13 maja 2021

Udostępnij znajomym:

Czują się mądrzejsi, bardziej otwarci na nowe doświadczenia, bardziej sumienni i obowiązkowi, ale mniej związani z rodziną, przyjaciółmi i życiowymi partnerami.

Globalna pandemia zmieniła nasze osobowości – wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Oracle. Okoliczności stworzone przez Covid-19 sprawiły, ze wiele osób czuje się teraz mądrzejszych i bardziej otwartych na nowe doświadczenia, ale mniejszą wagę przywiązuje do osobistych relacji.

Większość respondentów, bo aż 86 procent, zauważyła zmianę co najmniej jednej z pięciu głównych cech osobowości.

Wielka Piątka (ang. Big Five) to najbardziej rzetelna i sprawdzona teoria cech osobowości. Teoria ta przyjmuje, że osobowość człowieka składa się z pięciu głównych składowych (oraz trzydziestu mniejszych), których natężenie możemy opisać na skali (np. 1-10). Ze względu na pięć podstawowych obszarów Wielka Piątka znana jest również jako Pięcioczynnikowy Model Osobowości lub OCEAN (akronim od angielskich nazw skal głównych)

Są to:
Otwartość na doświadczenie (z ang. Openness to experience) – obszar Experiences – Doświadczenia (dystans do doświadczeń / otwartość na doświadczenia)
Sumienność (z ang. Conscientiousness) – obszar Responsibilities – Obowiązki (mała waga przywiązywana do obowiązków / duża waga do obowiązków)
Ekstrawersja (z ang. Extraversion) – obszar Stimulators – Stymulatory  (mała potrzeba stymulacji / duża potrzeba stymulacji)
Ugodowość (z ang. Agreeableness) – obszar People – Ludzie (dystans / bliskość do ludzi)
Neurotyzm (z ang. Neuroticism ) – obszar Obstacles – Trudności (odporność / wrażliwość na trudności)

[za: https://perso.in/wielka-piatka/]

Większa sumienność (40%) oraz otwartość na nowe doświadczenia (38%) to najczęstsze zmiany osobowości.

Pomimo obecnego stresu jedna trzecia (33%) respondentów zgłosiła wzrost ugodowości z powodu globalnej pandemii.

Zwiększona aktywność online i nowe hobby sprawiają, że czujemy się mądrzejsi

Więcej czasu spędzonego w domu dało nam okazję do czytania, oglądania filmów i próbowania nowych aktywności. 70% Amerykanów twierdzi, że w czasie pandemii czytało i nauczyło się nowych rzeczy, dzięki czemu czują się mądrzejsi. Dla porównania, tylko 30% utrzymuje, że chaos pandemii odciągnął ich od dalszego uczenia się nowych rzeczy. 70 procent spróbowało co najmniej jednego „modnego” hobby w czasie pandemii, przy czym trzy najczęstsze pozycje to treningi w domu (46%), pieczenie chleba na zakwasie lub chleba bananowego (27%), robienie wymyślnej kawy (23%) i kręcenie filmików na TikTok (21%).

Chociaż niektórzy przyznają się do większych zakupów i gromadzenia zapasów (32%), 30% respondentów zmniejszyło ilość rzeczy osobistych w czasie pandemii.

67

Przedefiniowane relacje

Zalecenia przestrzegania dystansu społecznego i nakazy pozostania w domu miały znaczący wpływ na romantyczne relacje, ale także kontakty z przyjaciółmi i rodziną.

Z 30 procent respondentów, którzy zidentyfikowali się jako osoby samotne, 72% twierdzi, że pandemia zmieniła ich romantyczne nastawienie, a 61% spędziło ten czas samotnie.

Ponad jedna czwarta Amerykanów (27%) zmieniła swój status związku w czasie pandemii. Najczęstszą zmianą było rozstanie lub rozwód (19%), a tylko 9% zaręczyło się lub wyszło za mąż.

34% Amerykanów uważa, że stali się mniej zależni od swoich przyjaciół, w porównaniu do 15%, którzy wzmocnili takie relacje. Ponadto połowa Amerykanów (52%) przyznała, że w ciągu ostatniego roku nie nawiązała nowych przyjaźni.

Ponad 70% Amerykanów twierdzi, że ich relacje z rodziną uległy zmianie, a 22% czuje się mniej związanych z najbliższymi. Jednak 30% uważa, że pandemia zbliżyła ich rodziny do siebie.

Amerykanie dostosowali się do nowej rzeczywistości, ale chcą już wyjść z domu

Ludzie przyzwyczaili się do nowych technologii umożliwiających pracę z domu, nie tęskniąc za codziennymi dojazdami czy profesjonalnym strojem, jednak bardziej brakuje im innych codziennych aktywności, których w czasie pandemii zostali pozbawieni.

Dresy i piżamy stały się najpopularniejszym strojem do pracy - tak twierdzi 38% ankietowanych, a 14% przyznało, że podczas rozmów na Zoom byli częściowo nadzy. Czterech na dziesięciu ankietowanych (43%) nie tęskni za dojazdami do pracy, podróżami służbowymi (31%) czy koniecznością odpowiednego stroju i wyglądu wymaganego w pracy (30%).

96% Amerykanów planuje powrócić do wcześniej ograniczonych aktywności, gdy będzie to bezpieczne. Najbardziej oczekiwanymi są posiłki w restauracjach (tęskni za nimi 74% ankietowanych), podróże poza stan (72%) oraz udział w koncertach i większych wydarzeniach (61%).

W ciągu ostatnich ponad 13 miesięcy doświadczyliśmy wielu paradoksów. Byliśmy samotni, a jednocześnie bardziej połączeni w sieci. Byliśmy znudzeni, ale próbowaliśmy nowych hobby. Odebrano nam możliwość nauki osobistej, ale nauczyliśmy się nowych rzeczy i czujemy mądrzejsi” – powiedział Nate Skiner z Oracle Advertising and Customer Experience. „Nasze życie zostało dotknięte w sposób, którego nie mogliśmy kontrolować, a nasze szybko zmieniające się nawyki konsumenckie utrudniają markom nadążanie za nimi. Doświadczenia zeszłego roku będą miały ogromny wpływ na naszą konsumpcję i zachowania zakupowe w erze po pandemii”.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 2,000 osób dorosłych między 7 a 9 kwietnia 2021 roku. Margines błędu wynosi 2.2%.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor