----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Policjant z Chicago usłyszał zarzuty dyscyplinarne i został przeniesiony ze służby w szkole średniej Hubbard po tym, jak umieścił w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym pozuje z amerykańską flagą, przyłączając się do protestu zawodników NFL.

Na zdjęciu oficer w mundurze stoi przed policyjnym radiowozem trzymając flagę. Przed nim stoi znak, na którym jest napisane: "Popieram hymn. Kocham amerykańską flagę. Popieram mojego prezydenta i drugą poprawkę".

John Catanzara służy w chicagowskiej policji od ponad 20 lat, a ostatnie z nich pracuje w szkole średniej Hubbard przy 6200 South Hamlin. Cieszy go wykonywana praca, a uczniowie twierdzą, że również go szanują.

Oficer został jednak usunięty z pracy w szkole po zamieszczeniu zdjęcia na portalu Facebook i uczniowie szybko się o tym dowiedzieli.

"Był dobrym oficerem, robił wiele pożytecznych rzeczy w szkole, zbudował dla nas staw i angażował się w różne projekty, wielu uczniów go lubiło. Przykro mi, że teraz odejdzie, mnie też chronił od problemów" - powiedziała jedna z uczennic Hubbard High School, Patrice Humphries.

Chicago Tribune twierdzi, że policjant otrzymał reprymendę po tym, jak w środę dwóch policjantów zostało ukaranych za zdjęcie, na którym klęczą obok aktywistki w ramach poparcia dla graczy NFL protestujących przeciwko brutalności policji i rasizmowi.

Departament policji w Chicago wyraźnie twierdzi, że zabrania oficerom podejmowania jakichkolwiek akcji politycznych w momencie, kiedy są w mundurach.

Stacja ABC7 podała, że oficer Catanzara miał już wcześniej problemy i wydział próbował go zwolnić w 2012 roku. Rada policji ostatecznie odrzuciła tę decyzję.

Departament policji poinformował, że po opublikowaniu zdjęcia wpłynęło wiele skarg, które teraz są poddawane przeglądowi przez wydział ds. wewnętrznych.

W czwartek burmistrz Rahm Emanuel pochwalił oficerów, którzy klęczeli i powiedział, że ich działania mogą być oznaką czegoś pozytywnego, co dzieje się w mieście.

Ale rzecznik policji w Chicago, Anthonny Guglielmi powiedział, że wszyscy trzej oficerowie naruszyli zasady zakazujące im uczestniczenia w politycznej działalności podczas służby. Gubernator Illinois, Bruce Rauner, również potępił formę protestu zawodników NFL.

W ostatnią niedzielę wszyscy futboliści we wspólnym proteście przeciwstawili się prezydentowi. Przed meczem Bears - Steelers na Soldier Field podczas hymnu państwowego gracze z Pittsburgha wraz ze sztabem trenerskim pozostali w szatni, natomiast futboliści Bears na znak protestu stanęli ramię w ramię.

Monitor