27 listopada 2021

Udostępnij znajomym:

Wpadamy jak po ogień, w przypływie głodu szybko pałaszujemy i zapominamy. Tak najczęściej wyglądają nasze kulinarne spotkania z amerykańską kuchnią. Kultowe, historyczne wręcz dania „made in USA” traktujemy często jako zło konieczne, służące tylko do zaspokojenia głodu. Tymczasem znane na całym świecie amerykańskie potrawy nie tylko mają ciekawą przeszłość, o której najczęściej nic nie wiemy, lecz także na zawsze zmieniły sposób odżywiania milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych. 

45Nathan's Famous Hot Dogs

Bez wątpienia najbardziej znanym amerykańskim posiłkiem jest hot-dog. W 1916 roku restauracja Nathan's Famous na Coney Island rozpoczęła serwowanie tanich hot-dogów. Skąd się wzięły kultowe kanapki? Najbardziej wiarygodna wydaje się być wersja założyciela Nathan's Famous Hot Dogs, który opowiedział o niej na łamach "Daily Sentinel" w 1974 roku. Otóż imigrant Nathan Handwerker, który pracował w restauracji Feltman's German Gardens na Coney Island, wypowiedział kulinarną wojnę swojemu szefowi. Handwerker postawił na jakość i cenę - stworzył hot-doga za 5 centów, o połowę tańszego od tego serwowanego u Feltmana. Co więcej, pomysłowy imigrant wykorzystał sekretny przepis swojej narzeczonej (i partnerki biznesowej) i stworzył hot-doga smaczniejszego od konkurencji. Tańszy i lepszy w smaku hot-dog uczynił Handwerkera królem branży - dziś Nathan's Famous to około 14 tys. lokali na całym świecie i słynny, coroczny konkurs jedzenia hot dogów, który odbywa się dokładnie tam, gdzie wszystko się zaczęło 105 lat temu: na Coney Island.

Caesar Salad47

Prawdopodobnie każdy z was zna smak sałatki cezar. Skąd się wzięła jedna z najsłynniejszych sałatek świata? W latach 20. ubiegłego wieku miasto Tijuana było schronieniem dla bogatych Kalifornijczyków, uciekających z USA przed prohibicją, którzy chętnie odwiedzali Caesar's, restaurację prowadzoną przez włosko-amerykańskiego restauratora Caesara Cardiniego, który oprócz alkoholu serwował sałatkę sygnowaną własnym imieniem. Podobno sałatka wyszła Cardiniemu przypadkiem, a wszystko było jedną wielką improwizacją. Cardini na szybko przygotował sałatkę z żółtek, musztardy, mielonego czosnku, anchois, oliwy z oliwek, soku z cytryny i parmezanu, aby nakarmić gości podczas świątecznego posiłku. Powód? Zapasy uległy wyczerpaniu. Sałatka szybko stała się sławna i dziś gości na stołach całego świata.

48Fried Chicken

Harland Sanders wrósł w historię kulinarną Ameryki niczym pierogi w historię Polski. Dziś postrzegamy go jako zabawnego pułkownika w nietuzinkowym ubraniu. Jednak w latach 40. XX wieku Sanders był zwykłym, podróżującym po kraju cwaniaczkiem, który miał wszak jedno marzenie - dać każdemu solidny kubełek smażonego kurczaka, który smakowałby tak samo wszędzie, dzięki sekretnej recepturze i unikalnemu systemowi smażenia, który zapewniał wyjątkowo chrupiące mięso, przyprawione 11 ziołami i przyprawami. Dopiął swego - dziś na świecie funkcjonuje ponad 4,200 restauracji franczyzowych KFC.

Deep-Dish PizzaChicago Style Deep Dish Cheese Pizza with Tomato Sauce

Historia chicagowskiej wersji pizzy rozpoczęła się w 1943 roku w Pizzerii Uno. Jej właściciele - Ike Sewell i Ric Riccardo - byli marzycielami i chcieli stworzyć coś, co zaspokoiłoby nienasycony głód mieszkańców środkowego zachodu USA. Stworzyli kulinarnego potwora. "Chodziło o stworzenie dania, a nie tylko pizzy z odrobiną dodatków i sera" - zdradził Skip Weldon, szef marketingu Uno Restaurants. Udało się do tego stopnia, że dziś Chicago jest kojarzone z bluesem i pizzą deep-dish.

Bananas Foster

Przenosimy się do Luizjany. W minionym wieku Nowy Orlean był... największym importerem bananów w USA. W 1951 roku w restauracji Brennan's podjęto uroczystą kolacją lokalnego biznesmena i przyjaciela rodziny właściciela, Richarda Fostera. John Brennan prowadził małą firmę produkcyjną i borykał się z nadmiarem bananów, więc na kolację ciotka Ralpha, Ella, i szef kuchni Brennan's, Paul Blangé, wpadli na pomysł wykorzystania zalegających zapasów: "Mama mojej ciotki Elli robiła w domu bruleé z bananów dla dzieci" - wspomina Ralph Brennan. Zainspirowany deserem Elli Blangé wymyślił deser z bananów, masła, brązowego cukru i cynamonu, z likierem bananowym i lodami waniliowymi. To, co powstało przypadkowo i spontanicznie, dziś jest kulinarną legendą.

Fried Calamari

Smażone na głębokim tłuszczu kalmary są dzieckiem restauracji Randazzo's Clam Bar z Brooklynu. Od początku ub. wieku rodzina Randazzo zarządzała sklepem z owocami morza w brooklyńskiej zatoce Sheepshead Bay, która w tamtych czasach była centrum rybołówstwa. W 1960 roku Helen Randazzo otworzyła mały bar, w którym serwowała proste dania ze świeżych ryb, polane słynnym dziś sosem z długo gotowanych pomidorów z oliwą z oliwek i oregano. Do najbardziej popularnych dań prowizorycznego baru należały lekko panierowane i chrupiące kalmary. A że były podawane z dużą ilością doprawionego sosu, klienci uznawali je za idealny dodatek do zimnego piwa. "W barze dostaniesz precle, czipsy i orzeszki ziemne, prawda? My serwujemy kalmary z ostrym sosem" - mówi Paul Randazzo, obecny właściciel Randazzo's Clam Bar i najstarszy żyjący wnuk Helen. "Sos sprawia, że piją więcej. Moja babcia była geniuszem!" - podsumowuje.

Closeup horizontal photo of a single inside out California roll being picked up with chopsticks   California Roll

Amerykanie nie byliby sobą, gdyby nie zamerykanizowali kuchni japońskiej. W latach 70. XX wieku w restauracji Tokyo Kaikan w Los Angeles narodziły się kalifornijskie maki. Do końca nie wiadomo, kto jako pierwszy wpadł na pomysł California Roll. Jedna z hipotez głosi, że w Tokyo Kaikan, jednej z pierwszych restauracji serwujących sushi w Los Angeles, szef kuchni Ichiro Mashita zdecydował się zastąpić drogie i trudne do zdobycia tłuste toro kremowym awokado, którego w Kalifornii nie brakowało. Firma International Marine Products Inc, do której należał zamknięta dziś restauracja Tokyo Kaikan z dumą podkreśla, że słynna jadłodajnia jest "miejscem narodzin słynnego kalifornijskiego maki". Innym pretendentem do miana ojca California Roll jest Hidekazu Tojo, japoński kucharz, który wyemigrował do Kanady w latach 70. i który twierdzi, że to on wymyślił maki, początkowo nazywane "Tojo-maki". Powód? Ludzie z Zachodu byli zniechęceni smakiem surowej ryby i wodorostów, które pan Hidekazu zastąpił gotowanym krabem i awokado. Bez względu na to, która historia jest prawdziwa, California Roll zawładnęła sercami wielbicieli sushi we wszystkich zakątkach globu.

BBQ Chicken Pizza

Dla Włochów nie do przyjęcia. Pomysł na pizzę bbq narodził się w 1985 w Los Angeles. To dzieło Eda LaDou, który kierował restauracją California Pizza Kitchen pod bacznym okiem szefa kuchni Wolfganga Pucka. Jeden z opracowanych przez niego placków - z grillowanym kurczakiem, cienko pokrojoną czerwoną cebulą i kolendrą - stał się hitem już na samym początku.

Cupcakes52

Za ich powstanie odpowiada nowojorska Magnolia Bakery, a za datę narodzin popularnych dziś amerykańskich babeczek podaje się rok 1996. To właśnie wtedy właścicielki cukierni - Allysa Torey i Jennifer Appel - postanowiły wykorzystać nadmiar ciasta, które pozostało po upieczeniu tortu. Ciasto wlały do foremek na muffinki i voila: wtedy narodziły się babeczki. W 2000 roku, po wyemitowaniu 30-sekundowego klipu z Carrie Bradshaw zajadającą się babeczkami w serialu "Sex and the City", Ameryka oszalała na ich punkcie.

54Big Mac

Pojawił się w sieci McDonald’s w 1968 roku. Jego ojcem jest Michael James „Jim” Delligatti z Uniontown w Pensylwanii, który przepis na kanapkę opracował rok wcześniej. Według obliczeń McDonald’s w 2007 roku, dokładnie w 40. urodziny Big Maca, we wszystkich restauracjach McDonald's na całym świecie co 17 sekund sprzedawano słynnego burgera.

al

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor