----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Niezależni eksperci doradzający Agencji Żywności i Leków (FDA) wydali rekomendację dotyczącą zatwierdzenia trzeciej dawki szczepionki na Covid-19 firmy Moderna. Orzekli jednogłośnie, że jest ona bezpieczna i skuteczna. Podobnie jak preparat firmy Pfizer, należy ją stosować po upływie 6 miesięcy od przyjęcia 3 dawki lub pierwszej - w przypadku preparatu Johnson & Johnson.

Dawka przypominająca będzie o połowę mniejsza niż te stosowane w serii podstawowej. Preparat mogą otrzymać osoby w wieku 65 lat i starsze oraz te narażone na niebezpieczeństwo ciężkiego przebiegu choroby. Na szczepionkę zakwalifikują się także osoby szczególnie obarczone ryzykiem zakażenia; pracownicy służby zdrowia oraz sklepów, nauczyciele i osoby przebywające w schroniskach dla bezdomnych i więzieniach.

Eksperci pokazali jednak, że nie są całkowicie przekonani, czy jest ona konieczna. "Dane nie są doskonałe, ale to są wyjątkowe czasy i musimy pracować z niedoskonałymi danymi" - powiedział dr Eric Rubin, redaktor naczelny New England Journal of Medicine i profesor na Uniwersytecie Harvard.

Spotkanie Komitetu Doradczego ds. Szczepień będzie kontynuowane w piątek, wtedy to członkowie mają głosować nad szczepionkami uzupełniającymi dla preparatu firmy Johnson & Johnson.

Kiedy możliwe będą szczepienia? Komitet niezależnych doradców zazwyczaj omawia i wydaje rekomendacje dla FDA, a następnie agencja podejmuje ostateczną decyzję o tym, czy zaakceptować szczepionkę. Nawet jeśli agencja wyda pozwolenie na jej stosowanie, ostateczna decyzja należy do Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

al