Dobre wiadomości dla najemców w Chicago
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----
Rafał Jurak

Rafał Jurak


Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij swoim znajomym:

Radni tego miasta zastanawiają się nad rozszerzeniem ochrony praw osób wynajmujących nieruchomość w sytuacji, gdy właściciel chce podnieść czynsz lub wypowiedzieć im umowę najmu. Według wstępnie przyjętej propozycji mieliby oni dużo więcej czasu na znalezienie innego miejsca.

Rozporządzenie o nazwie “Fair Notice Ordinance” wymagałoby od właścicieli mieszkań zawiadomienia najemców 60 dni wcześniej, że planują wypowiedzenie lub podwyżkę. W przypadku osób wynajmujących nieruchomość od ponad 3 lat, musiałoby to nastąpić co najmniej 120 dni wcześniej.

W tej chwili niezależnie od sytuacji jest to miesiąc.

“Prawie niemożliwe jest stanąć na nogi w okresie 30 dni” – stwierdziła komisarz Housing Authority Marisa Novara. Jednocześnie przypomniała, że ewentualne rozporządzenie nie ma wpływu na eksmisje za niepłacenie czynszu lub inne naruszenia umowy najmu.

Radna Sophia King z 4. okręgu miejskiego poparła projekt i wyjaśniła dlaczego:

“Mieliśmy niedawno inwestora, który chciał podnieść stawki z 30-dniowym wyprzedzeniem, również kobiecie z chorobą Alzheimera. Był to brak wrażliwości. Kobieta potrzebowała więcej czasu”.

Nie wszyscy są za

Jednak propozycja wywołała gwałtowną reakcję u niektórych radnych wskazujących na potrzeby mniejszych właścicieli nieruchomości, którzy walczą o utrzymanie się na powierzchni. W niektórych sytuacjach 120 dni to wyjątkowo długo.

Kilku progresywnych radnych z kolei twierdzi, że to lżejsza wersja innego projektu, wymagającego od właścicieli podania „uzasadnionego powodu” do usunięcia najemców.

Dyskusje na temat ustawy trwają od 6 miesięcy, a sam dokument jest wynikiem dyskusji pomiędzy radnymi, organizacjami zajmującymi się prawami lokatorów, małymi właścicielami i wielkimi firmami.

„Uważam, że to najbardziej zrównoważona wersja, jaką obecnie możemy osiągnąć” - powiedziała Novara na posiedzeniu komisji, która przyjęła je stosunkiem głosów 12 – 6. W przyszłym tygodniu prawdopodobnie głosować będzie nad tym rada Chicago.

RJ