----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Chicagowski departament policji zapowiedział drugi w tym roku egzamin dla zainteresowanych karierą w CPD kandydatów. Odbędzie się on 16 grudnia. Aplikacje można składać już od 16 sierpnia.

Będzie to czwarty egzamin do policji w ciągu sześciu lat za rządów burmistrza Emanuela. Rekrutacja jest odpowiedzią na czekające departament policji wyzwania kadrowe w związku ze spodziewanymi odejściami funkcjonariuszy na emeryturę.

Burmistrz chce też spełnić obietnicę zatrudnienia dodatkowych 970 funkcjonariuszy w ciągu dwóch lat.

Komendant Eddie Johnson poinformował, że kwietniowy egzamin wyłonił 8,700 kandydatów, ale jednocześnie uzasadniał konieczność przeprowadzenia kolejnego, który odbędzie się w grudniu.

"CPD powinno odzwierciedlać demografię tego miasta (...). Jak mam społecznościom w dzielnicach zapewnić czarnoskórych i latynoskich funkcjonariuszy, o których proszą, jeśli ich nie mam w CPD" - tłumaczył Johnson. Podczas ogłaszania daty egzaminu towarzyszyli mu właśnie funkcjonariusze z mniejszości.

Victoria Mendoza, policjantka z dystryktu Deering, została postrzelona w kolana w czerwcu, kiedy interweniowała przy rabunku.

"Kocham tę pracę. Nic mnie nie powstrzyma. Wrócę tam, gdzie służę w mojej dzielnicy" - powiedziała Mendoza, która przeszła już operację i wkrótce ma rozpocząć rehabilitację. "Z każdą pracą lub czymkolwiek w życiu zawsze jest związane ryzyko" - dodała policjantka.

Syn zastępcy dowódcy, Kevina Ryana, został postrzelony w ramię i biodro w maju podczas czynności związanych ze śledztwem w sprawie gangów. Razem z partnerem z patrolu zostali ostrzelani, kiedy siedzieli w nieoznakowanym vanie przy 43rd Street i Ashland.

"Reprezentuję czwarte pokolenie policjantów w naszej rodzinie. Mój syn jest piątym. Moja rodzina była w departamencie policji od 1893 roku" - powiedział Ryan. "Przy tym całym negatywnym nastawieniu, z jakim dzisiaj zmagają się służby bezpieczeństwa, ta praca jednak musi być wykonana" - podkreślił.

Od upublicznienia nagrania ze strzelaniny, w której od policyjnych kul zginął 17-letni Laquan McDonald i oskarżeniu o jego morderstwo funkcjonariusza Jasona Van Dyke'a oraz odsunięcia od służby kilku innych w związku ze zmową milczenia, miasto podjęło szereg kroków zmierzających do odbudowy społecznego zaufania do tego departamentu. Rozszerzone szkolenia dla obecnych funkcjonariuszy w zakresie współpracy z mniejszościami mają na celu wykluczenie zachowania o podłożu rasistowskim.

Komendant Eddie Johnson w poniedziałek zapewniał, że 2-letni plan zatrudniania policjantów przebiega zgodnie z przewidywaniami. Nie sprecyzował jednak, ilu policjantów przeszło na emeryturę oraz ilu zostało już zatrudnionych.

Dziennik "Chicago Sun-Times" informował, że w tym roku departament policji wyda kolejne rekordowe sumy na nadgodziny. Są one zdecydowanie wyższe w okresie letnim, kiedy w naszym mieście przestępczość wzrasta. W tym roku na dodatkowe godziny pracy funkcjonariuszy wydano już 30.9 miliona dolarów, to o 26.6 procent więcej w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, kiedy to departament ustanowił nowy rekord wydatków za nadgodziny.

W grudniu egzamin

Po złożeniu aplikacji przyjmowanych od 16 sierpnia, zainteresowani będą musieli zdać egzamin pisemny. W kwietniu miasto zrezygnowało z pobierania opłaty za przystąpienie do egzaminu w wysokości 30 dolarów.

Do tej pory najwięcej kandydatów odpadało na teście sprawności fizycznej tzw. POWER (fitness test).

Podczas kwietniowej rekrutacji po raz pierwszy osoby, które nie przeszły wstępnego testu POWER, mogły ponownie do niego przystąpić.

"Około 50 procent kandydatów odpada na etapie wstępnego testu POWER" - powiedział dyrektor miejskiego biura budżetowego Alex Holt. "Więc chcemy wprowadzić pewne zmiany, by zwiększyć pulę kandydatów, którzy przejdą ten etap i trafią do akademii" - dodał.

Kandydaci muszą mieć skończone 20 lat przed 31 grudniem 2017 roku. Muszą posiadać amerykańskie obywatelstwo albo stały pobyt w USA (zielona karta).

Departament policji na swojej stronie internetowej informuje, że podstawowa pensja nowego policja rozpoczyna się od sumy $48,078 rocznie, a po 18 miesiącach wzrasta do $72,510.

Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie chicagopolice.org (https://home.chicagopolice.org/bethechange/chicago-police-officer-recruitment)

JT