----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Northwestern Medicine, przyjęcie szczepionki przez ciężarne kobiety nie wpływa negatywnie na zdrowie przyszłej mamy i nienarodzonego dziecka – chodzi przede wszystkim o łożysko, czyli jeden z najważniejszych narządów wytworzonych przez kobiecy organizm w trakcie ciąży, przez który płód otrzymuje pokarmy. Nowe odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie Obstetrics & Gynecology.

„Nie widzimy żadnych elementów, które sugerowałyby uszkodzenie łożyska po podaniu szczepionki na koronawirusa. Potwierdzają to też pojawiające się dane, które jednoznacznie wskazują, że podanie szczepionki kobiecie w ciąży nie wiąże się z niebezpieczeństwem” – mówi współautorka badania dr Emily Miller, z Northwestern Medicine. Zaszczepienie się może być więc sposobem ochrony mamy i dziecka – taka jest konkluzja badania.

Czym jest łożysko?

„Łożysko jest jak czarna skrzynka w samolocie. Jeśli coś idzie nie tak w trakcie ciąży, zwykle widzimy zmiany w łożysku, które mogą pomóc nam dowiedzieć się, co się stało” – wyjaśnia dr Jeffery Goldstein, naukowiec z Northwestern University Feinberg School of Medicine. Łożysko jest więc dla rozwijającego się w łonie matki dziecka tym, czym po porodzie będą dla niego płuca, wątroba, nerki i układ pokarmowy.

Szczegółowe badanie

Badania przeprowadzone przez naukowców Illinois zostały oparte o szczegółową analizę 84 łożysk zaszczepionych pacjentek i 116 nieszczepionych. Większość zaszczepionych pacjentek otrzymała szczepionki Moderna lub Pfizer w trzecim trymestrze ciąży (rozpoczynającym się w 28. tygodniu). Na tej podstawie nie stwierdzono zmian łożyskowych wśród pacjentek zaszczepionych.

Wiadomo natomiast, że zaszczepione ciężarne kobiety, których organizmy wytworzyły przeciwciała COVID-19, skutecznie przenoszą je na swoje płody. Dopóki niemowlęta nie zostaną zaszczepione, jest to jedyny sposób na uzyskanie przeciwciał przeciwko COVID-19.

Nie szczepienie, a infekcja

To, co może wpłynąć na ciążę, to zarażenie się COVID-19. W innym badaniu wykazano, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby w przypadku infekcji.

fk