Samoloty 737-MAX wzbiją się w powietrze
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Mający siedzibę w Chicago Boeing czekał na to przez ostatnie 20 miesięcy. Flagowiec amerykańskiego producenta – model 737-MAX wraca na lotnicze trasy. Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) zaakceptowała zmiany w elektronice samolotów, które wprowadził producent. Tym samym maszyny mogą wykonywać regularne rejsy z pasażerami na pokładzie. „B737 MAX może latać bezpiecznie” – brzmi komunikat agencji.

Boeing wyprodukował niespełna 800 samolotów tego modelu, wszystkie zostały uziemione w marcu 2019 roku w następstwie dwóch katastrof lotniczych, do których doszło w Indonezji w październiku 2018 roku i w Etiopii w marcu 2019 r. Łącznie zginęło w nich 346 osób, a jako przyczynę eksperci wskazywali błędy konstrukcyjne tego modelu. Spośród kilku hipotez najbardziej wiarygodna jest ta dotycząca wadliwego oprogramowania kontrolującego system MCAS, który ma zapobiegać przeciąganiu - czyli utracie siły nośnej. Również do takich wniosków doszli amerykańcy eksperci.

Po decyzji FAA władze Boeinga oczekują, że taką samą podejmie Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i samoloty 737-MAX wrócą także na trasy europejskie. Wiadomo, że na żadnym kontynencie nie stanie się to nagle, nieoficjalnie mówi się, że flagowce Boeinga wzbiją się w powietrze najwcześniej za kilka tygodni. W każdym samolocie musi zostać zaktualizowane oprogramowanie sterujące, a dodatkowe szkolenia musi przejść cały personel z pilotami na czele.

Spośród wszystkich wyprodukowanych tego typu maszyn, ok. 400 było użytkowanych do momentu obu katastrof. Od tego czasu koncern wyprodukował kolejnych 450 sztuk, które nadal czekają na odbiór przez nabywców, czyli amerykańskich i międzynarodowych przewoźników. Oprócz tego linie lotnicze masowo rezygnowały z zamówień na model 737-MAX. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy anulowano ich ponad 1,000, co w połączeniu z pandemią koronawirusa i ograniczeniem produkcji innych modeli wpędziło Boeinga w finansowe tarapaty.

Według ekspertów stacji CNN, koncern z Chicago w związku z problemami dotyczącymi maszyn 737-MAX stracił co najmniej 18.7 mld dolarów.

fk