----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Funkcjonariusze federalni zostaną pozbawieni możliwości stosowania niektórych technik przymusu bezpośredniego. Przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości zapowiedzieli we wtorek, że podlegli mu agenci i funkcjonariusze podczas aresztowań nie będą mogli podduszać zatrzymywanych osób.

Dodatkowo nie będą mogli stosować zasady "no-knock entries", która umożliwiała im wejście do domów zatrzymywanych osób bez ostrzeżenia, ale z nakazem sądowym. Niebawem będą też musieli zapukać do drzwi bądź użyć dzwonka, z wyjątkiem rzadkich przypadków określonych odrębnymi przepisami.

Wyższe standardy

Nowe zasady to część pakietu, który ma zapewnić "wyższe standardy" pracy i zapobiec nadużyciom. Podduszanie zatrzymywanych osób i wejścia do domów bez ostrzeżenia przyczyniły się w ostatnich latach do śmierci wielu podejrzanych.

Najgłośniejszym przypadkiem była śmierć 46-letniego George’a Floyda, który podczas interwencji policjantów 25 maja 2020 r. w Minneapolis był dociskany do ziemi kolanem przez Dereka Chauvina. Policjant dusił Floyda 8 minut i 46 sekund, z czego przez 2 minuty i 53 sekundy Floyd był już nieprzytomny - wynika z ustaleń śledczych.

Działania Departamentu Sprawiedliwości to pierwsze tego typu rozwiązania na poziomie federalnym. Przepisy zakazujące stosowania chwytów obezwładniających, które polegają na podduszaniu, funkcjonują już w wielu stanach i miastach. Choćby w Aurorze w stanie Kolorado, gdzie zmiany były następstwem wydarzeń sprzed dwóch lat i śmierci Elijaha McClaina, który podczas interwencji policyjnej był duszony przez jednego z policjantów.

Kolejne stany i miasta uchwalają podobne przepisy

Od maja 2020 roku w 47 stanach i w Waszyntonie uchwalono 390 ustaw zmieniających uprawnienia policjantów. Nowe przepisy dotyczą dozwolonych technik przymusu bezpośredniego, obowiązku posiadania kamer i filmowania policyjnych interwencji a także sposobu doręczania nakazów sądowych.

W siedmiu stanach, w tym w Kolorado, Massachusetts i Connecticut wprowadzono zmiany w zakresie kwalifikowanego immunitetu, kontrowersyjnej doktryny federalnej, która może chronić funkcjonariuszy i innych pracowników rządowych przed odpowiedzialnością cywilną. W ciągu ostatniego roku 24 stany ograniczyły lub zakazały podduszania i stosowania jakichkolwiek technik krępowania szyi.

Były szef filadelfijskiej policji, Charles Ramsey, mówi wprost, że "zbyt poteżne" związki zawodowe policjantów przez lata skutecznie utrudniały pociąganie oficerów do odpowiedzialności za nieprawidłowe działania.

Co na to funkcjonariusze? 

Bill Johnson z Krajowego Stowarzyszenia Organizacji Policyjnych twierdzi, że proponowane przepisy będą "w jakiś sposób kolidowały z obroną praw obywatelskich." Za zakazem stosowania technik podduszania, z wyjątkiem niektórych, ściśle określonych przypadków, z zagrożeniem życia policjanta włącznie jest z kolei Thor Eells, dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Oficerów Taktycznych.