11 stycznia 2018

Udostępnij znajomym:

Sędzia federalny z Kalifornii zablokował decyzję prezydenta Donalda Trumpa o zakończeniu programu DACA, który daje ochronę przed deportacją młodym nieudokumentowanym imigrantom. Administracja już zapowiedziała apelację.

Sędzia federalny William Alsup rozpatrywał pięć różnych pozwów złożonych w sądzie federalnym Dystryktu Północnej Kalifornii. Alsup orzekł, że prawnicy reprezentujący tzw. Dreamersów jasno wykazali, że ci młodzi imigranci przywiezieni nielegalnie do tego kraju przez rodziców, kiedy byli dziećmi, "mogą ponieść poważną, nieodwracalną krzywdę bez interwencji sądu". Jego orzeczenie zakazuje administracji zakończenie programu DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals). Administracja prezydenta Trumpa już zapowiedziała apelację. Według sędziego Alsupa jego orzeczenie powinno być wprowadzane w życie w całym kraju. Przedstawiciele organizacji proimigracyjnych podkreślali w środę, że będzie to zależeć od Departamentu Bezpieczeństwa Kraju, który prowadzi program.

Demokratyczny senator z Nowego Jorku, Chuck Schumer, przestrzegał w środę na Twitterze, że orzeczenie sędziego federalnego nie powinno wpłynąć na negocjacje w Kongresie z republikanami.

"To orzeczenie z zeszłej nocy w żaden sposób nie zmniejsza pilności rozwiązania problemu DACA" - napisał rano w środę Schumer. "W związku z tym zgadzamy się z @WhiteHouse (Białym Domem), który twierdzi, że orzeczenie nie zmniejsza zobowiązania Kongresu."

We wrześniu ub. roku prokurator generalny Jeff Sessions ogłosił zakończenie programu DACA, z którego korzysta prawie 800 tys. młodych nieudokumentowanych imigrantów. Prezydent Trump dał czas Kongresowi do marca na wypracowanie alternatywnych przepisów.

We wtorek na spotkaniu z demokratami i republikanami w Białym Domu mówił, że reforma imigracyjna musi być ponadpartyjna. Trump zapowiedział, że podpisze ustawę wynegocjowaną przez demokratów i republikanów, nawet jeśli nie wszyscy jego zwolennicy będą usatysfakcjonowani.

"Uważam, że udział demokratów w pracach nad ustawą z nami jest bardzo ważny, bo to musi być ponadpartyjna ustawa. To musi być ustawa pełna miłości" - stwierdził prezydent.

Dał jednak do zrozumienia, że ustawa musi zawierać zapis o przekazaniu 18 mln dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Podczas spotkania w Białym Domu obie partie zadeklarowały chęć osiągnięcia kompromisu. Nowojorski demokratyczny senator Chuck Schumer zapewniał już wcześniej, że "wielu republikanów w wyższej izbie Kongresu chce, by ochrona gwarantowana programem DACA stała się prawem, podobnie jak wielu demokratów chce uchwalenia dodatkowego zabezpieczenia granicy". "Mądrego, rozsądnego i praktycznego prawa. Ta sprawa może zostać rozwiązana, jeżeli obie partie przystąpią w dobre wierze do negocjacji" - stwierdził.

JT

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor