zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć i otrzymania autografów od artystów widzowie wzięli udział w losowaniu koszy z upominkami oraz certyfikatów finansowych. Na zakończenie uczestnicy tego spotkania zostali zaproszeni do degustacji urodzinowego tortu oraz przekąsek.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak