Kontenerowiec ściągnięty z mielizny
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

„Ever Given, gigantyczny kontenerowiec blokujący Kanał Sueski, został uwolniony” – poinformowała firma Inchcape świadcząca usługi morskie. To sukces ekip ratunkowych, które od niemal tygodnia pracowały nad ściągnięciem z mielizny olbrzyma. 

Statek został zepchnięty z mielizny w poniedziałek około godziny 4:30 czasu lokalnego. Agencja AP poinformowała, że jednostka porusza się już o własnych siłach, co potwierdzają sygnały nadawane przez lokalizatory GPS. Kontenerowiec pokonał pierwsze mile morskie po szczegółowej inspekcji technicznej, która musiała zostać przeprowadzona. Mimo tych dobrych informacji diametralnie nie poprawi się sytuacja innych jednostek, które nadal oczekują na przeprawę Kanałem Sueskim. Egipskie władze uważają, że uwolnienie wszystkich statków, które utknęły w kolejce może potrwać około tygodnia.

Wypadek

Do tej niebezpiecznej i niecodziennej sytuacji doszło we wtorek w ubiegłym tygodniu. Kontenerowiec płynął pod panamską banderą z Chin do Rotterdamu w Holandii. Podczas próby przeprawy przez kanał w wyniku trudnych warunków atmosferycznych obrócił się bokiem i osiadł na mieliźnie na wyjątkowo wąskim fragmencie trasy. Akcja trwała niemal tydzień ze względu na gabaryty statku - został zbudowany w 2018 roku w japońskiej stoczni Imabari Shipbuilding w Marugame, i jest jednym z największych tzw. mega-kontenerowców. Mierzy ćwierć mili i ma szerokość prawie 194 stóp.

Konsekwencje

Tak długi postój to konsekwencje dla światowej gospodarki. Blokada szlaku niemal sparaliżowała transport morski w tym rejonie świata. W niedzielę prezes Zarządu Kanału Sueskiego (SCA) Osama Rabie powiedział, że co najmniej 369 statków czekało w poniedziałek rano na tranzyt przez kanał, w tym dziesiątki kontenerowców, masowców, tankowców i gazowców. Sytuacja odbiła się też negatywnie na giełdzie – zgodnie ze spekulacjami ekspertów wzrosły ceny energii.

Postępowanie

Zarząd Kanału Sueskiego poinformował światowe media, że aktualnie toczy się śledztwo mające zbadać okoliczności wejścia mierzącego ćwierć mili statku na mieliznę. Silny wiatr prawdopodobnie nie był jedyną przyczyną wypadku, a coraz częściej mówi się o ludzkim błędzie, na co mogą wskazywać chociażby zapisy z lokalizatora GPS.

Kanał Sueski

Kanał Sueski, na którym utknął kontenerowiec, to jeden z najważniejszych szlaków handlowych na świecie, łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Otwarto go w 1869 roku i dzięki niemu na międzykontynentalnej trasie Azja - Europa transportowana jest ropa, gaz ziemny i inne towary, które w dużej mierze pojawiają się później na sklepowych półkach.

fk