25 stycznia 2023

Udostępnij znajomym:

„Dziś ogłaszam, że Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę 31 czołgów Abrams, czyli równowartość jednego ukraińskiego batalionu” - powiedział na konferencji prasowej Joe Biden. Prezydent potwierdził, że to sekretarz Austin zalecił ten krok, ponieważ zwiększy to zdolność Ukrainy do obrony swojego terytorium i osiągnięcia celów strategicznych. Decyzja władz Stanów Zjednoczonych jest kluczowa, bo od niej swoje decyzje dotyczące przekazania czołgów uzależniały władze kilku europejskich państw. Dotychczas Zachód dostarczał Ukrainie tylko poradzieckie czołgi - ponad 200 czołgów T-72 przekazała wiosną 2022 roku Ukrainie Polska. Ukraina zaś usilnie prosiła o czołgi w ostatnich tygodniach, przekonując, że są niezbędne w celu przeciwdziałania przewadze Rosji w broni i ludziach.

Abramsy to „inny wymiar”

Abramsy to jedne z najnowocześniejszych tego typu maszyn na świecie. Używa ich głównie armia Stanów Zjednoczonych. Kluczowym rozwiązaniem jest jednostka napędowa – silnik turbowałowy, znany przede wszystkim jako napęd śmigłowców. Samo przekazanie Abramsów przez rząd USA jeszcze kilkanaście dni temu stało pod znakiem zapytania.

"W ciągu ostatniego miesiąca urzędnicy Pentagonu wyrażali wątpliwości co do wysłania Abramsów z obawy, jak Ukraina wykorzysta zaawansowane czołgi, które wymagają intensywnego szkolenia i obsługi” – napisali dziennikarze „The New York Times”.

Także Europa

Niemcy wyślą do Ukrainy czołgi Leopard 2 i zatwierdzą ich przekazywanie przez państwa partnerskie - potwierdził rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit. Jako pierwszy krok Niemcy dostarczą Ukrainie 14 maszyn. Wkrótce mają się również rozpocząć ćwiczenia ukraińskich żołnierzy w Niemczech. Holandia oficjalnie poinformowała rząd w Berlinie, że chce przekazać czołgi Leopard 2 Ukrainie - zapowiedział premier Mark Rutte w rozmowie z portalem RTL Nieuws. W tym przypadku chodzi o 18 maszyn. Finlandia wyśle na Ukrainę przypuszczalnie pięć czołgów Leopard i będzie także uczestniczyć w szkoleniu załóg – informuje z kolei tamtejszy dziennik "Iltalehti".

Polska była jednym z pierwszych krajów, które chciały przekazać czołgi

Rzecznik rządu Piotr Mueller potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard 2. Według rzecznika rządu będzie to 14 czołgów. Nie podano, jakiej wersji będą to wozy, a Polska użytkuje je w trzech różnych konfiguracjach. Cały proces decyzyjny trwał kilka tygodni, bo kluczowa była zgoda niemieckiego rządu ze względu na kraj produkcji Leopardów – Niemcy. W sumie w ramach międzynarodowej koalicji na Ukrainę może trafić nawet 100 czołgów z całego świata.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor