----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Z nowych badań wynika, że ilość problemów ze wzrokiem wzrosła wśród chińskich dzieci w wieku szkolnym w czasie pandemii i nauki zdalnej, a specjaliści alarmują, że ten sam problem może dotyczyć amerykańskich dzieci.

Raport opublikowany w tym tygodniu w JAMA Ophthalmology jest najnowszym, który dowodzi tych trendów, a jego wyniki odzwierciedlają rezultaty dwóch wcześniejszych chińskich badań.

Naukowcy z Sun Yat-Sen University porównali dane z badań wzroku około 2,000 wykonane w rocznym odstępie czasu, które wskazały wzrost liczby przypadków krótkowzroczności wśród dzieci. W badaniu brakowało jednak informacji o tym, ile czasu dzieci spędzały przed ekranami.

Krótkowzroczność dotyka około 30% światowej populacji, a dowody wskazują, iż w czasie ostatnich 20 lat liczby te stale rosną. Jest to problem z ogniskowaniem oka, który sprawia, że odległe obiekty wydają się niewyraźne, co często można poprawić za pomocą okularów. Choroba może być dziedziczona, ale nawyki mają również znaczący wpływ na jej rozwój. Dowody sugerują, że osoby, które spędzają dużo czasu przed ekranami komputerów, są najbardziej narażone na rozwój tej choroby.

Noreen Shaikh, specjalistka od krótkowzroczności ze Szpitala Dziecięcego Lurie w Chicago, uznała chińskie badania za solidne i powiedziała, że naukowcy z Lurie badają wszelkie zmiany dotyczące problemu krótkowzroczności wśród amerykańskich dzieci podczas pandemii.

Wydaje się, że nastąpił znaczący wzrost – zwłaszcza u najmłodszych dzieci” – powiedziała.

Magdalena Steck, optometrysta z Lurie, zauważyła, że istnieją sposoby na zmniejszenie zmęczenia oczu, w tym spędzanie dużej ilości czasu na świeżym powietrzu i praktykowanie zasady „20/20/20” – po 20 każdych 20 minutach pracy/nauki należy oderwać się od monitora na 20 sekund i patrzeć na obiekty oddalone o 20 stóp (6 metrów).  

jm