----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

11 czerwca 2018

Udostępnij znajomym:

Historia chicagowskiego nauczyciela, Dino Amendoli, zaczyna się od tego, że został zatrudniony pomimo kłopotliwej historii kryminalnej. Kończy, gdy stracił pracę i licencję za uprawianie seksu z nastoletnią uczennicą.

„To, że nauczyciel wykorzystywał swoją władzę i kontrolę, aby angażować się w niewłaściwe stosunki seksualne, jest co najmniej zachowaniem niedbałym i niemoralnym, jeśli nawet nie okrutnym i podchodzącym pod zarzuty kryminalne” – powiedział urzędnik prowadzący przesłuchanie.

Jednak podobnie, jak w wielu innych historiach nadużyć odkrytych przez Chicago Tribune, przypadek Amendoli ujawnia zaniedbania w kwestii ochrony dzieci, wykraczające poza jego własne działania – zaniedbania udokumentowane w wewnętrznym dochodzeniu przeprowadzonym przez Chicago Public Schools, stanowych przesłuchaniach administracyjnych i cywilnym pozwie złożonym przez uczennicę przeciwko CPS i Amendoli.

Kiedy Amendola zaczynał karierę nauczycielską w Chicago w 1999 roku, znajdował się na 18-miesięcznym okresie próbnym, po tym, jak podobno zepchnął innego mężczyznę ze schodów, a następnie kopnął go w głowę, gdy tamten leżał półprzytomny na ziemi – wynika z dokumentów sądowych powiatu DuPage. Takie zarzuty nie dyskwalifikowały go z pracy w CPS.

Prawie dziesięć lat później, jesienią 2008 roku Amendola pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego i trener w Morgan Park High School, kiedy zaczął pomagać uczennicy, która miała kłopoty z nauką, w tym czytaniem. Dziewczyna przyznała się do problemów w domu i wkrótce rozmawiali już przez telefon poza szkołą.

Pogłoski na ten temat rozniosły się po tym, jak kolega z klasy nastolatki opowiedział, że widział dziewczynę siedzącą na kolanach Amendoli, a kilku pracowników Morgan Park zapytało nastolatkę, czy utrzymują stosunki seksualne – wynika z raportów śledczych CPS. Dziewczyna początkowo zaprzeczyła, aby chronić Amendolę.

Ale zwierzyła się nauczycielowi języka hiszpańskiego, mówiąc mu, że zakochała się w Amendoli, który w tym momencie miał 33 lat, i jeździła do niego do domu, aby wspólnie oglądać filmy. Z dokumentów sądowych wynika, że nauczyciel, Juan Figueroa, poinformował o sytuacji asystentkę dyrektora szkoły, zaniepokojony relacją między uczennicą a Amendolą.

Jednak ani Figueroa ani asystentka dyrektora nie zadzwonili na stanową linię ds. wykorzystywania dzieci, co nakazuje prawo stanu Illinois w przypadkach podejrzeń o molestowanie uczniów – wynika z dokumentów złożonych w ramach przesłuchania. „Nauczyciel języka hiszpańskiego nie zdecydował się na złożenie oficjalnego raportu” – poinformowała urzędniczka Lisa Salkovitz Kohn.

W oświadczeniu CPS poinformowało: „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją, kiedy nauczyciel nie podjął żadnych działań po przeprowadzeniu rozmowy z uczniem i wszczęliśmy pełne dochodzenie”.

W styczniu 2009 roku, kiedy uczennica skończyła 18 lat, Amendola zaczął uprawiać z nią seks – najpierw w jego pickupie, potem w biurze nad salą gimnastyczną dla dziewcząt w czasie trwania godzin szkolnych.

W wielu innych stanach utrzymywanie stosunków seksualnych z uczniem jest przestępstwem niezależnie od wieku, ponieważ nauczyciel ma władzę nad przyszłością ucznia i znajduje się w pozycji zaufania. Ale w Illinois nauczyciel może uprawiać seks z uczniem, jeśli ten skończył 17 lat i nie doszło do użycia siły.

Rzecznicy praw dziecka twierdzą, że prawo stanu Illinois nie uwzględnia dynamiki przemocy związanej z takimi przypadkami, kiedy władza sprawowana przez nauczyciela utrudnia młodym dorosłym swobodną zgodę lub odmowę.

„Ci wychowawcy lub pracownicy szkoły mają nad nimi władzę – kontrolując ich stopnie czy karierę sportową” – powiedziała Billie-Jo Grant, z Departamentu sprawiedliwości USA, badającego niewłaściwe zachowania wychowawców oraz członek zarządu grupy Stop Peducator Sexual Abuse and Miscounduct and Exploitation.

W CPS stosunki seksualne pomiędzy uczniem i nauczycielem są już naruszeniem polityki dystryktu i stanowią wykroczenie. Urzędnicy CPS powiedzieli, że poparliby „zmianę prawa stanowego na takie, które będzie kryminalizowało kontakty seksualne między pracownikami szkoły a uczniami, niezależnie od wieku uczniów”.

W przypadku Amendoli urzędnicy z Morgan Park High School podjęli działania dopiero po tym, jak koleżanka ofiary podniosła alarm na temat tej sytuacji, towarzysząc jej podczas wizyty w Planned Parenthood i dowiadując się, że jest w ciąży. Ostatecznie okazało się, że dziewczyna była zakochana w „trenerze A”, ale zakończyła ten związek właśnie z powodu ciąży.

Według zeznań z przesłuchania dziewczyny i dokumentów sądowych złożonych przez CPS wynika, że Amendola powiedział jej, iż „powinna dokonać aborcji, aby nie narazić na szwank jego kariery”.

Jednak w wywiadzie dla Tribune Amendola powiedział, że nie uprawiał seksu z uczennicą. „Nigdy jej nie dotknąłem” – powiedział. „Jak w przypadku wszystkich innych studentów, po prostu próbowałem tylko pomóc tej dziewczynie”.

Zaprzeczył również oskarżeniom, że nakłaniał uczennicę do aborcji. „Jeśli nigdy nie uprawiałeś z kimś seksu, jak możesz prosić o dokonanie aborcji ze względu na swoją karierę?”.

CPS wszczęło dochodzenie w tej sprawie, ale w końcowym raporcie stwierdzono, że „DCFS i policja nie będą prowadzić dochodzenia w tej sprawie, ponieważ ofiara osiągnęła pełnoletność i nie ma żadnych przesłanek, że doszło do użycia siły”.

Według raportu funkcjonariusza ds. przesłuchań, Amendola poinstruował studentkę jak ma rozmawiać ze śledczymi, doradzając jej, aby patrzyła pracownikom szkoły prosto w oczy i zdecydowanie odpowiadała na ich pytania. Dodał, że był już wcześniej „wzywany” i taka strategia zadziałała w jego przypadku.

Amendola zaprzecza tym doniesieniom. Mężczyzna został zwolniony z funkcji nauczyciela w październiku 2010 roku, zgodnie z decyzją Chicago Board of Education.

W rozmowie z Chicago Tribune Amendola twierdzi, że urzędnicy CPS pouczyli uczennicę, jak ma zeznawać, aby sfabrykować historię seksualnych relacji, ponieważ szkoła chciała go usunąć z powodów rasowych. „To była kwestia rasowa. CPS jest prowadzone głównie przez czarnych, a ja byłem biały, więc uderzono we mnie”. Dodał także, że nie instruował uczennicy na temat tego, jak kłamać śledczym.

„Zostałem fałszywie oskarżony” – twierdzi Amendola. „Mogłem zachować się tak, jak inni nauczycieli i po prostu przenieść się do innej dzielnicy i znowu uczyć, ale chciałem walczyć. I straciłem wszystko”.

Amendola odwołał się w sprawie swojego zwolnienia do Rady Edukacji. Na rozprawie administracyjnej w 2010 roku studentka zeznała, że zaszła z Amendolą w ciążę, ale poroniła. Wyprowadziła się do innego stanu, aby uciec od niego, ale w Teksasie nie udało jej się kontynuować edukacji.

„Bezsporne jest to, że studentka, która doświadczyła poronienia i była zestresowana w związku z plotkami dotyczącymi jej związku z Amendolą, zdecydowała się na opuszczenie swojej rodziny adopcyjnej, wyprowadzkę poza stan i unikanie zajęć wychowania fizycznego w swojej nowej szkole” – zaznaczyła w swoim raporcie Salkovitz Kohn.

Licencja nauczycielska Amendoli została unieważniona w 2014 roku.

Z powodu wieku uczennicy nie zostały postawione żadne zarzuty karne. Okręg zaprzeczył, że w tej sprawie postąpiono niewłaściwie, ale rozwiązał pozew cywilny wypłacając nastolatce $30,000.

Monitor

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----