19 stycznia 2018

Udostępnij znajomym:

Na zaproszenie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich z wizytą do Chicago przylecieli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z prezesem IPN, dr Jarosławem Szarkiem na czele.

Na czas pobytu delegacji w Wietrznym Mieście w dniach od 14 do 24 stycznia przewidziano cały szereg spotkań z przedstawicielami polonijnych organizacji, nauczycielami i uczniami szkół sobotnich oraz światem mediów. Prezes dr Jarosław Szarek podczas wizyt w radiostacjach opowiadał m.in. o przedsięwzięciach, jakie będzie podejmować IPN w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i przypominał o tym, jak ważną rolę w odrodzeniu się Polski na mapie Europy odegrali polscy imigranci z Ameryki Północnej. “W Polsce uruchamiamy wkrótce taką inicjatywę, jaką jest Biało-Czerwony Konwój Niepodległości (…). Tamtą niepodległość wywalczyli Polacy po ponad wiekowej niewoli. Chcemy przypomnieć też wysiłek Polaków stąd, z Chicago, Detroit, ze Stanów Zjednoczonych, którzy poszli do Błękitnej Armii. IPN chce docenić wysiłek naszych przodków z tej ziemi, sprzed stu laty, ten ochotniczy zaciąg czterdziestu tysięcy naszych rodaków ze Stanów Zjednoczonych, spośród których 20 tysięcy poszło służyć w Błękitnej Armii “ – mówił w Radiu Deon Jarosław Szarek.

Jednym z głównych akcentów wizyty delegacji IPN w Chicago było powołanie do życia kolejnego “Przystanku Historia”, którym po podpisaniu umowy w Konsulacie Generalnym RP jest od teraz również Chicago. Inicjatywę podjęto już w kilkunastu miastach m.in. w Grodnie, w Brukseli i Nowym Jorku. O tym, czym jest “Przystanek Historia”, mówił prezes IPN: “Jest miejscem, gdzie się rozmawia, gdzie dyskutuje się o historii Polski (…). Istotą tej inicjatywy jest praca wśród młodzieży (…). Najważniejsze jest to, by to najmłodsze pokolenie tutaj znało historię Polski”.

Członkowie delegacji wzięli udział w warsztatach historycznych dla polonijnych pedagogów, przygotowanych z inicjatywy Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, z którym Instytut Pamięci Narodowej prowadzi regularną współpracę.

Goście uczestniczyli w licznych spotkaniach, m.in. z przedstawicielami Związku Narodowego Polskiego, Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, Związkiem Podhalan w Ameryce Północnej. Złożyli wizytę w Muzeum Polskim. Odwiedzili także cmentarz św. Wojciecha w Niles, gdzie złożyli kwiaty przy Pomniku Katyńskim i Tablicy Smoleńskiej oraz cmentarz Maryhill, aby złożyć kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego. Pobyt delegacji w Chicago pilotowali wiceprezes Zrzeszenia Helena Sołtys wspierana przez Marka Adamczyka oraz koleżanki z zarządu.

Tekst: Emilia Sadaj/NEWSRP

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor