----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

19 listopada 2020

Udostępnij znajomym:

W niedzielę poprzedzającą 11 listopada kilkuset polonijnych motocyklistów wzięło udział w obchodach Święta Niepodległości Polski. Sprzed siedziby Klubu Motocyklowego „Sokół”, który był organizatorem rajdu, motocykliści reprezentujący wszystkie polonijne kluby oraz liczne grono niezrzeszonych amatorów jednośladów na swych stalowych rumakach wyruszyli na cmentarz św. Wojciecha w Niles. Poruszając się od ulicy Diversey po ulicy Harlem kawalkada pojazdów przyozdobionych często w biało-czerwone chorągiewki i narodowe emblematy dotarła do Niles, wzbudzając duże zainteresowanie mieszkańców okolicznych domów i innych użytkowników drogi. Po dotarciu na tę polonijną nekropolię przejechali przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Błękitnej Armii Gen. Józefa Hallera, aby następnie zatrzymać się przy monumencie upamiętniającym ofiary Katynia, Ostaszkowa, Miednoje i Starobielska, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze.

Do wspólnej modlitwy w intencji bohaterów walk wyzwoleńczych i niepodległościowych, które od końca XVIII wieku podejmowali Polacy uczestnicząc w kilku powstaniach oraz pierwszej i drugiej wojnie światowej, zaprosił motocyklistów ich kapelan, ks. Maciej Galle, przypominając o obowiązku pamiętania o polskiej drodze do wolności naznaczonej tysiącami ofiar. Dariusz Redliński z Klubu „Rajd Katyński” mówiąc o bohaterach polskiej wolności przypomniał wkład Polonii amerykańskiej i kanadyjskiej w dzieło obrony Polski przed bolszewicką nawałą przez podkomendnych generała Józefa Hallera.

„Błękitna Armia formowana była w obozie wojskowym im. Tadeusza Kościuszki w miejscowości Niagara-on-the-Lake w Kanadzie przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Stamtąd ponad 20 tysięcy młodych Amerykanów polskiego pochodzenia wyruszyło do Francji, a następnie do Polski, aby pomóc odzyskać i obronić jej niepodległość. Ten pomnik to symbol poświęcenia amerykańskiej i kanadyjskiej Polonii, która złożyła kwiat młodości na ołtarzu polskiej niepodległości”.

Uroczystość przy Pomniku Katyńskim i Tablicy Smoleńskiej zakończyło odśpiewanie hymnu polskiego.

W drodze z cmentarza do Sanktuarium św. Jana Pawła II ojców cystersów w Willow Springs kolumna motocykli przejechała koło siedziby polskiego konsulatu w centrum Wietrznego Miasta. Po przyjeździe uczestników rajdu pod pomnik Św. Jana Pawła II powitał i zaprosił ich do wspólnej modlitwy dyrektor Misji Cystersów pw. Matki Bożej Kościoła, przeor o. Michał Blicharski. Po złożeniu wieńca i zapaleniu zniczy motocykliści udali się na parking przy popularnej polonijnej restauracji „Janosik”, gdzie nastąpiło rozwiązanie rajdu. Jego uczestnicy zgodnie zapewniali o kontynuacji imprezy w roku przyszłym.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----