09 lutego 2018

Udostępnij znajomym:

Sylwia i Piotr Wójtowiczowie, właściciele „Darpetu”, największej polonijnej firmy produkującej drzwi, zostali laureatami „Złotego gwoździa”, dorocznej nagrody przyznawanej przez Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Kontraktorów Budowniczych PACBA osobom lub firmom, które sposób szczególny przyczyniły się dla popularyzowania poczynań stowarzyszenia oraz wspierania jego działań charytatywnych i społecznych.

Uroczystość wręczenia nagrody była punktem kulminacyjnym dorocznego balu, którego dwudziesta druga edycja odbyła się trzeciego lutego w sali bankietowej „Chateau Ritz” w Niles. Wyróżnienie przyznawane w tajnym głosowaniu przez członków zarządu PACBY wręczył prezes Waldemar Czerpak.

„Od 22 lat organizujemy bal, na którym wyróżniamy zasłużonych członków PACBY oraz ludzi, którzy nam pomagają wręczając im naszą prestiżową nagrodę „Złotego gwoździa”. Otrzymują go osoby, które pomagają naszemu stowarzyszeniu, współpracują z nami, które zasłużyły się czymś szczególnym lub przyczyniły się do rozwoju PACBY. Jednocześnie nie mogą być członkami naszej organizacji. W tym roku nagrodę otrzymał „Darpet”, znany producent drzwi. Wspierają nas od wielu lat. Są naszymi sponsorami i ta nagroda z pewnością im się należała”. Drugim z nominowanych do kontraktorskiego „Oskara” podmiotów, była Grupa Motocyklowa „Anders”.

Waldemar Czerpak wręczył także dyplomy uznania zasłużonym działaczom. Wyróżnione zostały dotychczasowa prezes Marta Róg oraz sekretarz organizacji Krystyna Hryszko, które szczególnie w roku ubiegłym przyczyniły się do uporządkowania spraw prawnych i organizacyjnych stowarzyszenia.

„Jesteśmy z PACBĄ praktycznie od początku, od założenia w 1996 roku do dzisiaj. Wspieramy wszystkie bale i imprezy. Cokolwiek dzieje się w stowarzyszeniu, „Darpet” zawsze jest obok. Nagrodą jesteśmy mile zaskoczeni i dziękujemy bardzo za tego cudownego „Złotego gwoździa” – powiedział po odebraniu nagrody Piotr Wójtowicz.

PACBA została założona w 1996 roku przez grupę polonijnych kontraktorów skupionych wokół Waltera Bochenka. Wspominając początki działalności obecny honorowy prezes organizacji powiedział: ”Było bardzo dużo polskich kontraktorów i coś trzeba było zrobić, jakoś zjednoczyć, żeby mówili jednym głosem. Po założycielskim zebraniu z udziałem piętnastu firm stwierdziliśmy, że nadszedł czas, żeby zrobić ogólne zebranie, na które przyszło ponad 120 osób. To był 1996 rok. Nasze pierwsze zebrania były w marcu i kwietniu. Stwierdziliśmy, że nasze oficjalne zebranie założycielskie odbędzie się 3 maja i od tego czasu PACBA istnieje” – powiedział współtwórca i pierwszy prezes stowarzyszenia. Inauguracja działalności wypadła bardzo okazale. W Paradzie 3 Maja pojawili się na rydwanie nawiązującym swoim wystrojem do czasów Polski sarmackiej i historii oręża polskiego. Również kolejne rydwany wielokrotnie wybierane były za najbardziej okazałe i nawiązujące do tradycji i historii Polski. Również tej amerykańskiej, szczególnie w kontekście 400-lecia Jamestown i udziału Polaków w tworzeniu zrębów amerykańskiej państwowości. Podczas jubileuszowych obchodów PACBA miała tam swoje stoisko. Poważnym wyzwaniem dla organizacji była powódź, która pod koniec ubiegłego wieku nawiedziła Dolny Śląsk. PACBA wyszła z inicjatywą budowy trzech domów dla osób poszkodowanych w tej powodzi. Zostały one wybudowane przez członków organizacji według technologii amerykańskiej w miejscowości Stanowice pod Wrocławiem i przekazane bezpłatnie wybranym wcześniej osobom. Duża w tym zasługa polonijnych firm, które przekazały na ten cele materiały, oraz firmy „Polamer”, która bezpłatnie dostarczyła materiały na miejsce budowy. Nabyte podczas budowy domów doświadczenia zaowocowały zorganizowaniem w 2000 roku we Wrocławiu wystawy budowlanej „Expo”. Kolejna rok później odbyła się w Warszawie. Gościem na tym wydarzeniu była ówczesna skarbnik Illinois, śp. Judy Barr Topinka oraz Dolores Jordan, mama znakomitego koszykarza Michaela Jordana. 14 lat temu trzecia edycja „Expo” odbyła się w Wietrznym Mieście. Członkowie stowarzyszenia oraz firmy wspierające jego działalność charytatywną hojnie wsparły remont i przebudowę domu dla podopiecznych fundacji „Dar Serca” w Schiller Park. Swój udział w tym przedsięwzięciu miała również udział nagrodzona „Złotym gwoździem” firma państwa Wójtowiczów, którzy ufundowali drzwi do remontowanego budynku.

PACBA prowadzi szeroką działalność edukacyjną wśród swoich członków. Od kilku lat jest organizatorem bardzo interesujących szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wykładowcami na tych szkoleniach są polskojęzyczni inspektorzy pracy z federalnej agencji OSHA, którzy na co dzień sprawdzają warunki bezpieczeństwa na budowach. Znajomość i przestrzeganie przepisów przy prowadzeniu robót są niezwykle ważne zarówno ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom jak i dla uniknięcia wysokich grzywien w przypadku wystawienia mandatu za złamanie przepisów. Najniższa granica nałożonej kary wynosi blisko 10 tysięcy dolarów. Warto pamiętać, że najczęściej kontrola inspektorów kończy się nałożeniem kilku mandatów, co sprawia, że firma może stracić po takiej wizycie kilkadziesiąt tysięcy dolarów, a co to w konsekwencji może oznaczać dla małego przedsiębiorstwa, lepiej nie myśleć.

Sobotni bal obfitował w wiele niespodzianek. Odbyła się loteria fantowa z wieloma cennymi nagrodami. Nagrodę pieniężną w kwocie 1,000 dolarów wylosowali Mira i Waldemar Czerpakowie, którzy przekazali cała kwotę na radioton Daru Serca, który na stacji 1030 AM odbędzie się w najbliższy weekend. W imieniu fundacji darowiznę odebrała dyrektor Anna Piotrowska. W części artystycznej wieczoru wystąpiły członkinie zespołu „Mirami”. Do tańca grała grupa muzyczna „Marcus Band”. W gronie gości honorowych obecni byli członkowie zarządu wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej z prezesem, Mirosławem Niedzińskim na czele.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor