01 kwietnia 2016

Udostępnij znajomym:

Sąd Najwyższy USA podtrzymał federalne prawo dotyczące obowiązkowego płacenia składek związkowych przez wszystkich pracowników sektora budżetowego.

Dotyczy to zarówno tych zrzeszonych, jak i niezrzeszonych. Wszyscy muszą płacić składkę tzw. fair share. Gubernator Bruce Rauner, który w ubiegłym roku próbował zmienić podobne przepisy w Illinois, decyzję Sądu Najwyższego nazwał "tragiczną".

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych rozpatrywał pozew złożony przez nauczycielkę szkoły podstawowej w powiecie Orange w Kalifornii, która nie zgadza się na płacenie obowiązkowej składki w wysokości $650 rocznie na rzecz związku zawodowego nauczycieli. Rebecca Friedrich uważa, że jest to niezgodne z pierwszą poprawką do konstytucji gwarantującą jej wolność słowa. 

Sprawa Friedrichs v. California Teachers Assn. podzieliła sędziów Sądu Najwyższego; czterech było za, a kolejnych czterech przeciw. Tym samym utrzymany został w mocy wyrok sądu niższej instancji.

Od śmierci sędziego Antonina Scalii w lutym, Sąd Najwyższy orzeka w ośmioosobowym składzie i można się spodziewać, że do czasu przyjęcia przez Senat USA nominacji brakującego dziewiątego sędziego takich nierozstrzygniętych wyroków będzie więcej. 

"To strata dla wolności słowa i swobody wypowiedzi politycznej w Stanach Zjednoczonych, to strata dla nauczycieli, myślę, że to strata dla wszystkich pracowników rządowych" - skomentował orzeczenie Sądu Najwyższego USA gubernator Bruce Rauner.

Orzeczenie Sądu Najwyższego podtrzymuje zapisy federalnego prawa, a to oznacza, że obowiązek płacenia składki związkowej dotyczy zarówno pracowników rządowych zrzeszonych, jak i niezrzeszonych. 

Podobnie jest w Illinois - związki zawodowe pracowników stanowych reprezentują w negocjacjach wszystkich: zrzeszonych i niezrzeszonych, dlatego składki (tzw. fair share) są pobierane od tych, którzy do związków należą, jak i tych, którzy się do nich nie zapisali, bo wszyscy czerpią korzyści z umów zbiorowych wynegocjowanych przez związki.

Taka praktyka, zdaniem gubernatora Bruce'a Raunera, nie jest zgodna z konstytucją. Dlatego zaraz po objęciu urzędu w lutym ub. roku wydał rozporządzenie, które zwalniało pracowników stanowych, którzy do związków zawodowych nie należą, z obowiązku płacenia składki.

Bruce Rauner motywując swoją decyzję, odwoływał się do orzeczenia Sądu Najwyższego stanu Illinois w sprawie Harris vs. Quinn. Dotyczyła ona pozwu złożonego do sądu przez Pamelę Harris reprezentującą pracowników opieki medycznej w domach pacjentów.

Zaskarżono stanowe przepisy pozwalające na pobieranie automatycznej składki na rzecz związków od tych, którzy tego nie chcą robić, bądź nie popierają działalności związków. Sąd Najwyższy Illinois orzekł w czerwcu 2014 roku, że taka praktyka jest pogwałceniem pierwszej poprawki do konstytucji, zakazującej ograniczania wolności religii, prasy, słowa, petycji i zgromadzeń.

Składki pracownicze mogą być bowiem przekazywane przez związki zawodowe na kampanie polityczne, bez zgody tych, od których pieniądze zostały automatycznie pobrane.

Ubiegłoroczne rozporządzenie gubernatora zostało jednak zaskarżone przez związki zawodowe. Sędzia powiatu St. Clair wydał w ub. roku nakaz, by administracja stanowa przywróciła obowiązek płacenia składki związkowej przez niezrzeszonych pracowników. Decyzja ma obowiązywać do czasu rozpatrzenia przez sąd pozwu złożonego w Chicago.

W 2012 roku w sąsiednim stanie Michigan stanowy Kongres uchwalił ustawę ograniczającą prawa związków zawodowych. Zakazano zawierania umów zbiorowych, na podstawie których pracownicy byliby zobowiązani do płacenia składek na związki zawodowe niezależnie od tego, czy chcą do nich należeć. Orędownikiem tych przepisów był republikański gubernator Rick Snyder.

Podobne antyzwiązkowe ustawy uchwalono wcześniej głosami republikanów w sąsiednich stanach Wisconsin i Indianie. Ich przeciwnicy argumentują, że osłabianie związków zawodowych prowadzi do obniżania płac, zmniejszania świadczeń socjalnych i w efekcie powiększania się nierówności społecznych.

JT

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor