----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

13 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Podczas drugiego globalnego szczytu Covid-19 prezydent Joe Biden zaapelował do światowych przywódców o ożywienie wysiłków mających na celu zwalczenie wirusa, który w samych Stanach Zjednoczonych przyczynił się już do śmierci miliona mieszkańców. W związku z tym ponurym kamieniem milowym prezydent kazał opuścić amerykańskie flagi do połowy masztu i ostrzegał przed zbyt wczesnym świętowaniem końca pandemii na świecie.

„Ta pandemia jeszcze się nie skończyła” – powiedział Biden.

Według danych Johns Hopkins University koronawirus zabił około miliona osób w Stanach Zjednoczonych i co najmniej 6.2 miliony na świecie.

„Dzisiaj skupiamy się na tragicznym kamieniu milowym tutaj, w Stanach Zjednoczonych, gdzie doszło już do miliona zgonów z powodu Covid” – powiedział prezydent, wzywając Kongres do pilnego przeznaczenia kolejnych miliardów dolarów na testy, szczepionki i leczenie, czego ustawodawcy nie chcieli do tej pory zapewnić.

Ten brak funduszy – Biden zażądał dodatkowych 22.5 miliardów dolarów określając je niezbędnymi wydatkami – jest odzwierciedleniem słabnącej determinacji Stanów Zjednoczonych, co zagraża globalnej reakcji na pandemię, twierdzy prezydent.

Tempo szczepień i leczenia osłabło, mimo że rośnie liczba wariantów zakaźnych, a miliardy ludzi na całym świecie pozostają bez ochrony.

Wzmocnić światowe wysiłki

Biden stwierdził, że walka z Covid-19 musi pozostać „międzynarodowym priorytetem”. Stany Zjednoczone są współgospodarzami wirtualnego szczytu Covid-19 wraz z Niemcami, Indonezją, Senegalem i Belize.

„Ten szczyt jest okazją do wznowienia naszych wysiłków, mających na celu opanowanie tej pandemii i zapobieganie przyszłym kryzysom zdrowotnym” – powiedział Biden.

Według Departamentu Stanu Stany Zjednoczone wysłały prawie 540 milionów dawek szczepionek do ponad 110 krajów i terytoriów – znacznie więcej niż jakiekolwiek inne państwo.

Przywódcy szczytu zapowiedzieli około 3 miliardów dolarów w ramach nowych zobowiązań do walki z wirusem, wraz z szeregiem nowych programów mających na celu zwiększenie dostępu do szczepionek i terapii na całym świecie. Ale to był znacznie skromniejszy wynik niż na zeszłorocznym spotkaniu.

Na poziomie globalnym wszystkie kraje, duże czy małe, bogate czy biedne, muszą mieć równy dostęp do rozwiązań zdrowotnych” – powiedział w swoich uwagach prezydent Indonezji Joko Widodo.

Po dostarczeniu ponad miliarda szczepionek do krajów rozwijających się problemem nie jest już brak dawek, ale wsparcie logistyczne w podawaniu szczepień. Według danych rządowych w krajach rozwijających się ponad 680 milionów podarowanych szczepionek pozostało niewykorzystanych, ponieważ minął ich termin ważności i nie można było ich podać wystarczająco szybko. Do marca 32 biedniejsze kraje wykorzystały mniej niż połowę wysłanych szczepionek COVID-19.

Pomoc USA w promowaniu i ułatwianiu szczepień za granicą wyczerpała się na początku tego roku, a Biden zażądał około 5 miliardów dolarów na działania do końca roku.

„Mamy dziesiątki milionów nieodebranych dawek, ponieważ krajom brakuje zasobów do budowy sieci systemów chłodniczych, do walki z dezinformacją i zatrudniania osób je podających” – powiedziała w tym tygodniu Jen Psaki, sekretarz prasowy Białego Domu, dodając, że szczyt „jest okazją do podkreślenia faktu, iż potrzebujemy dodatkowych funduszy, aby nadal być częścią tych światowych wysiłków”.

„Będziemy nadal walczyć o więcej środków tutaj” – powiedział Psaki. „Ale zamierzamy też nadal naciskać na inne kraje, aby zrobiły więcej, aby pomóc światu w osiąganiu postępów”.

Brak zgody Kongresu

Kongres sprzeciwił się kolejnym kosztom pomocy związanej z COVID-19 i jak dotąd odmówił przyjęcia odpowiedniego pakietu. Nawet po tym, jak w marcu na krótko pojawił się konsensus w sprawie finansowania, ustawodawcy postanowili wyeliminować globalne fundusze pomocowe i skoncentrować działania wyłącznie na uzupełnianiu amerykańskich dostaw szczepionek przypominających i leków.

Biden ostrzegł, że bez działania Kongresu Stany Zjednoczone mogą stracić dostęp do nowej generacji szczepionek i terapii, a kraj nie będzie miał wystarczającej ilości dawek przypominających lub leku przeciwwirusowego Paxlovid w późniejszym okresie roku. Alarmuje również, że pojawi się więcej wariantów, jeśli Stany Zjednoczone i świat nie zrobią więcej, aby powstrzymać wirusa na całym świecie.

„Aby pokonać pandemię tutaj, musimy pokonać ją wszędzie” - powiedział Biden we wrześniu ubiegłego roku podczas pierwszego globalnego szczytu.

Pomimo tego, że ponad 65% światowej populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, zaszczepiono mniej niż 16% ludzi w biednych krajach. Jest bardzo mało prawdopodobne, że do czerwca kraje osiągną cel Światowej Organizacji Zdrowia, jakim jest zaszczepienie 70% wszystkich ludzi na świecie.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----