Najszczęśliwsze (i najmniej szczęśliwe) stany USA
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Co oznacza “być szczęśliwym” żyjąc w USA w czasie pandemii i recesji gospodarczej? Okazuje się, że to zależy od stanu, w jakim mieszkasz. Najnowsza ankieta przeprowadzona przez Wallethub sklasyfikowała wszystkie 50 stanów, starając się sprawdzić, które z nich i w jakim stopniu są szczęśliwe w tych trudnych czasach.

W najnowszej ankiecie Wallethub użył kilkunastu pomiarów, które określały ogólny wskaźnik szczęścia w 100 punktowej skali. Obejmowały one samopoczucie emocjonalne i fizyczne, czy środowisko pracy i środowisko społeczne. Firma zebrała dane do ankiety z różnych źródeł, w tym z US Census Bureau, Bureau of Labor Statistics, Centers for Disease Control oraz Gallupa.

Hawaje to najszczęśliwszy stan w 2020 roku

Hawaje od lat konsekwentnie plasują się na szczycie listy najszczęśliwszych stanów USA. W 2019 roku Gallup po raz siódmy z rzędu umieścił je na 1 miejscu w swym Narodowym Indeksie Zdrowia i Szczęścia.

Z łącznym wynikiem 69.58 pkt. i najwyższymi ocenami w kategorii samopoczucia emocjonalnego i fizycznego, dla nikogo nie było zaskoczeniem, że Hawaje lub też “Aloha State”, zajęły pierwsze miejsce w ranking oceniającym szczęście mieszkańców.

Ale szczęście to nie tylko plaże i słońce. Hawaje miały drugi najniższy odsetek osób z depresją i były piąte w kraju pod względem wzrostu dochodów.

Oczywiście wpływ pandemii Covid-19 był brany pod uwagę w każdej kategorii - choćby ograniczenia dotyczące koronawirusa i pozytywne wskaźniki testów Covid-19 miały spore znaczenie w ocenie samopoczucia emocjonalnego i fizycznego.

Co ciekawe, to New Jersey zajęło pierwsze miejsce pod względem samopoczucia fizycznego i psychicznego, choć dane z ostatniego piątku mówią o 201,552 przypadków Covid-19 w i 14,300 zgonów w tym stanie.

Na Hawajach odnotowano stosunkowo mniej przypadków Covid-19 w porównaniu z innymi stanami (11,848 zgłoszonych przypadków i 124 zgony do piątku). Według New York Times w ciągu ostatniego tygodnia stan odnotował 45% spadek liczby przypadków zachorowań dziennie w porównaniu z wcześniejszymi dwoma tygodniami.

Utah tuż za Hawajami

Stan ten zajął pierwsze miejsce w kraju pod względem zadowolenia ze środowiska pracy i klimatu społecznego. Środowisko pracy obejmuje takie kwestie, jak strach przed jej utratą, stopę bezrobocia, a nawet średnią liczba godzin przepracowanych w tygodniu. Środowisko społeczne to między innymi czas wolny, wskaźnik rozwodów, czy wskaźniki bezpieczeństwa.

Oto lista 10 stanów USA, których mieszkańcy w tym roku czują się najbardziej szczęśliwi:
1. Hawaje
2. Utah
3. Minnesota
4. New Jersey
5. Maryland
6. Kalifornia
7. Północna Dakota
8. Iowa
9. Idaho
10. Connecticut

64

Illinois w połowie listy

Nasz stan nie wyróżnił się w żadnej kategorii, pod każdym względem uzyskiwał średnie noty. Z jednej strony nie jest to najlepsza wiadomość, z drugiej – mogło być przecież gorzej. Mieszkańcy Illinois nie są zbyt zadowoleni z klimatu w pracy i wokół siebie, ale samopoczucie emocjonalne i fizyczne oceniają w miarę wysoko, bo zdobywając pod tym względem 13 miejsce w kraju. Mimo to średnia różnych wskaźników dała nam nieco ponad 50 punktów. Tylko i aż…

Najnieszczęśliwsza jest Zachodnia Wirginia

Najmniej szczęśliwym stanem w tym roku jest Zachodnia Wirginia, z ogólnym wynikiem 30.58 i niskimi rankingami w kategorii dobrego samopoczucia emocjonalnego i fizycznego, a także środowiska pracy. Spójrzmy na ostatnią dziesiątkę:

41. Oregon
42. Alaska
43. Alabama
44. Mississippi
45. Tennessee
46. Kentucky
47. Luizjana
48. Oklahoma
49. Arkansas
50. Wirginia Zachodnia

65

RJ