----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nowy raport potwierdza to, co od dawna wiedzą mieszkańcy Illinois – nasz stan jest jednym z najgorszych w całym kraju, jeśli chodzi o finansowanie emerytur publicznych.

„Illinois boryka się z tym problemem od dziesięcioleci” – powiedziała Katehrine Loughhead, starsza analityk w Tax Foundation, która opracowała raport. „Sytuacja się nie poprawia. Jest to główny czynnik powodujący chroniczne trudności finansowe Illinois. Jeśli stan chciałby kiedykolwiek stać się miejscem bardziej przyjaznym podatnikom, będzie musiał zająć się publicznym systemem emerytalnym”.

Loughhead dodała, że to mieszkańcy ponoszą różnego rodzaju konsekwencje takiej sytuacji.

„Jedną z nich jest to, że podatnicy muszą co roku płacić więcej, aby finansować istniejące zobowiązania emerytalne niż musieliby w innej sytuacji” – powiedziała. „Plan emerytalny nie generuje zysków z inwestycji, co miałoby miejsce, gdyby był odpowiednio finansowany”.

Taka sytuacja szkodzi konkurencyjności Illinois wśród innych stanów, zarówno jeśli chodzi o mieszkańców, jak i biznes.

Niedofinansowany system emerytalny jest bardzo wyraźnym sygnałem dla osób rozważających przeprowadzkę do Illinois. Nawet jeśli obecne podatki nie są takie złe, to stan posiada ogromne zobowiązania, z których należy się wywiązać w ten czy inny sposób – dodaje Longhead. „To sygnalizuje, iż trajektoria stanu Illinois zmierza w stronę coraz wyższych podatków w przyszłości”.

Na obecną chwilę stan jest pokryć tylko 39% przyszłych zobowiązań emerytalnych – to drugi najgorszy wskaźnik w całym kraju. Za nami uplasowało się jedynie New Jersey z wynikiem 36% w 2019 roku.

Loughhead uważa, że przywódcy stanowi nie powinni oczekiwać żadnej pomocy z Waszyngtonu, aby wypełnić tę lukę, zwłaszcza po tym, jak Kongres odmówił zezwolenia na wykorzystanie federalnych funduszy związanych z pandemią na stanowe plany emerytalne.

„Poszczególne stany będą musiały rozwiązać ten problem w ten czy inny sposób” – powiedziała Loughhead. „Rząd federalny jasno dał znać, że nie zamierza wkroczyć i uwolnić nas od dziesięcioleci złego zarządzania finansami. Jak najszybsze zajęcie się tą kwestią stanowi najlepszą decyzję dla stanu w dłuższej perspektywie; dla podatników – obecnych i przyszłych oraz długoterminowej gospodarki”.

Programy emerytalne w Południowej Dakocie i Wisconsin uplasowały się na szczycie listy, ze wskaźnikami kapitałowymi wynoszącymi odpowiednio 99 i 96 procent. Siedemnaście stanów miało plany emerytalne finansowane w mniej niż dwóch trzecich, podczas gdy zaledwie w pięciu stanach były one finansowane w mniej niż 50%.

jm