----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

12 czerwca 2018

Udostępnij znajomym:

Gubernator Bruce Rauner musi podjąć decyzję w sprawie ponad 600 ustaw, które po uchwaleniu przez stanowy Kongres trafiły na jego biurko. W okresie wyborczym podpis albo weto może mieć wpływ na wynik głosowania, dlatego można oczekiwać, że gubernator będzie je analizował bardzo dokładnie.

Rauner w zeszłym tygodniu podpisał pierwszy całoroczny budżet stanu od czasu objęcia urzędu w 2015 roku. Ustawodawcy w Springfield zakończyli sesję legislacyjną i rozjechali się do domów. Na Kapitol powrócą dopiero po listopadowych wyborach, które także zdecydują o losach gubernatora. Bruce’a Raunera czeka zacięta walka w listopadzie z kandydatem demokratów J.B. Pritzkerem. Przesłane gubernatorowi ustawy dotyczą wielu obszarów mających wpływ na życie mieszkańców Illinois. Oto niektóre z nich.

Ustawy dotyczące broni palnej

Ustawodawcy w tym roku próbowali zaostrzyć stanowe przepisy dotyczące broni palnej w odpowiedzi na masowe strzelaniny w całym kraju i falę przemocy w Chicago. Wśród ustaw, które trafiły na biurko Raunera, jest podobna do tej, którą gubernator już zawetował w przededniu marcowych prawyborów, z zapisem dotyczącym stworzenia stanowego systemu licencjonowania sprzedawców broni.

Gubernator Rauner postrzega ustawę jako ograniczania biurokratyczne dla małych biznesów, które nie poprawiłyby bezpieczeństwa publicznego w Illinois. Poza tym – jak wskazał - rząd federalny już reguluje sklepy z bronią. Zwolennicy wprowadzenia nowych przepisów przekonują, że nowa wersja ustawy jest kompromisem, który uwzględnia jego obawy.

Inna propozycja to wprowadzenie 72-godzinnego okres oczekiwania "cooling off" przed zakupem strzelb, broni szturmowej, karabinów i innej długiej broni. Podobne przepisy już stosowane są w przypadku zakupu pistoletów.

Na biurko gubernatora Raunera trafiła też ustawa dotycząca przyznania sędziom możliwości tymczasowego zawieszania prawa do posiadania broni w przypadku osób, które wykazują agresywne zachowanie w stosunku do członków rodziny, partnerów czy współlokatorów lub kiedy policja stara się o interwencję sądu.

#MeToo

Ruch, który doprowadził do publicznych zarzutów przeciwko kilku potężnym politykom z Illinois, również pomógł wzbudzić poczucie nagłej potrzeby zatwierdzenia nowych zasad przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu.

W jednej z ustaw, które trafiły do podpisu do gubernatora, jest zapis, w myśl którego lokalne władze zobligowane byłyby do ujawniania umów dotyczących odpraw dla pracowników zwolnionych z pracy w związku z zarzutami dotyczącymi molestowania seksualnego lub dyskryminacji. Zgodnie z propozycją dane osób i informacje o wypłaconej im sumie byłyby publikowane w bazie internetowej i przesyłane mediom w ciągu trzech dni. Inny zapis zabrania z korzystania z pieniędzy podatników, by płacić ludziom za milczenie na temat zarzutów przeciwko prawodawcy.

W ub. piątek gubernator Rauner podpisał ustawę regulującą proces rozpatrywania skarg składanych na stanowym Kapitolu w związku z seksualnym molestowaniem.

Zgodnie z nowym prawem, główny organ ustawodawczy będzie miał swobodę badania skarg dotyczących molestowania seksualnego bez uprzedniego uzyskania zgody Komisji ds. Etyki Legislacyjnej, zespołu prawodawców wyznaczonego przez przywódców obu partii w stanowym Kongresie i Senacie.

W nowym prawie znalazł się zapis o powstaniu 4-osobowej komisji złożonej z byłych sędziów i prokuratorów. Ich zadaniem będzie znalezienie Inspektora Generalnego, który zastąpi tymczasowo nominowaną na tę funkcję Julie Porter.

Członkowie Komisji ds. Etyki Legislacyjnej są powoływani przez czterech przywódców Izby Reprezentantów i Senatu, co niektórzy określili jako potencjalny konflikt. Zwolennicy uznali zmianę za pierwszy krok w kierunku ograniczenia nękania i nadużyć pod kopułą Kapitolu.

Podpis gubernatora pod ustawą pojawił się kilka dni po tym, jak wieloletni szef sztabu Michaela Madigana (przewodniczącego Izby Reprezentantów Illinois) podał się do dymisji po upublicznieniu zarzutów dotyczących molestowania i zastraszania pracowników biura.

Inne ustawy, które trafiły na biurko gubernatora, wykraczają poza Springfield. Dotyczą nowego programu nauczania w zakresie edukacji seksualnej dla szkół publicznych, polityki dotyczącej przeciwdziałania molestowaniu i nękaniu w firmach, które ubiegają się o kontrakty na wykonywanie usług dla stanu oraz szkolenia osób, które otrzymujących stanowe licencje zawodowe.

Dom Weterana w Quincy

Jedno z największych politycznych zobowiązań gubernatora Raunera dotyczyło poprawy warunków w Domu Weterana w Quincy w związku z wybuchem epidemii choroby Legionistów, która przyczyniła się do śmierci 13 starszych pensjonariuszy.

W nowym budżecie znalazły się środki na budowę nowego placówki - w sumie $53 miliony. Rauner powiedział, że do czasu oddania go do użytku pensjonariusze zostaną przeprowadzeni do innego budynku, który "będzie miał nowoczesną hydraulikę, a nie ponad 130-letnią".

Bakteria (Legionella pneumophila) wywołująca chorobę Legionistów może być obecna w przestarzałym systemie hydraulicznym budynku w Quincy, który został oddany do użytku w 1886 roku. W ub. piątek sfinalizowano transakcję zakupu domu spokojnej starości w pobliskim Sycamore, do którego zostaną przeniesieni pensjonariusze Domu Weterana w Quincy.

Ustawodawcy wysłali także gubernatorowi Raunerowi  ustawę z propozycją podniesienia limitu odszkodowania z $100,000 do $2 milionów dolarów dla tych, którzy pozwali stan. Demokraci, których głosami została przyjęta ta ustawa, postrzegają ją jako zapewnienie sprawiedliwości członkom rodzin weteranów, którzy zmarli z powodu choroby Legionistów w ostatnich latach. Republikanie uważają, że proponowane zapisy nie są korzystne dla podatników.

Inne ustawy dotyczącą uruchomienia przez stanowy Departament ds. Weteranów nowego protokołu zgłaszania wybuchów epidemii oraz wysyłania półrocznych raportów o stanie zdrowia pensjonariuszy do ustawodawców.

Emerytowany generał brygady Stephen Curda został nowym szefem stanowego Departamentu ds. Weteranów. Stanowisko objął po Erice Jeffries, która zarządzała departamentem od mianowania przez gubernatora Bruce'a Raunera w 2015 r. Odeszła po miesiącach krytyki za reakcję stanowej administracji Raunera właśnie na wybuch epidemii choroby Legionistów w Domu Weterana w Quincy.

Imigracja

W czasie, kiedy ustawodawcy w Waszyngtonie prowadzą rozmowy na temat imigracji, stanowi demokraci wysłali gubernatorowi kilka własnych ustaw. Podpis albo weto może ujawnić stanowisko Bruce'a Raunera, który zazwyczaj stara się unikać problemów krajowych, szczególnie tych dotyczących prezydenta Donalda Trumpa.

W jednej z ustaw jest zapis o stworzeniu tzw. bezpiecznych stref imigracyjnych. Chodzi o zapewnienie ochrony nieudokumentowanym imigrantom wynajmującym mieszkania i domy, czy ofiarom przestępstw, by mogli rozmawiać z policją bez obawy o deportację.

W ubiegłym roku podpis gubernatora pod ustawą imigracyjną pod nazwą "Trust Act" wywołał falę krytyki ze strony konserwatystów, w tym republikańskiego senatora, Sama McCanna, który rozpoczął kampanię w wyborach na gubernatora jako kandydat "trzeciej partii".

Nietypowe

Wśród ponad 600 ustaw wysłanych gubernatorowi do podpisu jest także ta, która dotyczy zmiany oficjalnej klasyfikacji konia wyścigowego w Illinois, poprzez zniesienie wymagania, że jego matka powinna być poczęta i urodzona w stanie.

Jest także ustawa, która umożliwiłby myśliwym noszenie odzieży odblaskowej w kolorze różowym oprócz tradycyjnego pomarańczowego.

Inna ustawa wprowadziłaby zakaz sprzedaży, kupowania, handlu i importu wszystkich produktów z kości słoniowej lub rogów nosorożca, z wyjątkiem antycznej broni i instrumentów muzycznych. Zapis stoi w opozycji do ostatniej zmiany wprowadzonej przez administrację prezydenta Trumpa, która zniosła federalny zakaz importu tych wszystkich produktów.

jt

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----