Kontynuujemy listę dobrych nawyków, która powstała w oparciu o opinie lekarzy i ekspertów. Są one łatwe do wprowadzenie w życie dla każdego, a zacząć możemy już od dzisiaj!
15. Przynieś własny lunch
"Bardzo łatwo popaść w złe nawyki żywieniowe” – uważa dr Wang. „W końcu o wiele łatwiej jest znaleźć fast food, a uważam, że ważne jest podejmowanie świadomych decyzji żywieniowych. Najprostszym sposobem na to jest przyniesienie własnego lunchu do pracy. Jedzenie z domu jest o wiele zdrowsze niż kupowane w restauracji."
16. Pamiętaj o śniadaniu
„Mogę wskazać prosty sposób, by rozpocząć wydłużanie życia - jedz regularne, dobre śniadanie" – mówi dr Morton Tavel, emerytowany profesor medycyny klinicznej z Indiana University School of Medicine. „Ci, którzy regularnie spożywają ten posiłek, częściej cieszą się długowiecznością i łatwiej im utrzymać niższą wagę. Śniadanie musi zawierać pożywne składniki, jak białko, które syci i na dłużej likwiduje poczucie głodu. Dlatego nie zapominaj o jajku, jogurcie, mleku czy serze, ale unikaj jego przetworzonych źródeł, jak bekon, kiełbasa i tym podobne, ponieważ stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia”.
17. Chroń się przed słońcem
Dr Joshua D. Zuckerman, chirurg plastyczny: „Po pierwsze, używam kremu przeciwsłonecznego! Rak skóry jest wszechobecny, a czerniak jest szczególnie agresywny i może być śmiertelny. Uszkodzenia spowodowane promieniami UV kumulują się, dlatego ważne jest, aby codziennie stosować krem przeciwsłoneczny, niezależnie od tego, czy jest zimno, pochmurno, czy ciepło i słonecznie. Zazwyczaj polecam SPF 30+ dla ciemniejszej karnacji skóry i 50+ dla osób o jasnej karnacji.
18. Zjedz posiłek z rodziną
„Lekarze podejmują tysiące decyzji każdego dnia, odpowiadają na milion pytań i pracują przez wiele godzin. Co robię, aby żyć dłużej? Przede wszystkim co wieczór, jem kolację z żoną i dziećmi” – mówi dr George Hennawi, dyrektor oddział geriatrii w Szpitalu Dobrego Samarytanina MedStar w Baltimore.
19. Przyjmuj wapń i witaminę D
„Istnieje kilka sposobów na zachowanie zdrowia i dłuższego życie wyższej jakości” – mówi dr Anthony Kouri, chirurg ortopeda z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Toledo. „Osobiście codziennie zażywam suplementację z wapniem i witaminą D. Coś, co nie jest zauważane przez wiele osób, to negatywny wpływ, jaki niski poziom wapnia i witaminy D wywiera na nas wraz z wiekiem. Szczytową gęstość kości mamy w drugiej i trzeciej dekadzie życia, zwykle około 30. roku. Niemal 50% wszystkich ludzi ma niedobór witaminy D, co może prowadzić do osteopenii, osteoporozy, jest wiązane z rakiem piersi, prostaty i okrężnicy, a także nadciśnieniem i chorobami układu krążenia.
20. Unikaj samotności
„Spędzaj jak najwięcej czasu z przyjaciółmi i rodziną” – radzi dr Springer. „Samotność jest ściśle powiązana ze złym stanem zdrowia i z pewnością obniża długość życia. Jest epidemią w wielu częściach świata, zwłaszcza w wysoko rozwiniętych krajach zachodnich, jest zabójcą ducha i ciała, dosłownie. Kontakt z innymi jest niezbędny dla zdrowia, a jego brak jest prawdopodobnie głównym czynnikiem globalnej epidemii lęku i depresji. Ważni są ludzie, z którymi możesz być sobą i nie powstrzymywać się w obawie przed osądem. Zastanów się, jak czujesz się psychicznie i fizycznie po kilku godzinach rozmowy, śmiechu lub po prostu siedzenia z kimś bliskim”.
21. Stymuluj swój umysł
„Ucz się nieprzerwanie: krzyżówki, sudoku, nowy język, instrumenty muzyczne, czy hobby - zwłaszcza ekspresyjne - mogą być najlepsze, uważa dr Springer. "Idealne są zajęcia grupowe".
22. Sprawdź słuch
Leslie P. Soiles, główny audiolog w HearingLife, zaleca badanie słuchu, ponieważ skutki uboczne jego utraty mogą wpływać na długie i zdrowe życie. Problemy ze słuchem mogą prowadzić do poważnych kłopotów fizycznych i psychicznych, jak problemy z równowagą, demencja, depresja i choroba Alzheimera.
23. Kochaj życie!
„Dłuższe życie to nie tylko zdrowe jedzenie, kremy ochronne i codzienne rozwiązywanie krzyżówek" - uważa dr Jacqueline Darna. „Długowieczność to też stan umysłu. Słyszałam niezliczone historie ludzi, którzy zaczynają ciężko pracować i przestają robić to, co kochają, po czym zaczynają tracić zdrowie".
"Rób to, co daje cel i kochaj życie. Jako lekarz daję przykład pacjentom. Jeżdżę na rowerze każdego poranka, cieszę się posiłkami i nie liczę kalorii, unikam niezdrowych nawyków, codziennie tańczę i zawsze patrzę pozytywnie na świat".
24. Unikaj niepotrzebnych zakupów
"Nikt nigdy nie powiedział na łożu śmierci: Szkoda, że nie spędzałem więcej czasu na kupowaniu rzeczy na Amazon” - zauważa dr Will Kirby, certyfikowany dermatolog i dyrektor medyczny kliniki LaserAway. "Zrozum, że posiadanie fizycznych przedmiotów uszczęśliwia tylko chwilowo, podczas gdy mniej namacalne rzeczy zapewniają stabilniejszy, długoterminowy zastrzyk endorfin. Nie posiadam drogiego zegarka i staram się minimalizować posiadany przeze mnie dobytek. Bo przecież to nie one są moją własnością, tylko ja należę do nich!".
25. Zostań mentorem
„Ludzie są istotami społecznymi i przez dziesiątki tysięcy lat pracowaliśmy w grupach na rzecz wspólnej sprawy” – mówi dr Kirby. „We współczesnym społeczeństwie to wszystko zniknęło – jesteśmy bardziej samolubni i zmuszeni do osiągania tylko wymiernych wyników. Dlatego uważam, że jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby cieszyć się długim życiem, jest znalezienie sensu i celu pomagając innym".
26. Nie unikaj stresu
Podobno stres nie zawsze jest zły.
„Wiele osób chce zminimalizować stres dla wydłużenia swego życia, ale stres jest źle rozumiany i błędem jest próba jego unikania” – mówi dr Kirby. „Wielu ludzi, którzy żyją pomimo niewiarygodnych przeciwności, żyje bardzo długo. I nie chodzi mi o comiesięczne wycieczki na Everest, ale raczej o sugestię, że stresujące wydarzenia w końcu mijają, a my często jesteśmy emocjonalnie, a nawet fizycznie silniejsi po stresujących wydarzeniach”.
27. Posłuchaj współmałżonka
„Odłóż na bok wszystkie żarty na temat małżeństwa" - mówi dr Eric Branda. "Wielu z nas przedkłada dobro naszych rodzin i innych ważnych spraw ponad własne zdrowie. W związku z tym możemy je zaniedbywać i nie zwracać uwagi na własne potrzeby. Czasami potrzeba drugiej osoby, by na to zwrócić uwagę".
rj