Ile trzeba ćwiczyć po dniu siedzenia?
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wiemy, że spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej nie jest dla nas dobre. Na szczęście wiemy już również, ile potrzeba ćwiczeń, by negatywny wpływ tej pozycji zrównoważyć.

Najnowsze badanie sugeruje około 30-40 minut umiarkowanego lub intensywnego ruchu dziennie, które powinno wystarczyć na zlikwidowanie negatywnego wpływu siedzenia 10 godzin za biurkiem - twierdzą naukowcy, którzy przeprowadzili badanie na 44,370 osobach w czterech różnych krajach i przeanalizowali 9 poprzednich obserwacji. Dodają, iż jednak każda ilość ruchu ma pozytywne znaczenie.

Analiza wykazała, że ​​ryzyko śmierci wśród osób prowadzących bardziej siedzący tryb życia rosło wraz ze spadkiem umiarkowanej i intensywnej aktywności fizycznej.

„U osób aktywnych, wykonujących około 30-40 minut ruchu, nawet długie okresy siedzenia nie wpływały znacząco na stopień ryzyka, które porównywalne było do osób z niewielką ilością czasu spędzanego w tej pozycji - piszą naukowcy w opublikowanym raporcie.

Innymi słowy, badanie potwierdza wcześniejsze obserwacje. Ruch to zdrowie, nawet jeśli reszta czasu spędzana jest przez nas w niezbyt zdrowy sposób.

Jazda na rowerze, szybki spacer, ogrodnictwo - wszystko to może obniżyć ryzyko wcześniejszej śmierci.

Badanie jest częścią publikacji wytycznych dotyczących aktywności fizycznej i trybu życia Światowej Organizacji Zdrowia na 2020 r., opracowanych przez 40 naukowców z sześciu kontynentów. The British Journal of Sports Medicine (BHSM) opublikował specjalne wydanie zawierające zarówno nowe badania, jak i nowe wytyczne.

„Są bardzo aktualne, biorąc pod uwagę, że znajdujemy się w środku globalnej pandemii, która na długi czas zemknęła ludzi Medicine (w pomieszczeniach i sprzyja siedzącemy trybowi życia" - mówi Emmanuel Stamatakis z Uniwersytetu w Sydney w Australii.

„Ludzie mogą chronić swoje zdrowie i niwelować szkodliwe skutki braku aktywności fizycznej” - mówi Stamatakis - "Liczy się każda aktywność, a nawet mała ilość jest lepsza niż żadna”.

Zainteresowanych pełną analizą WHO odsyłamy na stronę MBJ Journals.  

Link do strony: https://bjsm.bmj.com/content/54/24/1451

rj