19 stycznia 2023

Udostępnij znajomym:

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Antonio Guterres, przedstawił otrzeźwiające spojrzenie na światową gospodarkę podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, ostrzegając, że świat zmierza w stronę huraganu gospodarczego piątej kategorii.

„Patrzymy w oko huraganu 5. kategorii. Nasz świat jest nękany burzą na wielu frontach” – powiedział Guterres w środę. „Perspektywy, jak wszyscy wiemy, są ponure. Wiele części świata stoi w obliczu recesji, a cały świat stoi w obliczu spowolnienia. Widzimy pogłębiające się nierówności i szybko rozwijające się koszty utrzymania (...), zakłócenia w łańcuchu dostaw, kryzys energetyczny i gwałtowny wzrost cen”.

Wojna na Ukrainie, gwałtownie rosnące ceny żywności i energii, zmiany klimatyczne i rosnące nierówności majątkowe to tylko niektóre z czynników, które według Guterresa „tworzą sytuację” wskazującą na „wyraźną perspektywę recesji”. Ponadto wskazał gospodarki, które poza Stanami Zjednoczonymi, Europą i Azją, są obciążone trudnościami gospodarczymi.

„Stopy procentowe na globalnym południu rosną ekstremalnie. Kraje tam są bliskie niewypłacalności. Nie mają zasobów, więc nie mogły drukować pieniędzy, tak jak USA i Europa podczas COVID” – powiedział przewodniczący ONZ. „Nie mają dostępu do preferencyjnych funduszy, ponieważ wiele z nich to kraje o średnich dochodach. Spójrzmy na małe, rozwijające się kraje wyspiarskie, choćby na wyspy karaibskie. Żyły one z turystyki. Turystyka zatrzymała się na dwa lata, ale ponieważ są to kraje o średnich dochodach, nie mogły żyć na kredyt, nie miały preferencyjnych funduszy. Tak więc mamy na Globalnym Południu sytuację, w której ludzie cierpią i musimy to zrozumieć”.

Zapytany, co można zrobić, aby zwalczyć gospodarczy huragan, Guterres przedstawił propozycję ONZ.

„Proponujemy stworzenie globalnych bodźców ekonomicznych, zdolnych do naprawy gospodarek i sprostania wyzwaniom najuboższych na świecie, a jednocześnie stworzenia warunków niezbędnych do sprawiedliwych zmian w związku ze zmianami klimatycznymi” – powiedział Guterres. „Musimy przejść od dominacji paliw kopalnych do dominacji odnawialnych źródeł energii. Ale musimy to zrobić w sprawiedliwy sposób (...). Transformacja ta musi być dobrze zarządzana, a nie jak nieodpowiednio zrealizowane przejście od przemysłu ciężkiego w Stanach Zjednoczonych, Europie i innych częściach świata”.

Guterres wyjaśnił również, że ONZ chce „większych zobowiązań” ze strony Chin, aby wspomogły globalne wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Zauważył jednak, że może być potrzebna pomoc technologiczna, aby pomóc Chinom osiągnąć szybszą redukcję emisji.

„Musimy upewnić się, że Chiny zredukują emisje. To ma kluczowe znaczenie dla świata” – powiedział Guterres. „Ale Chiny potrzebują wsparcia technologicznego, nie powiedziałbym finansowego, ale technologicznego, aby móc to zrobić, ponieważ mają znacznie bardziej staromodny przemysł w wielu obszarach i znacznie bardziej polegają na węglu”.

Biorąc pod uwagę globalne perspektywy gospodarcze i obawy klimatyczne, Guterres dodał, że „absolutnie konieczne” jest prowadzenie „poważnych” negocjacji między Zachodem a Chinami.

rj

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor