09 listopada 2017

Udostępnij znajomym:

Northeastern University, chicagowska uczelnia wyższa wspólnie z Radą Nauczycieli Polonijnych od dwudziestu lat organizuje obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego.

W roku jubileuszu nagrodę specjalną odebrała Christina Ciecierski, wykładowca na Wydziale Ekonomii tej uczelni, propagatorka języka polskiego i spraw polskich. Laureatka urodziła się w Chicago, gdzie między innymi uczęszczała do polskiej szkoły sobotniej im. Gen. Tadeusza Kościuszki. Udzielała się w harcerstwie. Tańczyła w najstarszym polonijnym zespole pieśni i tańca „Lechici” oraz „Wichry”. Pracowała jako konsultant dla Światowej Organizacji Zdrowia w dziedzinie regulacji prawnych i opodatkowania tytoniu. Jest zaangażowaną wolontariuszką chicagowskiej inicjatywy walki z rakiem. Nagrodą za działalność na rzecz polskiej społeczności w Chicago wyróżniona została Lucyna Migała, założycielka zawodowego zespołu pieśni i tańca Lira Singers. Współwłaścicielka stacji radiowej WCEV 1450 AM. Studia dziennikarskie ukończyła na Northeastern University, gdzie również studiowała śpiew. Tenorowy głos kształciła także w Chicago Conservatory College. Jest laureatką wielu nagród za promowanie polskiej kultury. Przez prezydenta RP została nagrodzona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Nagrodę absolwencką tej uczelni otrzymała Michalina Maliszewska, koordynatorka w biurze dziekana na wydziale studiów magisterskich NEIU. Będąc studentką kierowała organizacją Polish-American Student Association. Jest zdeklarowaną zwolenniczką równego dostępu do edukacji. W ramach międzynarodowego programu uczyła języka angielskiego w Nepalu i Indonezji. Rada Nauczycieli Polonijnych tytułem „Pedagoga Roku” uhonorowała Ewę Jabłońską, wykładowczynię matematyki w Roosevelt High School. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale biznesu i zarządzania do USA przyleciała w 1997 roku. W 2005 roku na National Louis University zdobyła uprawnienia do nauki matematyki. Jest zaangażowaną wolontariuszką w gronie organizatorów obchodów Miesiąca Dziedzictwa. W swojej szkole jest koordynatorką tego programu od wielu lat, za co została między innymi w 2010 roku nagrodzona tytułem „Nauczyciel Roku”. Obok nagród dziedzictwa grupa polskich studentów z różnych uczelni została nagrodzona za napisanie pracy o Tadeuszu Kościuszce, bohaterze dwóch narodów. Nagrody otrzymali: Karolina Koziarski, Izabela Liszewski, Ewelina Gazda, Weronika Materna, Mateusz  Orliński, Natalia Anna Sopiarz i Karolina Kinga Jekielek.

Studiujący na NEIU informatykę oraz grafikę komputerową Mateusz Orliński przyznał, że napisanie pracy o zasługach Tadeusza Kościuszki dla narodu polskiego i amerykańskiego było dla niego, urodzonego w Chicago chłopaka, dużym wyzwaniem, które udało mu się skutecznie zrealizować. „W moim eseju starałem się wykazać zasługi Tadeusza Kościuszki jako inżyniera armii amerykańskiej, który tworząc fortyfikacje wojskowe, w znaczący sposób przyczynił się pokonania Anglików w wojnie o niepodległość. Również dla Polaków był światłym umysłem, który jako naczelnik powstania, nazwanego na jego cześć Kościuszkowskim, nie tylko poprowadził polskie wojska wsparte chłopstwem do zwycięstwa nad wojskami rosyjskimi pod Racławicami, ale był także autorem prospołecznych rozwiązań zawartych w Uniwersałach Połanieckich”.

W części artystycznej uroczystości wystąpił kwartet śpiewaczy zespołu Lira Singers. Obok prof. Lidii Filus, inicjatorki tej formy promowania Polski i Polonii w amerykańskim środowisku, w uroczystości wręczenia nagród uczestniczyła wicerektor uczelni Liesl Downey, wicekonsul Piotr Semeniuk, studenci, rodzice oraz liczna grupa działaczy różnych organizacji polonijnych. Na zakończenie części oficjalnej prof. Lidia Filus zaprosiła gości do degustacji olbrzymiego tortu oraz na poczęstunek przygotowany przez delikatesy „Kasia’s Deli”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor