Do końca maja szczepionek wystarczy dla wszystkich
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Prezydent Joe Biden ogłosił we wtorek, że Stany Zjednoczone są na dobrej drodze, aby do końca maja zapewnić wystarczającą liczbę szczepionek przeciwko Covid-19 dla każdej dorosłej osoby.

„Około trzech tygodni temu mogliśmy powiedzieć, że do końca lipca będziemy mieć wystarczającą ilość szczepionek dla dorosłych. Z przyjemnością informuję, że w wyniku przyspieszenia procesu, do końca maja dostępna będzie wystarczająca ilość szczepionek dla każdego dorosłego mieszkańca Ameryki. To postęp” – powiedział Biden.

Prezydent dodał również, że chciałby zapewnić wystarczającą liczbę szczepionek, aby każdy nauczyciel i pracownik szkoły mógł otrzymać pierwszą dawkę do końca marca. Zapowiedział, że poleci władzom każdego stanu priorytetowe traktowanie edukatorów.

Biden ma nadzieję, że w przyszłym roku życie wróci do normy, ale zachęcał Amerykanów do dalszego przestrzegania wytycznych dotyczących zdrowia publicznego i zachowania czujności do tego czasu. Podczas swojego przemówienia prezydent wyciągnął dokument, w którym wyszczególniono liczbę wszystkich zgonów wynikających z pandemii. „Nosze to w kieszeni. Na dzień dzisiejszy straciliśmy ponad 511,839 Amerykanów. Do dzisiaj”.

Biały dom stara się przyspieszyć prace nad produkcją zatwierdzonej w ubiegłym tygodniu szczepionki Johnson and Johnson, która wymaga podania tylko jednej dawki. Urzędnicy poinformowali, że J&J napotkało nieoczekiwane problemy z produkcją swojej szczepionki i wyprodukowało tylko 3.9 miliona dawek przed uzyskaniem oficjalnego zezwolenia na stosowanie w nagłych wypadkach. Firma twierdzi, że jest w stanie dostarczyć 100 milionów dawek szczepionki do końca czerwca.

Rząd federalny zamierza zwiększyć dostawy szczepionek do stanów w przyszłym tygodniu do 15.2 milionów dawek tygodniowo – w porównaniu do 14.5 milionów wcześniej. W tym tygodniu stany otrzymają również 2.8 milionów dawek szczepionki J&J. Zgodnie z umową, firma J&J miała dostarczyć 12 milionów dawek do końca lutego, ale miała niecałe 4 miliony gotowych do wysyłki w momencie, gdy szczepionka została zatwierdzona przez FDA.

Oczekuje się, iż do końca miesiąca firma będzie w stanie dostarczyć kolejne 16 milionów dawek – wciąż znacznie poniżej swoich wcześniejszych zobowiązań. Firma oświadczyła, że będzie w stanie zapewnić pełne 100 milinów dawek w pierwotnie deklarowanym terminie w połowie roku.

W obliczu pytań dotyczących poślizgu czasowego dostaw, wiceprezes J&J, Richard Nettles powiedział, że firma stanęła przed „poważnymi wyzwaniami” z powodu bardzo złożonego procesu produkcyjnego.

Jak dotąd szczepionka firmy Johnson & Johnson jest jedyną jednodawkową szczepionką na koronawirusa dostępna w Stanach Zjednoczonych. Nie wymaga również przechowywania w ekstremalnie niskich temperaturach, jak w przypadku dwudawkowych szczepionek firm Pfizer i Moderna, dzięki czemu jej przechowywanie i dystrybucja są dużo łatwiejsze.

jm