----- Reklama -----

LECH WALESA

15 lipca 2025

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Ulubione mrożone desery wkrótce przejdą sporą metamorfozę. Ponad 40 największych producentów lodów w Stanach Zjednoczonych zobowiązało się do wycofania ze swoich produktów sztucznych barwników do 2028 roku. To istotna zmiana, będąca odpowiedzią na rosnące obawy zdrowotne i presję ze strony władz federalnych.

W poniedziałek Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Nabiału (International Dairy Foods Association - IDFA) ogłosiło wspólnie z Sekretarzem Zdrowia i Opieki Społecznej Robertem F. Kennedym Jr. oraz innymi liderami zdrowia publicznego, że firmy reprezentujące ponad 90% całego rynku lodów w USA usuną ze swoich produktów siedem powszechnie stosowanych barwników syntetycznych: Red 3, Red 40, Green 3, Blue 1, Blue 2, Yellow 5 i Yellow 6.

Zmiany te będą dotyczyć wyłącznie produktów mlecznych sprzedawanych w handlu detalicznym – nie obejmą produktów wegańskich ani wyrobów przygotowywanych na miejscu w lokalnych lodziarniach.

Rezygnacja ze sztucznych barwników to część szerszej inicjatywy Sekretarza Zdrowia, Roberta F. Kennedy’ego Jr., który zapowiedział walkę z dodatkami syntetycznymi w amerykańskiej żywności jako jeden z priorytetów swojej kadencji.

„To dotyczy mojego ulubionego jedzenia, czyli lodów” – powiedział Kennedy podczas wydarzenia inaugurującego kampanię, gdzie sam rozdawał porcje lodów wyprodukowanych bez sztucznych dodatków. „Gratuluję IDFA odwagi w eliminowaniu barwników sztucznych z rynku. Amerykanie jasno mówią: chcemy prawdziwej żywności, bez chemii. Razem sprawimy, że Ameryka znów będzie zdrowa”.

Zmiana w całym przemyśle

Jak podkreślił Andy Jacobs, przewodniczący rady ds. lodów w IDFA – dzięki tym działaniom lody pozostaną wyjątkową częścią naszego życia, bez kompromisów w kwestii zdrowia.

Zdaniem ekspertów, decyzja może mieć największe znaczenie dla dzieci, które są bardziej wrażliwe na działanie syntetycznych barwników. Sekretarz ds. Rolnictwa, Brooke Rollins, pochwaliła rolników i producentów za zaangażowanie: „Nasze obecne wyniki zdrowotne, zwłaszcza wśród dzieci, są nie do zaakceptowania. Amerykańskie rolnictwo odegra kluczową rolę w poprawie sytuacji”.

Zgodnie z planem, całkowite wycofanie sztucznych barwników z lodów ma nastąpić do końca 2027 roku.

Lody bez barwników nie oznaczają „zdrowej żywności”

Amerykanie jedzą średnio około 4 galonów lodów rocznie – poinformowało IDFA. Od lat organizacje prozdrowotne apelują o eliminację barwników syntetycznych, wskazując na badania sugerujące możliwe powiązania z problemami neurologicznymi u dzieci, takimi jak nadpobudliwość czy trudności z koncentracją.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) utrzymuje jednak, że dopuszczone do użytku barwniki są bezpieczne i że „większość dzieci nie doświadcza negatywnych skutków” ich spożycia.

Ekspertka ds. żywienia z Uniwersytetu Teksańskiego, Deanna Hoelscher, przyznała, że skupienie się na barwnikach to krok w dobrym kierunku, ale przestrzegła, by nie ignorować głównych czynników ryzyka przewlekłych chorób: „Dodane cukry i tłuszcze nasycone, które często występują w lodach, również mają ogromne znaczenie. Samo usunięcie barwników nie sprawi, że lody będą zdrowym produktem. To nadal deser, który należy spożywać z umiarem”.

Nowe wytyczne żywieniowe już wkrótce

Komisarz FDA Marty Makary zasugerował, że nowe federalne wytyczne dietetyczne, które mają zostać ogłoszone jeszcze w tym roku, mogą zakwestionować dotychczasowe stanowisko łączące tłuszcze nasycone z chorobami serca. „Czas skończyć z 70-letnią demonizacją naturalnych tłuszczów nasyconych” – powiedział Makary.

W poniedziałek wysłał też oficjalny list do producentów żywności, zachęcając ich do przyspieszenia wycofywania barwnika Red 3, który został zakazany w styczniu. Choć przepisy dają firmom czas do 2027 roku, Makary wezwał do szybszych działań. Barwnik Red 3 wykazał działanie rakotwórcze u szczurów laboratoryjnych, choć nie potwierdzono podobnych efektów u ludzi.

Obietnice kontra rzeczywistość

Część firm już zapowiedziała rezygnację z barwników syntetycznych. Jednak zdaniem Thomasa Galligana, naukowca z organizacji Center for Science in the Public Interest, która zajmuje się ochroną praw konsumentów, dobrowolne deklaracje nie wystarczą: – Deklaracje nic nie kosztują. Łatwo jest złożyć obietnicę, żeby poprawić swój wizerunek w oczach konsumentów i administracji Trumpa. Pytanie, czy firmy rzeczywiście dotrzymają słowa.

----- Reklama -----

OBAMACARE - MEDICARE 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor