Więcej dzieci jest porzucanych
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Pomimo obowiązywania prawa, które pozwala temu zapobiec i dziesiątek miejsc, w których można całkowicie anonimowo i bez żadnych konsekwencji zostawić dziecko, rozmieszczonych w całym mieście, wciąż bardziej prawdopodobne jest, że noworodek zostanie nielegalnie porzucony w Chicago niż pozostawiony w bezpiecznym dla siebie miejscu.

Tak właśnie miało miejsce w przypadku kilkugodzinnego noworodka, znalezionego na koszu na śmieci w dzielnicy Humboldt Park.

„Cały czas pytam: dlaczego nie poszli na policję? Dlaczego nie zanieśli go do straży pożarnej, która znajduje się w odległości zaledwie kilku kroków?” – powiedziała Belinda Valdovilos, mieszkająca w pobliżu miejsca, gdzie we wtorek znaleziono chłopca.

Porzucony noworodek miał zaledwie kilka godzin i był już bliski śmierci – podali urzędnicy. Był już zimny i nie reagował i wciąż miał przyczepioną pępowinę.

Zgodnie z obowiązującym w stanie Illinois prawem Safe Haven, każdy rodzic może anonimowo zostawić noworodka w specjalnie wyznaczonym do tego, bezpiecznym miejscu, bez żadnych konsekwencji i konieczności odpowiedzi na jakiekolwiek pytania. Remiza strażacka, położona zaledwie kilka przecznic od miejsca, w którym porzucono dziecko, jest właśnie jednym z takich miejsc.

„Ludzie muszą wiedzieć, że istnieje dla nich pomoc” – powiedziała Dawn Geras, założycielka i prezes Fundacji Save Abandoned Babies. „Prawo mówi, że możesz zostawić dziecko wieku 30 dni lub młodsze pracownikom policji, straży pożarnej lub szpitala”.

W powiecie Cook jest bardziej prawdopodobne, że dziecko zostanie nielegalnie porzucone niż bezpiecznie oddane w myśl obowiązującego prawa.

73% porzuceń w Illinois dotyczy powiatu Cook. Od 2001 roku doszło do 83 takich przypadków. 52% dzieci nie przeżyło.

„Dzięki obowiązującemu prawu uratowano 131 dzieci. Żaden z tych rodziców nie był poszukiwany i nie miał w związku z tą sytuacją żadnych problemów” – powiedziała Geras.

Zupełnie inaczej wyglądają kwestie prawne w przypadku obu tych scenariuszy.

Nielegalne porzucenie prowadzi do dochodzenia karnego, a dziecko ostatecznie trafia do systemu opieki zastępczej.

Dziecko pozostawione w wyznaczonym bezpiecznym miejscu trafia niemal natychmiast do adopcji.

„Ten mały chłopiec przebywający teraz w Lurie, wymaga opieki medycznej” – powiedziała Geras. „Mam na myśli to, że prawie nie przeżył. Gdyby został bezpiecznie oddany, pewnie teraz byłby przygotowywany do poznania swojej nowej rodziny, aby świętować swój pierwszy Dzień Matki z nową mamą”.

Stan dziecka jest stabilny. Kiedy zostanie zwolniony ze szpitala, znajdzie się pod opieką departamentu ds. dzieci i usług rodzinnych – DCFS.

Monitor

Udostępnij swoim znajomym: