----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

11 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

Od początku pandemii w Stanach Zjednoczonych utrzymywał się rekordowy popyt na używane samochody – chętnych było więcej niż aut na rynku. Wraz z zapotrzebowaniem rosły ceny, co jest naturalną koleją rzeczy. Początek 2022 roku przyniósł duże zmiany – popyt maleje, ale nadal utrzymują się wysokie ceny – za niektóre używane samochody w dalszym ciągu trzeba zapłacić więcej, niż kosztowały jako egzemplarze fabrycznie nowe.

Powody

Ceny samochodów używanych nie spadają, ponieważ dealerzy nadal borykają się z niską podażą nowych pojazdów spowodowaną przede wszystkim problemem z półprzewodnikami, a także wojną na Ukrainie. To w tym kraju produkowana jest spora część wiązek elektrycznych, które zamawiają koncerny samochodowe. Do tego dochodzą problemy z rosnącymi kosztami materiałów, a wyższe ceny nowych aut przekładają się na wyższe ceny używanych.

Dane

W ubiegłym miesiącu sprzedaż samochodów używanych mających mniej niż 10 lat spadła o 27% w porównaniu z marcem 2021 roku - tak wynika z danych aplikacji CoPilot, która śledzi ceny dealerów w całym kraju. Średnia cena takiego auta wzrosła w tym samym czasie o 40% do poziomu $33,653. W przypadku prawie nowych samochodów - tych w wieku od 1 roku do 3 lat - sprzedaż w marcu spadła o 31% w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy średnia cena $41,000 jest o 37% wyższa - wynika z badania CoPilot. To dowód, że uśrednione ceny utrzymują się na niezmienionym poziomie.

Klienci odpuścili

W rezultacie konsumenci nie spieszą się z zakupem nowego, używanego samochodu. Średni czas poszukiwania auta wzrósł o 93% do 171 dni, z 89 dni w tym samym okresie ubiegłego roku. Zapasy używanych samochodów rocznych i trzyletnich na dealerskich placach wróciły do poziomu sprzed pandemii. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku aut starszych:

"Przy niemal pustych parkingach w całym kraju dealerzy utrzymują wysokie ceny nowszych samochodów używanych" - powiedział prezes i założyciel CoPilot, Pat Ryan.

Przed pandemią około 76% pojazdów sprzedawało się za mniej niż $25,000. Obecnie samochody w tym przedziale cenowym stanowią zaledwie 35% całego rynku. Z kolei samochody w cenie powyżej $40,000 stanowią jedną czwartą tego, co jest dostępne na placach dealerskich.

"Radzimy właścicielom samochodów używanych, aby skorzystali z tej niepowtarzalnej sytuacji i sprzedali swój pojazd z zyskiem" – puentuje Ryan.

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----