----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

26 kwietnia 2018

Udostępnij znajomym:

Kolejny sędzia federalny uznał za niezgodne z prawem starania administracji Donalda Trumpa o zakończenie popularnego programu imigracyjnego, dającego ochronę przed deportacją młodym nieudokumentowanym imigrantom.

Orzeczenie w sprawie programu DACA (Deferred Action for Childhool Arrivals) nie przyniesie jednak natychmiastowego skutku, gdyż sędzia John Bates z Waszyngtonu opóźnił decyzję o 90 dni, dając administracji prezydenta czas na uzasadnienie zakończenia programu.

Podobnie jak w przypadku innych orzeczeń, sędzia Bates doszedł do wniosku, że zakończenie DACA było „arbitralne i kapryśne”, ponieważ Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego „odpowiednio nie wyjaśnił swojego stanowiska, że program był niezgodny z prawem”. Sędzia oskarżył także rząd o „skromne uzasadnienie prawne” na poparcie swojej decyzji.

W odpowiedzi na orzeczenie Departament Sprawiedliwości orzekł, że podtrzymuje swoje pierwotne decyzje, nazywając DACA „bezprawnym obejściem Kongresu” i że nadal zamierza rozstrzygać sprawy w sądach.

„Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego działał zgodnie z prawem, decydując się na likwidację DACA w sposób uporządkowany” – powiedział rzecznik Devin O’Malley w wydanym oświadczeniu. „Promowanie i egzekwowanie rządów prawa ma zasadnicze znaczenie dla ochrony narodu, jego granic i obywateli. Departament Sprawiedliwości będzie nadal stanowczo bronił tej pozycji i oczekuje na potwierdzenie swojego stanowiska w dalszych postępowaniach sądowych”.

Bates nazwał decyzję o zakończeniu programu „szczególnie szokującą” biorąc pod uwagę setki tysięcy uczestników programu, młodych, nieudokumentowanych imigrantów, którzy przybyli do USA jako dzieci i byli chronieni przez ostatnich pięć lat. Biorąc pod uwagę, jak wiele osób zbudowało swoje życie na zabezpieczeniach DACA, Bates dodał, że jego „podstawowa interpretacja prawna była podwójnie niewystarczająca”.

Program DACA został już wznowiony po tym, jak prezydent Donald Trump chciał go zakończyć we wrześniu, po tym, jak dwóch sędziów federalnych wydało ogólnokrajowe orzeczenia, aby akceptować przedłużenia dwuletnich zezwoleń wydawanych w ramach programu. Ale podczas gdy Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpatrywał wnioski o przedłużenia na podstawie dwóch poprzednich orzeczeń, wtorkowe orzeczenie jako pierwsze zaleca, aby wznowić przyjmowanie nowych wniosków – potencjalnie otwierając program dla dziesiątek tysięcy kolejnych imigrantów, przy około 700,000 obecnie chronionych osobach.

Żaden sąd nie uznał programu DACA za niekonstytucyjny.

Monitor

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----