----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

30 marca 2018

Udostępnij znajomym:

Ricardo Rodriguez, który został zwolniony po niesłusznym skazaniu i spędzeniu w więzieniu ponad 20 lat, tuż po wyjściu z aresztu został zatrzymany przez służby imigracyjne.

W tym tygodniu sąd wydał decyzję o umorzeniu sprawy przeciwko mężczyźnie, ze względu na to, że zdyskredytowany policyjny detektyw dopuścił się manipulacji świadkami. Ale zamiast wyjść z więzienia jako wolny człowiek, Rodriguez został aresztowany przez federalne władze imigracyjne.

Zanim trafił do więzienia za morderstwo w 1995 roku Rodriguez miał kartę stałego rezydenta. Jego status został jednak anulowany w momencie skazania – poinformowali jego prawnicy. Teraz może czekać go deportacja, pomimo tego, że został uwolniony.

Rodriguez przyjechał do Ameryki jako dziecko, cała jego rodzina mieszka w Stanach Zjednoczonych. W tej chwili jego najbliżsi martwią się, że mężczyzna może zostać usunięty z kraju.

„Byłoby to dla nich wielką niesprawiedliwością, nie tylko dla matki, ale dla całej rodziny, która tak ciężko starała się udowodnić jego niewinność przez te wszystkie lata” – powiedziała jego siostra, Maria Rodriguez-Lopez.

Adwokaci imigracyjni, z którymi skontaktował się dziennik Tribune, powiedzieli, że sprawa Rodrigueza jest niepowtarzalna.

„Sprawa z wyrokiem skazującym, a potem umorzenie sprawy o morderstwo, nie słyszałam o czymś takim” – powiedziała Erin Cobb, wiceprzewodnicząca American Immigration Lawyers Association w Chicago.

Pod pewnymi względami sprawa jest podobna do wielu innych w niechlubnej historii powiatu Cook. Według informacji w National Registry of Exonerations, bazie danych osób niesłusznie skazanych prowadzonej przez University of Michigan, co najmniej 159 osób zostało zwolnionych z więzienia po tym, jak zostali skazani w powiecie Cook – oszałamiająca liczba, która plasuje powiat Cook na szczycie tej listy.

Sprawa Rodrigueza to 10 sprawa związana z emerytowanym detektywem chicagowskiej policji, Reynaldo Guevara, która została unieważniona od połowy 2016 roku w związku z zarzutami, że Guevara bił podejrzanych i przymuszał świadków do składania nieprawdziwych zeznań.

Wuj Rodrigueza, Jose Lopez, powiedział, że gehenna jego siostrzeńca jest trudna dla całej rodziny. Mówiąc po hiszpańsku i ze smutkiem odnosząc się do historii Guevary, Lopez powiedział, że detektyw zranił wiele rodzin i nie poniósł za to konsekwencji.

Rodriguez w czasie rozprawy nie przyznał się do morderstwa i nie było żadnych fizycznych dowodów łączących go z tym przestępstwem. Dwóch świadków, którzy zeznawali przed sądem, nie było w stanie opisać podejrzanego o morderstwo, dopóki detektyw Guevara nie pokazał im zdjęcia Rodrigueza. Jeden ze świadków twierdzi, że był manipulowany przez policjanta.

„Przez dziesięciolecia społeczność wiedziała, że detektyw Guevara był zamieszany w niesłuszne skazania, jesteśmy wdzięczni, że sądy zwróciły na to uwagę, a biuro Kim Foxx podjęło działania w jego sprawie” – powiedział Thomspon.

Guevara wielokrotnie odmawiał zeznawania w sądzie w sprawie tych zarzutów.

Monitor

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----