----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

13 stycznia 2022

Udostępnij znajomym:

Położone nad jeziorem Michigan prawie stuletnie Shedd Aquarium planuje wydać niemal 500 milionów dolarów na modernizację galerii widokowych, zbiorników wodnych, a także naukę, badania i zwiększenie dostępu do prezentowanego tam świata wodnego.

W 2030 roku przypadnie stulecie powstania tej placówki. Od ponad 5 lat trwały dyskusje nad takim przekształceniem Shedd Aquarium, by służyło one przez kolejne 100. Na początku stycznia zaprezentowano plany dotyczące modernizacji głównego budynku, a także programów naukowych i oświatowych.

Co zostanie zmienione

Na zmianę wyglądu i funkcji budynku oraz mieszczących się w nim wodnych światów przeznaczone zostanie 250 milionów. Jedną z głównych inwestycji będzie wybudowanie 40-metrowego, szklanego tunelu, który połączy zabytkowy budynek Shedd z 1930 r. z oceanarium nad jeziorem, wokół którego rozpościerały się będą karaibskie rafy koralowe, a wśród nich zobaczyć będzie można między innymi rekiny, płaszczki i żółwie.

 

57

Zdj. Shedd Aquarium

To jeden z elementów zmian, które mają sprawić, że wizyty w tym miejscu będą jeszcze bardziej interesujące, wciągające i oferujące bardziej bezpośredni kontakt z przyrodą.

Widoczny poniżej graficzny projekt przedstawia nowy, powiększony, wielogatunkowy zbiornik słodkowodny, w którym widać gigantyczną rybę arapaima z Ameryki Południowej.

55

Zdj. Shedd Aquarium

Natomiast obecne środowisko wodne o nazwie Caribbean Reef, czyli ogromny, okrągły zbiornik, który jest stałym elementem akwarium od 1971 roku, ustąpi miejsca nowoczesnej ekspozycji, której szczegóły zostaną opublikowane w przyszłości.

Jest to najdroższy projekt, jakiego podjęła się ta instytucja. Przez dyrekcję uznawany za konieczny i mającą zaspokoić potrzeby odwiedzających w XXI wieku.

Kiedy?

Niestety, jak przy każdym tak dużym projekcie, na efekty będziemy musieli chwilę poczekać.

Zmiany w galeriach dla zwierząt wodnych, zaplanowano etapowo w latach 2023-2026. Ale ukończenie projektu w całości, w tym najbardziej oczekiwanego szklanego tunelu, przewidziane jest dopiero na 100-rocznicę powstania Shedd w 2030 roku.

Inne kluczowe elementy planu obejmują zwiększenie dostępu do akwarium dla społeczności Chicago, poprawę opieki nad zwierzętami na miejscu i rozszerzenie prowadzonych przez placówkę badań naukowych na Bahamach, Florydzie i Środkowym Zachodzie. Przewiduje się również znacznie więcej miejsc, gdzie odwiedzający będą mogli mieć bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Tam, gdzie obecnie znajduje się sklep z pamiątkami, już za kilka lat znajdować się będzie centrum poznawcze dla najmłodszych.

56

Zdj. Shedd Aquarium

Po zakończeniu przebudowy budynku każda z wyglądających dziś podobnie galerii będzie wyglądać inaczej i oferować bardzo różne doświadczenia przybliżające trochę biologię zwierząt - mówi Meghan Curran, dyrektor ds. marketingu.

Pandemia zaszkodziła Shedd

Przychody tej organizacji non-profit spadły w skali roku o około 23 miliony dolarów, co stanowi ponad jedną trzecią jej 62-milionowego, rocznego budżetu. Według rzecznika placówki, frekwencja wynosząca do tej pory około 1.9 miliona odwiedzających rocznie, spadła do 544 tysięcy w 2020 roku, a liczba pełnoetatowych pracowników spadła z 382 na początku 2020 roku do 323 obecnie.

Shedd, podobnie jak inne instytucje, otrzymało znaczną pomoc z federalnych funduszy pomocowych COVID: 4.9 miliona dolarów w ramach programu ochrony pensji pracowniczych w 2020 roku i 10 milionów dolarów z programu Shuttered Venue Operators Grant w 2021 roku. Dodatkowo 3.8 miliona dolarów ulgi podatkowej z tytułu utrzymania większości miejsc pracy.

Dane dotyczące frekwencji w 2021 r. nie są jeszcze pełne, ale prawdopodobnie była to liczba 1.275 miliona odwiedzających.

Historycznie, według danych dostarczanych przez poszczególne instytucje, Shedd i podmiejskie Brookfield ZOO przed pandemią przyjmowały blisko 2 miliony odwiedzających rocznie, co czyni je najpopularniejszymi płatnymi atrakcjami wśród okolicznych muzeów i parków przyrody. Darmowe Lincoln Park ZOO zgłaszało przed pandemią około 3.5 miliona odwiedzających rocznie. Shedd Aquarium informuje też, że prawie jedna trzecia gości przychodzi tam bezpłatnie.

Skąd fundusze

Prawie 80% środków potrzebnych na opłacenie fizycznej przebudowy (250 mln.) jest już zabezpieczonych i pochodzi z prywatnych źródeł - najwięcej od Harvey L. Miller Family Foundation, a także Mansueto Foundation, Builders Initiative, Bank of America, GATX oraz Illinois Tool Works.

rj

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----