----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Kontynuujemy listę dobrych nawyków, która powstała w oparciu o opinie lekarzy i ekspertów. Są one łatwe do wprowadzenie w życie dla każdego, a zacząć możemy już od dzisiaj!

15. Przynieś własny lunch

"Bardzo łatwo popaść w złe nawyki żywieniowe” – uważa dr Wang. „W końcu o wiele łatwiej jest znaleźć fast food, a uważam, że ważne jest podejmowanie świadomych decyzji żywieniowych. Najprostszym sposobem na to jest przyniesienie własnego lunchu do pracy. Jedzenie z domu jest o wiele zdrowsze niż kupowane w restauracji."

59

16. Pamiętaj o śniadaniu

„Mogę wskazać prosty sposób, by rozpocząć wydłużanie życia - jedz regularne, dobre śniadanie" – mówi dr Morton Tavel, emerytowany profesor medycyny klinicznej z Indiana University School of Medicine. „Ci, którzy regularnie spożywają ten posiłek, częściej cieszą się długowiecznością i łatwiej im utrzymać niższą wagę. Śniadanie musi zawierać pożywne składniki, jak białko, które syci i na dłużej likwiduje poczucie głodu. Dlatego nie zapominaj o jajku, jogurcie, mleku czy serze, ale unikaj jego przetworzonych źródeł, jak bekon, kiełbasa i tym podobne, ponieważ stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia”.

61

17. Chroń się przed słońcem

Dr Joshua D. Zuckerman, chirurg plastyczny: „Po pierwsze, używam kremu przeciwsłonecznego! Rak skóry jest wszechobecny, a czerniak jest szczególnie agresywny i może być śmiertelny. Uszkodzenia spowodowane promieniami UV kumulują się, dlatego ważne jest, aby codziennie stosować krem przeciwsłoneczny, niezależnie od tego, czy jest zimno, pochmurno, czy ciepło i słonecznie. Zazwyczaj polecam SPF 30+ dla ciemniejszej karnacji skóry i 50+ dla osób o jasnej karnacji.

62

18. Zjedz posiłek z rodziną

„Lekarze podejmują tysiące decyzji każdego dnia, odpowiadają na milion pytań i pracują przez wiele godzin. Co robię, aby żyć dłużej? Przede wszystkim co wieczór, jem kolację z żoną i dziećmi” – mówi dr George Hennawi, dyrektor oddział geriatrii w Szpitalu Dobrego Samarytanina MedStar w Baltimore.

Smiling mother serving food to children at dining table

19. Przyjmuj wapń i witaminę D

„Istnieje kilka sposobów na zachowanie zdrowia i dłuższego życie wyższej jakości” – mówi dr Anthony Kouri, chirurg ortopeda z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Toledo. „Osobiście codziennie zażywam suplementację z wapniem i witaminą D. Coś, co nie jest zauważane przez wiele osób, to negatywny wpływ, jaki niski poziom wapnia i witaminy D wywiera na nas wraz z wiekiem. Szczytową gęstość kości mamy w drugiej i trzeciej dekadzie życia, zwykle około 30. roku. Niemal 50% wszystkich ludzi ma niedobór witaminy D, co może prowadzić do osteopenii, osteoporozy, jest wiązane z rakiem piersi, prostaty i okrężnicy, a także nadciśnieniem i chorobami układu krążenia.

63

20. Unikaj samotności

„Spędzaj jak najwięcej czasu z przyjaciółmi i rodziną” – radzi dr Springer. „Samotność jest ściśle powiązana ze złym stanem zdrowia i z pewnością obniża długość życia. Jest epidemią w wielu częściach świata, zwłaszcza w wysoko rozwiniętych krajach zachodnich, jest zabójcą ducha i ciała, dosłownie. Kontakt z innymi jest niezbędny dla zdrowia, a jego brak jest prawdopodobnie głównym czynnikiem globalnej epidemii lęku i depresji. Ważni są ludzie, z którymi możesz być sobą i nie powstrzymywać się w obawie przed osądem. Zastanów się, jak czujesz się psychicznie i fizycznie po kilku godzinach rozmowy, śmiechu lub po prostu siedzenia z kimś bliskim”.

65

21. Stymuluj swój umysł

„Ucz się nieprzerwanie: krzyżówki, sudoku, nowy język, instrumenty muzyczne, czy hobby - zwłaszcza ekspresyjne - mogą być najlepsze, uważa dr Springer. "Idealne są zajęcia grupowe".

66

22. Sprawdź słuch

Leslie P. Soiles, główny audiolog w HearingLife, zaleca badanie słuchu, ponieważ skutki uboczne jego utraty mogą wpływać na długie i zdrowe życie. Problemy ze słuchem mogą prowadzić do poważnych kłopotów fizycznych i psychicznych, jak problemy z równowagą, demencja, depresja i choroba Alzheimera.

72

23. Kochaj życie!

„Dłuższe życie to nie tylko zdrowe jedzenie, kremy ochronne i codzienne rozwiązywanie krzyżówek" - uważa dr Jacqueline Darna. „Długowieczność to też stan umysłu. Słyszałam niezliczone historie ludzi, którzy zaczynają ciężko pracować i przestają robić to, co kochają, po czym zaczynają tracić zdrowie".

"Rób to, co daje cel i kochaj życie. Jako lekarz daję przykład pacjentom. Jeżdżę na rowerze każdego poranka, cieszę się posiłkami i nie liczę kalorii, unikam niezdrowych nawyków, codziennie tańczę i zawsze patrzę pozytywnie na świat".

68

24. Unikaj niepotrzebnych zakupów

"Nikt nigdy nie powiedział na łożu śmierci: Szkoda, że nie spędzałem więcej czasu na kupowaniu rzeczy na Amazon” - zauważa dr Will Kirby, certyfikowany dermatolog i dyrektor medyczny kliniki LaserAway. "Zrozum, że posiadanie fizycznych przedmiotów uszczęśliwia tylko chwilowo, podczas gdy mniej namacalne rzeczy zapewniają stabilniejszy, długoterminowy zastrzyk endorfin. Nie posiadam drogiego zegarka i staram się minimalizować posiadany przeze mnie dobytek. Bo przecież to nie one są moją własnością, tylko ja należę do nich!".

69

25. Zostań mentorem

„Ludzie są istotami społecznymi i przez dziesiątki tysięcy lat pracowaliśmy w grupach na rzecz wspólnej sprawy” – mówi dr Kirby. „We współczesnym społeczeństwie to wszystko zniknęło – jesteśmy bardziej samolubni i zmuszeni do osiągania tylko wymiernych wyników. Dlatego uważam, że jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby cieszyć się długim życiem, jest znalezienie sensu i celu pomagając innym".

Midsection of therapist holding patient hands on sofa at home

26. Nie unikaj stresu

Podobno stres nie zawsze jest zły.

„Wiele osób chce zminimalizować stres dla wydłużenia swego życia, ale stres jest źle rozumiany i błędem jest próba jego unikania” – mówi dr Kirby. „Wielu ludzi, którzy żyją pomimo niewiarygodnych przeciwności, żyje bardzo długo. I nie chodzi mi o comiesięczne wycieczki na Everest, ale raczej o sugestię, że stresujące wydarzenia w końcu mijają, a my często jesteśmy emocjonalnie, a nawet fizycznie silniejsi po stresujących wydarzeniach”.

71

27. Posłuchaj współmałżonka

„Odłóż na bok wszystkie żarty na temat małżeństwa" - mówi dr Eric Branda. "Wielu z nas przedkłada dobro naszych rodzin i innych ważnych spraw ponad własne zdrowie. W związku z tym możemy je zaniedbywać i nie zwracać uwagi na własne potrzeby. Czasami potrzeba drugiej osoby, by na to zwrócić uwagę".

72

rj