Wielkanoc w parafii pw. św. Władysława
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W kościele pw. św. Władysława w Chicago, gdzie do końca czerwca posługę duszpasterską sprawują ojcowie jezuici, tegoroczne obchody Triduum Paschalnego jako najważniejszego wydarzenia w roku liturgicznym, miały bardzo podniosły i uroczysty charakter. Obok proboszcza o. Marka Janowskiego i wikariusza tej parafii o. Damiana Mazurkiewicza w sprawowaniu liturgii uczestniczył rekolekcjonista o. Dariusz Piórkowski, studiujący w Chicago o. Wojciech Bojanowski oraz jezuici z JOM z o. superiorem Tomaszem Oleniaczem na czele.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Bogu za to, że tak fajnie wszystko udało nam się zrealizować. Mieliśmy zaproszonego gościa z Polski, ojca Dariusza Piórkowskiego, który głosił rekolekcje wielkopostne w naszym kościele. Niedawno wydał też swoją książkę pt. „O chrześcijańskim sposobie na perfekcjonizm”. Mówił o tym w czasie swoich rekolekcji oraz podczas spotkań z wiernymi. Na dodatek znakomicie śpiewał, więc wyśpiewał nam całe Triduum. Dlatego był to bardzo poruszający czas dla nas wszystkich” – podsumował wielkanocne uroczystości o. Marek Janowski.

Triduum Paschalne obejmuje okres trzech dni od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty i rozumiane jest jako trzy fazy odkupienia – ostatnia wieczerza, śmierć Chrystusa na krzyżu i złożenia w grobie oraz cud zmartwychwstania. Jest to czas przygotowania duchowego do nadejścia i przeżywania Zmartwychwstania Pańskiego. Celebracja rozpoczyna się wieczorną czwartkową mszą świętą Wieczerzy Pańskiej. W czasie nabożeństwa odbywa się obrzęd obmywania nóg jako symbol pokory, którą powinni być nacechowani wyznawcy Pana Jezusa. Po Wieczerzy Pańskiej monstrancja przenoszona jest do „ciemnicy”, gdzie do północy odbywa się adoracja na pamiątkę modlitwy Jezusa w ogrodzie oliwnym zakończona pojmaniem i uwięzieniem. Poprzez modlitwę wyrażana jest również wdzięczność wiernych za dar ustanowienia Eucharystii. W Wielki Piątek, dzień ukrzyżowania Pana Jezusa, nie odprawia się mszy świętych. Sprawowana jest liturgia Męki Pańskiej, po zakończeniu której ma miejsce przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. W Wielką Sobotę również nie jest sprawowana msza święta. Wierni święcą pokarmy i odwiedzają symboliczne Groby Pańskie. Ich wystrój i symbolika szczególnie w okresie komunistycznego zniewolenia Polski był wyrazem krytycznego spojrzenia ze strony Kościoła na postępowanie ówczesnych władz. Wieczorem wierni uczestniczą w liturgii Wigilii Paschalnej. Podczas tego nabożeństwa święcony jest ogień i woda. Niedzielną mszę rezurekcyjną o godzinie szóstej rano rozpoczęła uroczysta procesja wokół świątyni oznajmiająca zmartwychwstanie Pana Jezusa.

Tegoroczne uroczystości wielkanocne w parafii pw. św. Władysława były bardzo ważnym i znaczącym wydarzeniem, w których uczestniczyła liczna rzesza wiernych. Kończą one zarazem sześcioletnią posługę ojców jezuitów w tej parafii, naznaczoną wieloma przedsięwzięciami. Do najważniejszych z pewnością należy zaliczyć styczniowe Orszaki Trzech Króli, które od sześciu lat były organizowane ulicami miasta wspólnie z parafią pw. św. Ferdynanda i Jezuickim Ośrodkiem Milenijnym na trasie od kościoła pw. św. Ferdynanda do kościoła pw. św. Władysława. Także po raz szósty w tym roku odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Około tysiąca wiernych z tych trzech wspólnot wyruszyło w piątek przed Niedzielą Palmową w procesji Drogi Krzyżowej z Jezuickiego Ośrodka Milenijnego do kościoła pw. św. Władysława. Trzecią inicjatywą ewangelizacyjną jest Procesja Światła na cześć objawień Matki Bożej Fatimskiej prowadzona w październiku z kościoła pw. św. Władysława do parafii św. Ferdynanda.

„Jest to taka wzajemna współpraca naszych trzech wspólnot. Od wielu lat układa się ona bardzo dobrze i wiele osób jest wdzięcznych za to, że te wydarzenia religijne o charakterze ogólnopolonijnym mają tutaj miejsce. W naszej parafii zapoczątkowane zostały także społeczne spotkania integrujące motocyklistów i harcerzy. Pięć lat temu z członkami Grupy Motocyklowej Andres zaczęliśmy czcić Żołnierzy Wyklętych. W ich intencji w naszym kościele była odprawiona pierwsza Eucharystia. Ich święto zostało ustanowione w Polsce przez zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i obchodzone jest pierwszego marca. Ta tradycja jest u nas podtrzymywana i msza za żołnierzy ma wtedy miejsce. To jest wielkie wydarzenie patriotyczne. Także harcerze od czterech kat organizują kiermasz wiosenny, który gromadzi nie tylko środowisko harcerskie, ale także liczną rzeszę naszych parafian” – powiedział o. Marek Janowski.

Zdaniem ojca proboszcza te przedsięwzięcia duszpasterskie i integracyjne z pewnością nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie licznej grupy parafian, którzy na przestrzeni mijających sześciu lat duszpasterskiej posługi jezuitów włączali się w życie miejscowej wspólnoty wiernych.

„Bardzo chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy byli jakoś tak najbliżej nas jako księży jezuitów pracujących w parafii. Pragnę podziękować Radzie Parafialnej z jej przewodniczącym Michałem Kulikiem za jego wspaniałe inicjatywy i pomysłu. Monice Słowik bardzo mocno zaangażowanej członkini Rady, Agnieszce Lenart oraz Elżbiecie Gandy oraz członkom Komisji Finansowej, która planowała nasze wydatki i służyła dobrą radą, co do finansowania dzieł podejmowanych przy parafii. Są to: Edward Czupryna, Leonard Michno, Jerzy Miko, Mariusz Zymon i Robert Jabłoński oraz wielu, wielu innych, chociaż osoby, które wymieniłem tworzą taki trzon zespołu doradczo-wykonawczego, na który zawsze mogłem liczyć i dzięki nim w parafii wiele dobrych rzeczy udało się zrobić” – podsumował swoja posługę proboszcz Marek Janowski. O. Marek od pierwszego lipca 2019 roku będzie pełnił posługę w Jezuickim Ośrodku Milenijnym przy 5835 W. Irving Park w Chicago.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP