----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

14 czerwca 2018

Udostępnij znajomym:

Za sprawą ostatnich samobójstw celebrytów: dziennikarza i kucharza światowej sławy Anthony’ego Bourdaina i projektantki mody Kate Spade, powrócił temat zdrowia psychicznego Amerykanów i prewencji.

Niegdyś była to jedna albo dwie wizyty dziennie, ale w ciągu ostatnich dwóch miesięcy liczba pacjentów wzrosła do prawie 20 dziennie - powiedział Mitch Glaser, dyrektor poradni psychiatrii dziecięcej, młodzieżowej i dorosłych przy Centrum Medycznym Presence Sts. Mary and Elizabeth. Podobny trend zauważono w całym kraju. 

Wskaźnik samobójstw w latach 1999-2016 wzrósł niemal w każdym stanie, a w skali całego kraju o 30 procent - podał Ośrodek Zwalczania Chorób i Prewencji (CDC).

Illinois nie jest wyjątkiem; z danych CDC wynika, że stan odnotował wzrost samobójstw o 22.8 procent w tym okresie.

W 2016 r. prawie 45,000 osób w wieku 10 lat i starszych odebrało sobie życie w USA - obliczyli eksperci CDC. Coraz więcej ludzi szuka pomocy. Samobójstwo jest 10. najczęstszą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych.

W ubiegłym roku osoby dyżurujące pod telefonem zaufania National Suicide Prevention Lifeline obsłużyły 2 miliony połączeń, a stały roczny wzrost wynosi około 2 procent każdego roku.

“Na każdą osobę, która odebrała sobie życie, przypada około 280 innych, które poważnie myślały o samobójstwie" - powiedział John Draper, dyrektor Krajowego Centrum Prewencji Samobójstw - National Suicide Prevention Lifeline.

Przyznał, że po ostatnich głośnych samobójstwach Anthony'ego Bourdaina we Francji i Kate Spade w Nowym Jorku, liczba połączeń z linią wsparcia wzrosła o 25 procent w ciągu ostatnich kilku dni.

Alexa James, dyrektor wykonawcza chicagowskiego oddziału krajowego związku ds. zdrowia psychicznego (National Alliance on Mental Illness), znanego jako NAMI, powiedziała, że jest to wyjątkowo trudny czas w roku dla wielu ludzi.

“Ogólnie wiosna, wczesne lato, to okres przejściowy szczególnie trudny dla wielu osób. O tej porze roku mamy wyższy wskaźnik samobójstw" - poinformowała James.

Wiele czynników może przyczynić się do popełnienia samobójstwa, niezależnie od tego, czy ludzie mają problemy ze zdrowiem psychicznym.

Według CDC najczęściej są to problemy z relacjami z innymi ludźmi, sprawy sercowe, związane ze zdrowiem, pracą, mieszkaniem i innymi rzeczami. Nie wolno ich ignorować czy bagatelizować.

Prewencja samobójstwa zaczyna się od zwracania uwagi na sygnały ostrzegawcze. “Otwarta rozmowa może uratować życie” - powiedział John Draper.

Analiza CDC wykazała również, że u nieco ponad połowy osób, które popełniły samobójstwo, nie rozpoznano problemów ze zdrowiem psychicznym. Głównie z powodu braku dostępu do opieki zdrowotnej. “Dlatego kluczowe znaczenie mają numery interwencyjne czy usługi zdrowia psychicznego” - powiedział dyrektor National Suicide Prevention Lifeline.

"Ludzie mają trudności z dostaniem się do ośrodków zdrowia psychicznego, ponieważ w kraju jest ich niedobór, także w Chicago” - dodał Mitch Glaser.

Najwyższy wzrost liczby samobójstw odnotowano w grupie osób w wieku od 45 do 64 lat. Z danych CDC wynika, że broń palną użyto w prawie połowie wszystkich samobójstw.

Telefony pomocowe

National Suicide Prevention Lifeline 1-800-273-8255 - całodobowe centrum wsparcia dla osób w kryzysie, można też wysłać sms “HOME” pod numer 741-741.
Presence Health’s - całodobowe centrum wsparcia, tel. 708-681-4357
NAMI Chicago - centrum wsparcia dla osób z problemami psychicznymi, tel. 312-563-0445
Illinois Warm Line - telefon zaufania, tel.1-866-359-7953 czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 9 am – 5 pm

JT

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----